Pielęgniarka – jakie wynagrodzenie na rękę dostaje osoba wchodząca do zawodu.

3 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarka – jakie wynagrodzenie na rękę dostaje osoba wchodząca do zawodu.

Poseł zadaje pytanie w sprawie ustawy związku OZZPiP

Posiedzenie sejmowego Zespołu Parlamentarnego ds. zdrowia publicznego w dniu 5 lipca 2023 roku – Omówienie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej projektu zmian ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Pani Krystyna Ptok z OZZPiP kilka razy zabierała głos na powyższym posiedzeniu. Tym razem publikujemy fragment jej wypowiedzi, kiedy odnosi się do wynagrodzenia pielęgniarki, która rozpoczyna pracę w zawodzie. Przewodnicząca informuje komisję sejmową, że taka osoba „dostanie 5 tys. na rękę, albo nawet nie 5, czyli nie dostanie nawet średniej krajowej i w deficytowym zawodzie dla mnie to jest zadziwiające”.

Krystyna Ptok – przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych

(…) My pracujemy w zespołach wszyscy i nie dość, że dochodzi do jakichś tarć w grupie, to jeszcze powiem, że między grupami – no chyba nie taki był cel. Tak jak wspomniałam wcześniej, mieliśmy określić to minimum, przy czym w tej chwili doszło do sytuacji i dyskryminowania i degradowania pracowników, bo mamy z poziomu związku informację, że pozwów w Polsce w tej chwili jest już ponad 1 tys. i fala ludzi, którzy idą do sądów jest coraz większa. Już taką ustawę 203 mieliśmy raz, z którą były podobne problemy i mieliśmy sprawy w sądach… chyba nie o to chodziło Ministrowi Zdrowia.

A my jesteśmy tutaj, jako przedstawiciele tego komitetu nie tylko dla pieniędzy, przede wszystkim żeby wzbudzić zainteresowanie sytuacją, w której za siedem lat będzie tragicznie. I to mówię siedem lat w działaniach dotyczących systemu, to jest bardzo krótki czas. Z obawy również o to, że społeczeństwo zostanie bez opieki pielęgniarskiej.

I z pełnym szacunkiem dla lekarzy i dla wszystkich pracujących w ochronie zdrowia, to powiem – jeśli pacjent zostaje w hospicjum i nie stosuje się żadnej uporczywej terapii, to tą osobą, która przy nim stoi jest zawsze pielęgniarka. I wiemy doskonale, że we wszystkich zespołach pracuje pielęgniarka, nie ma na bloku operacyjnym żadnego zabiegu, jeśli tego bloku nie przygotują pielęgniarki, jeśli przy anestezjologu nie stanie pielęgniarka anestezjologiczna i jeśli przy chirurgu, ortopedzie, neurochirurgu nie będzie stała asysta pielęgniarska podająca narzędzia.

My widzimy, że ten wiek nasz w szpitalach jeszcze gorszy jest niż w przychodniach – tam jeszcze lokują się osoby, które są młode i w sytuacjach, w których nas jest za mało w oddziałach szpitalnych my nie mamy czasu, żeby w spokoju wprowadzać młodych adeptów do zawodu. To zawód mistrza i czeladnika, tak jak w każdym medycznym zawodzie i tu bijemy na alarm przede wszystkim zawodowo i społecznie, bo tej grupy zawodowej braknie w najbliższym czasie i naprawdę wszystkie starania Ministerstwa Zdrowia dotyczące kolejnych szkół medycznych nie zniwelują tej ogromnej przepaści w zakresie zachęcenia młodych ludzi do wykonywania zawodu.

Panie Przewodniczący – mamy sytuację, że teraz osoba, która wchodzi po licencjacie do zawodu ma dostać od 1 lipca 5 965 zł podstawy wynagrodzenia. Ta osoba nie ma nic więcej, ewentualnie ma dodatki, ale będę podkreślała, że nasze dodatki za pracę w soboty i w niedziele wynikają z uciążliwości pracy.

W Polsce wszyscy, którzy pracują poza podstawowym systemem pracy od 8:00-16:00, jeśli pracują w takich warunkach zmianowych dostają z tego tytułu gratyfikację, ale ta osoba jak wejdzie, to ona dostanie 5 tys. na rękę, albo nawet nie 5, czyli nie dostanie nawet średniej krajowej i w deficytowym zawodzie dla mnie to jest zadziwiające.

Komitet jest też świadomy tego, że będzie to w konsultacjach i na pewno inne grupy zawodowe będą się też odnosiły do naszego projektu. Jest tylko w naszym projekcie zmiana w zakresie rezydentów i stażystów, dlatego że nie wyobrażaliśmy sobie, że zostanie ten współczynnik na tym samym poziomie podnosząc, czy niwelując różnice w wynagrodzenia pielęgniarek. Dla licencjatki 0,94 wchodzącej do zawodu, w sytuacji, w której inżynier medyczny ma jedną średnią krajową to też powiem, że pracę w tym zawodzie stawia w złej perspektywie. Dziękuję. (…)

Opracowanie własne pielegniarki.info.pl na podstawie sejm.gov.pl 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 24

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8218 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: pielęgniarstwo zboczyło z drogi opieki nad chorym.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Jakiś czas temu zamieściliśmy na naszym fanpage na Facebooku zamieściliśmy poniższy post. Wywołał on duże poruszenie oraz dyskusję. Poniżej przedstawiamy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w PZU - gabinet zabiegowy i punkt pobrań.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Do łódzkiego zespołu PZU Zdrowie poszukiwana jest pielęgniarka/ pielęgniarz. Proponowana forma zatrudnienia: Umowa o pracęWynagrodzenie: od 7 200 zł brutto/mies….
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki - cztery wyroki sądowe.

3 min czytania
Wyroki sądowe dotyczące praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych W bieżącym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych prezentujemy cztery wyroki sądowe dotyczące praktyki…
Komentarze
×
Aktualności

Czy pielęgniarki powinny przyjąć szczepienie na WZW B?