Pielęgniarka/Pielęgniarz – 1,4 tys. PLN dodatku COVID-19 do wynagrodzenia.

4 min czytania
AktualnościDodatki pielęgniarek
Pielęgniarka/Pielęgniarz – 1,4 tys. PLN dodatku COVID-19 do wynagrodzenia.


Pielęgniarki – dodatki do wynagrodzenia za pandemię

9 września 2020 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego zostały podpisane umowy dotyczące wsparcia dla domów pomocy społecznej w ramach programu „Łódzkie Pomaga”.

O szczegółach programu realizowanego przez samorząd województwa łódzkiego poinformowali podczas konferencji prasowej wicemarszałek Zbigniew Ziemba oraz Ewa Marciniak, zastępca dyrektora Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi. W konferencji wzięli też udział radni Sejmiku WŁ: Ewa Wendrowska, przewodnicząca Komisji Ochrony Zdrowia, Rodziny i Polityki Społecznej, Alicja Antczak i Janusz Ciesielski.

– To pracownicy domów pomocy społecznej będą korzystać z możliwości finansowych, jakie daje program „Łódzkie Pomaga” – podkreślił Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego. – W skali naszego regionu te możliwości będą dotyczyły sześćdziesięciu domów pomocy społecznej. To wielkie dzieło, które będziemy mogli wspólnie realizować dzięki przychylności Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dzięki inicjatywie samorządu województwa łódzkiego oraz możliwościom funduszy europejskich.

– Projekt, który dzisiaj finalizujemy, pokazuje po raz kolejny, jak dobra jest współpraca pomiędzy samorządem wojewódzkim i instytucjami naszego państwa, ale również między samorządami powiatowymi i gminnymi. Myślę, że województwo łódzkie jest przykładem do naśladowania. Jeszcze bardziej istotny jest fakt, że fundusze, które teraz spłyną i zostaną przekazane do domów pomocy społecznej, są między innymi po to, żeby mogło dojść do normalizacji życia w tych placówkach – powiedziała radna Ewa.

„Łódzkie Pomaga” to projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Wniosek złożony przez Województwo Łódzkie za pośrednictwem Regionalnego Centrum Polityki Społecznej został wybrany do dofinansowania w naborze ogłoszonym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zorganizowanym w trybie nadzwyczajnym. Kwota wsparcia dla naszego województwa to ponad 24,5 mln zł.

Na jedną pielęgniarkę wypadnie średnio 1,4 tys. zł

Głównym celem projektu jest zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa epidemicznego podopiecznych i kadry domów pomocy społecznej, zapobieganie rozprzestrzenianiu się COVID-19 w instytucjach opiekuńczych oraz łagodzenie skutków epidemii koronawirusa w grupach dużego ryzyka.

"Środki będą wykorzystywane w trzech obszarach – będzie można przeznaczyć je na stworzenie miejsc przeznaczonych na kwarantannę, miejsc noclegowych dla pracowników, którzy są zatrudnieni poza stałym miejscem zatrudnienia oraz na dodatki do wynagrodzeń dla pracowników. Na jednego pracownika wypadnie średnio 1,4 tys. zł" – wyjaśniła zastępczyni dyrektora Regionalnego Centrum Pomocy Społecznej Ewa Marciniak.

Wsparcie skierowane jest do podmiotów prowadzących na terenie województwa łódzkiego domy pomocy społecznej. O pieniądze mogły występować lokalne samorządy – powiaty i miasta, oraz podmioty niepubliczne – stowarzyszenia, fundacje, kościelne osoby prawne, spółki i przedsiębiorcy.

Projekt jest realizowany przez Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi – jednostkę samorządu województwa. Wnioski w naborze ogłoszonym przez RCPS złożyły 33 podmioty prowadzące w sumie 61 domów pomocy społecznej – 20 samorządów  i 13 podmiotów niepublicznych. Wnioski opiewały na ponad 20 milionów złotych. Pieniądze otrzymali wszyscy, którzy wystąpili o wsparcie. Na pozostałą  kwotę – ponad 4 mln zł, zostanie ogłoszony nabór uzupełniający.

Najwięcej – prawie 5,8 mln zł, otrzymały władze Łodzi, które prowadzą 13 domów pomocy społecznej. Kolejne wnioski z najwyższą kwotą zostały złożone przez: powiat sieradzki – 1,8 mln zł dla 2 DPS, powiat pabianicki – 1,5 mln zł dla 2 DPS,  oraz powiat kutnowski – 1,2 mln zł dla 5 domów pomocy społecznej.

Wsparcie może być przeznaczone na wypłatę dodatków do wynagrodzeń dla pracowników DPS, zapewnienie możliwości noclegu dla pracowników DPS, poza miejscem zamieszkania, na utworzenie tymczasowych miejsc na kwarantannę dla podopiecznych i pracowników DPS.

Pielęgniarki nie zostawiły pacjentów bez opieki 

Ze wsparcia skorzysta m.in. powiat opoczyński, do którego – dla dwóch działających w nim DPS-ów – trafi łącznie 533 tys. złotych. Dodatkowe wynagrodzenie otrzymają m.in. pracownicy DPS w Drzewicy, który wiosną był jednym z dużych ognisk koronawirusa.

"Wszystkich, którzy wówczas pozostali w domu w Drzewicy określamy mianem bohaterów. Wśród pracowników były osoby zakażone, które przyszły z domu, by opiekować się przez całą dobę również zakażonymi pensjonariuszami. Inni zakazili się podczas pracy – a trzeba pamiętać, że wówczas nie wiedzieliśmy jeszcze zbyt wiele o koronawirusie, jak z nim postępować i jakie są jego konsekwencje. Myślę, że personel miał wiele obaw, a mimo to część osób podjęła wyzwanie i przebywała z chorymi przez całą dobę przez kilkanaście dni" – zaznaczył starosta opoczyński Marcin Baranowski.

Jak dodała wicestarosta opoczyńska Maria Barbara Chomicz, większość przyznanych pieniędzy zostanie przeznaczona na wynagrodzenia dla około 60 pracowników DPS-ów. Będą to opiekunowie, pielęgniarki, rehabilitanci – warunkiem przyznania im dodatku będzie wykazanie, że jest to osoba pracująca bezpośrednio z pensjonariuszami.

AA, DK/ źródło: lodzkie.plportalsamorzadowy.pl


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7709 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Kilka ofert pracy dla pielęgniarek.

2 min czytania
Praca dla pielęgniarek w szpitalach Przeglądy ofert pracy, jakie prezentujemy na Portalu są dla pielęgniarek i położnych źródłem informacji. Zbiór kilku ofert,…
AktualnościOdzież medycznaSklep Pielęgniarek i Położnych

Eleganckie żakiety medyczne dla pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Nowości w Sklepie Pielęgniarek i Położnych Niedawno w Sklepie Pielęgniarek i Położnych pojawił się nowy model pięknego fartuszka/tuniki, który ma dłuższy krój…
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki – od 1 lipca sześć poziomów uprawnień zawodowych w siatce płac.

4 min czytania
Kwalifikacje zawodowe posiadane przez daną pielęgniarkę czynnikiem determinującym wysokość wynagrodzenia W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych poinformujemy użytkowników pielegniarki.info.pl…
Komentarze