Pielęgniarka – jakie dalsze losy ustawy podwyżkowej?

1 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarka – jakie dalsze losy ustawy podwyżkowej?

Siatka płac pielęgniarek – artykuł redakcyjny.

Portal termedia.pl opublikował w dniu 29 stycznia 2025 r. wywiad z panem Waldemarem Malinowskim, prezesem Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.

Redakcja od wielu miesięcy informuje o sprawie dalszych losów ustawy podwyżkowej, która wprowadziła obecnie obowiązującą siatkę płac.

Zdecydowanie znamiennym symptomem jest postępowanie ministra zdrowia. Publicznie krytykuje ustawę podwyżkową i jednocześnie odmawia jej naprawy. Wynika to zapewne z faktu, że w Ministerstwie Zdrowia przeważa pogląd, że nie ma co inwestować w system płacowy, który – po
pierwsze: jest bardzo kosztowny, a po drugie: totalnie krytykowany przez personel medyczny. Dodatkowym argumentem, który stoi za powyższym stanowiskiem ministra zdrowia, są orzeczenia sądów, które orzekają odszkodowania dla pielęgniarek i położnych za nierówne traktowanie w
zatrudnieniu. Wysokość potencjalnych odszkodowań to w skali całego kraju miliardy złotych.

Uważnemu obserwatorowi wydarzeń w powyższym zakresie nie mogą umknąć liczne wypowiedzi decydentów o dalszych losach obowiązującej siatki płac. Na licznych spotkaniach w sprawie sytuacji płacowej w ochronie zdrowia padają tezy o braku sensu naprawy fatalnego systemu wynagradzania personelu medycznego. Mówi się wprost o szukaniu „nowego rozwiązania”.

Pan Waldemar Malinowski, Prezes OZPSP, stwierdza, że należy „powrócić do podejmowania decyzji o wynagrodzeniach w regionach, czyli tak, że to dyrektorzy decydowaliby, kto dostaje większe wynagrodzenia”, zaznaczając jednocześnie, że już teraz wypłaty medyków są godne. (…)

Więcej w tej sprawie przeczytasz w lutowym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.

źródło: termedia.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.8 / 5. Ilość głosów: 83

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8755 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
Komentarze