Pielęgniarka: Kompromitacja. Jeszcze trochę a będzie kurs z ścielenia łóżek.

1 min czytania
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek
Pielęgniarka: Kompromitacja. Jeszcze trochę a będzie kurs z ścielenia łóżek.

Uprawnienia zawodowe pielęgniarek

W dniu 25 marca 2024 roku redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowała poniższy post, który informował o kursie dla pielęgniarek pt. cewnikowanie pęcherza moczowego. Jeden z pierwszych komentarzy pod postem cytujemy w oryginalnym brzmieniu: „Niedługo to będzie kurs przebierania pampersów i karmienia”.

Jak to często bywa post i artykuł pt. Pielęgniarki – kurs „Cewnikowanie pęcherza moczowego” wzbudził liczne komentarze.

Poniżej cytujemy niektóre z komentarzy w oryginalnym brzmieniu.

– Byle zarobić pieniądze na pielęgniarkach. Proponuje kurs robienia iniekcji domięśniowych za 1500 zł – do prawego pośladka i za kolejne 1500 do lewego.

– Według rozporządzenia pielęgniarka kończąc studia licencjackie nabywa uprawnienia do cewnikowania pęcherza moczowego w rozporządzeniu nie jest skonkretyzowana płeć pacjenta. W programie kształcenia na studiach licencjackich przyszłe pielęgniarki uczą się cewnikowania kobiety i mężczyzny. To że pielęgniarki nie zabierają się za cewnikowanie płci męskiej nie wynika z faktu że nie mają uprawnień. Wynika to z faktu, że w wielu placówkach przyjęło się, że to lekarz wykonuje tą czynność.

Dalsza część artykułu pod sondą…

Z jakiego źródła najczęściej korzystasz w celu uzyskania aktualnych informacji w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych?

Dalsza część artykułu…

– Pielęgniarka po licencjacie umie i może cewnikować mężczyznę!

– Ponad 35 lat temu, pielęgniarki były zatrudniane do wymiany cewników w ambulatoriach i w domach pacjentów. Pacjentów z cewnikami było b. dużo, do prostatectomìi nie wszyscy się kwalifikowali. Przeczytaj opinię konsultanta krajowego urologii.

– Proszę wybaczyć, ale po studiach pielęgniarka posiada uprawnienia do cewnikowania mężczyzny i kobiety kurs kursem, ale nowych uprawnień nie nabywa. „Pielęgniarka nie cewnikuje mężczyzn” to stara komunistyczna legenda.

– Kompromitacja. Jeszcze trochę a będzie kurs z ścielenia łóżek.

– Kursy dokształcające aktualizują wiedzę. Nie dają dodatkowych uprawnień i w zależności od programu stworzonego przez organizatora mogą być przewidziane zajęcia praktyczne lub nie muszą.

źródło: facebook.com/PortalPielegniarekiPoloznych

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 27

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8172 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz.

2 min czytania
Z uzasadnienia wyroku sądowego w sprawie oceny sposobu wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku…
Aktualności

Pielęgniarki: "proszę nie robić z nas pośmiewiska".

1 min czytania
Wypowiedź przewodniczącej Związku Pielęgniarek Związek pielęgniarek OZZPiP wniósł swój projekt ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek z zamiarem, że wejdzie w życie z dniem…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ – ponad 9 tys. złotych wyniesie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek z grupy 5 i 6. Od kiedy?

2 min czytania
Wiceminister zdrowia Marek Kos o zarobkach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2026 roku… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje przebieg…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki - kurs „Cewnikowanie pęcherza moczowego”.