Pielęgniarka będzie miała nowe zadania.

2 min czytania
AktualnościUprawnienia pielęgniarek
Pielęgniarka będzie miała nowe zadania.

Wiceminister zdrowia w sejmie o nowych zadaniach pielęgniarek

Poseł Anna Kwiecień:

Panie Marszałku! Panie Ministrze! Pacjent zgłaszający się do lekarza oczekuje kompleksowej opieki.

Taką opiekę może gwarantować opieka koordynowana, o której projekcie pan minister mówił. Ale jakość opieki to nie tylko forma organizacji, ale przede wszystkim jakość personelu i zakres jego zadań. Bardzo ważne jest, aby cały zespół poradni mógł wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności. Dlatego chciałabym, panie ministrze, zapytać o pielęgniarki. Jakie nowe możliwości będą miały zgodnie z aktualnie wdrażanymi zmianami?

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Maciej Miłkowski:

Zakres kompetencji pielęgniarek i w ogóle kompetencji zespołu podstawowej opieki zdrowotnej został określony w rozporządzeniu w sprawie świadczeń gwarantowanych w podstawowej opiece zdrowotnej. I w tym zakresie, w zakresie opieki koordynowanej, właśnie pielęgniarka będzie miała dodatkowe zadania, możliwości, ponieważ są to osoby zakwalifikowane, z chorobami przewlekłymi, schorzeniami kardiologicznymi, diabetologicznymi czy POChP.

W tym zakresie bardzo istotne jest to, żeby pacjenci znali swoją chorobę, poznali ją, wiedzieli, w jaki sposób rozpoznawać po objawach swój stan, w jaki sposób prowadzić farmakoterapię. W przypadku tych działań edukacyjnych najistotniejsza jest porada edukacyjna, która będzie mogła być wykonywana przez pielęgniarki, jak również lekarzy.

Najpewniej spełnią się pielęgniarki…

W tym zakresie, jak widzimy, najpewniej spełnią się pielęgniarki, które będą mogły nadawać dobry ton w przypadku leczenia się przez pacjenta odnośnie do rozpoznania swojej choroby. Pielęgniarki też będą mogły być koordynatorami systemu. Również inne osoby, które pracują w podstawowej opiece zdrowotnej w tym zakresie, rejestratorki, będą mogły realizować różne zadania z zakresu koordynacji leczenia pacjenta, współpracy z lekarzem specjalistą czy współpracy na linii lekarz – lekarz w celu postawienia ostatecznej diagnozy i wyboru sposobu leczenia w tym zakresie.

To są główne zadania pielęgniarki. Powiem, że w zakresie przygotowania tego programu działał zespół przy Ministerstwie Zdrowia, w którym była szeroko rozumiana grupa ze środowiska lekarskiego, środowiska pielęgniarskiego i konsultantów krajowych w dziedzinie podstawowej opieki, medycyny rodzinnej, jak również pielęgniarstwa. I to oni przygotowali tę pierwszą wersję zmian.

To jest, jak powiedziałem, najistotniejsza zmiana praktycznie od początku funkcjonowania systemu podstawowej opieki zdrowotnej dotycząca tego zwiększenia, poza wyjątkami w przypadku kas chorych, bo w niektórych kasach chorych taki system już początkowo funkcjonował. Dziękuję bardzo serdecznie.

Śródtytuły pochodzą od redakcji pielęgniarki.info.pl

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 6

Bądź pierwszym, który oceni wpis

554 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki o sposobach organizacji przerw w pracy.

2 min czytania
Praca pielęgniarek i położnych W jednym z postów na naszym Facebooku zadaliśmy pytanie pielęgniarkom i położnym, które brzmiało: Ile kawy wypijają podczas…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

NIK o wynagrodzeniach pielęgniarek.

2 min czytania
Prezes NIK spotkał się z przedstawicielkami środowiska pielęgniarek i położnych Na prośbę Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP), Prezes NIK Marian Banaś przyjął w centrali…
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki LM i SM dzięki „krętym ścieżkom” są nadal pielęgniarkami.

5 min czytania
Siatka płac pielęgniarek – głos użytkownika Portalu Pielęgniarek i Położnych Poniżej cytujemy jeden z komentarzy dotyczący artykułu redakcyjnego z dnia 30 listopada…
Komentarze
×
Aktualności

Zabłocka Mgiełka solankowa jodowo-bromowa.