Sąd: skarżąca szpital pielęgniarka ukończyła szereg szkoleń i kursów, w tym kurs wystawiania recept a w czasie pandemii świadczyła usługi na rzecz zakażonych pacjentów…
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych cytuje fragment wyroku Sądu Okręgowego z maja 2024 roku, który rozpatrywał apelację szpitala od wyroku Sądu Rejonowego, przyznającego pielęgniarkom odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.
W artykule pt. Szpital: od pielęgniarek z grupy 2 wymaga się większej staranności, kultury osobistej, podejścia do pacjenta, stosowania aktualnych procedur, przedstawiliśmy argumentację szpitala w zakresie prawa do zróżnicowania wynagrodzeń pielęgniarek ze względu na posiadane wykształcenie.
W kolejnym artykule pt. Pielęgniarki pozwały szpital. Sąd zasądził odszkodowania. 33–42 tys. zł., opublikowaliśmy dane w zakresie wysokości odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu, jakie zasądził od szpitala na rzecz skarżących pielęgniarek Sąd Rejonowy.
Poniżej cytujemy fragment przedmiotowego wyroku, który odnosi się do przebiegu drogi zawodowej jednej z pielęgniarek, które pozwały szpital.
Pielęgniarka (1) ukończyła liceum medyczne oraz studia 1. stopnia – ma tytuł licencjata pielęgniarstwa od 2014 roku. Pracuje od 2007 roku, wcześniej świadczyła pracę na oddziale dziecięcym, ma specjalizację z pediatrii (nie ma specjalizacji odnoszącej się do pracy na izbie przyjęć), pełniła funkcję pielęgniarki oddziałowej, od 2018 roku pracuje jako pielęgniarka odcinkowa. W 2018 miała pisemny zakres obowiązków identyczny jak każda inna pielęgniarka odcinkowa IP, nowy zakres obowiązków otrzymała w 2023 roku, wraz z innymi pielęgniarkami.
Znajduje się w nim zapis, dla pielęgniarek z wyższym wykształceniem magisterskim i specjalizacją o pełnieniu funkcji lidera zespołu, ale nie było takiej konieczności w warunkach IP, albowiem funkcję tę pełniła oddziałowa, a kiedy była nieobecna – po godzinie 14:35 każda z pielęgniarek na dyżurze, albowiem często była to jedyna pielęgniarka (pełniąca dyżur z ratownikiem), nie może być zatem mowy o zespole pielęgniarskim, a tym bardziej o pełnieniu roli lidera zespołu.
Nadto w zakresie obowiązków znajduje się zapis o pełnieniu roli mentora staży, przy czym nie było konieczności wykonywania tego rodzaju czynności, albowiem nikt nowy w okresie od kwietnia do czerwca 2023 roku do pracy na IP nie przyszedł.
Zakres obowiązków pisemny, który odróżniał zadania osób z tytułem magistra i specjalizacją, został przygotowany przez pozwany szpital dopiero w kwietniu 2023 roku, czyli obejmował 3 ostatnie miesiące, których dotyczą roszczenia pozwu (pozew obejmuje okres od lipca 2021 roku do czerwca 2023 roku), wcześniej pisemne i faktyczne zakresy obowiązków wszystkich pielęgniarek odcinkowych były zrównane.
Mimo zapisów w dokumentach, o których mowa powyżej, nigdy nie doszło do dyferencjacji zadań którejkolwiek z pielęgniarek IP, przeciwnie – wszystkie one świadczyły pracę jednakową co do ilości i jakości oraz jednakowej wartości. Nadto żadna z nich w warunkach pracy na IP nie korzystała z uprawnień, o których mowa w art. 15a ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej, każda (bez względu na wykształcenie), podawała leki wyłącznie na zlecenie lekarza, recepty na leki i wyroby medyczne były wystawiane przez lekarzy, a nie pielęgniarki.
Skarżąca pielęgniarka (1) ukończyła szereg szkoleń i kursów, w tym kurs wystawiania recept (w tym w 2022 roku brała udział w kursie przetaczania krwi i jej składników), a w czasie pandemii (…) 19 świadczyła usługi na rzecz zakażonych pacjentów.
Mimo ukończonych studiów pielęgniarskich 1. stopnia oraz posiadanej specjalizacji otrzymywała wynagrodzenie zasadnicze identyczne z pielęgniarką, która w ogóle nie legitymuje się wykształceniem wyższym – w okresie od 1 lipca 2021 roku do 1 lipca 2022 roku w kwocie 4.186 złotych miesięcznie, od 1 lipca 2022 roku do 30 czerwca 2023 roku w kwocie 5.776 złotych miesięcznie.
W tym samym okresie osoba zatrudniona na identycznym stanowisku (specjalistka pielęgniarka), ale która ukończyła studia pielęgniarskie 2. stopnia i specjalizację zarabiała w okresie od 1 lipca 2021 roku do 1 lipca 2022 roku kwotę 5.478 złotych miesięcznie, od 1 lipca 2022 roku do 30 czerwca 2023 roku w kwocie 7.305 złotych miesięcznie. Różnica w całym okresie objętym pozwem wynosi 33.852 złote – wynagrodzenia zasadniczego.
źródło: orzeczenia.ms.gov.pl