Pielęgniarka, która popełniła błąd, musi to zgłosić!

1 min czytania
AktualnościGazeta nr 4/2015
Pielęgniarka, która popełniła błąd, musi to zgłosić!

 

 

Zgodnie z nowymi zasadami dotyczącymi pracy pielęgniarek i położnych mogą one zostać odsunięte od zawodu, jeśli zauważą zaniedbania w opiece medycznej i nie poinformują o nich odpowiednich władz. Również wtedy, gdy popełnią błędy i – co gorsza – będą starały się je ukryć, poniosą poważne konsekwencje. Rada Pielęgniarstwa i Położnictwa zaktualizowała kodeks postępowania zawodowego, który był zmieniany siedem lat temu.

Autorzy zmian przewidują, że po zmianie przepisów należy spodziewać się od pielęgniarek i położnych znacznego wzrostu liczby zgłoszeń z zakresu bezpieczeństwa publicznego. W nowym kodeksie zapisano:
„- Bądź otwarty i szczery względem wszystkich użytkowników serwisów medycznych w zakresie opieki i leczenia z uwzględnieniem wszelkich błędów oraz nieprawidłowości, jakie miały miejsce. – Reaguj natychmiast i trafnie w sytuacji, gdy ktoś poniósł rzeczywistą szkodę z jakiegokolwiek powodu lub gdy wydarzył się incydent, który mógłby być potencjalną szkodą dla niego.
– Wyjaśniaj dokładnie i szybko, co się wydarzyło, uwzględniając możliwe skutki oraz przeproś osobę poszkodowaną, rodzinę lub opiekunów.” Pielęgniarki, które dopuszczą się złamania nowych przepisów, ryzykują odsunięciem od zawodu oraz zakazem jego uprawiania. Dyrektor generalny i sekretarz NMC Jackie Smith uważa, że kodeks „… ma fundamentalne znaczenie dla ochrony ludności. Określa, czego pacjent oczekuje od pielęgniarek i położnych, i stawia oczekiwania społeczne w centrum praktyki zawodowej”.
Warto zauważyć, że po raz pierwszy pielęgniarki i położne zostały uczulone na odpowiedzialne używanie mediów społecznych oraz dbałość o zachowanie anonimowości pacjentów. Rada Pielęgniarstwa i Położnictwa jest niezależnym organem regulacyjnym w zakresie pielęgniarstwa i pielęgniarstwa położniczego, wyznacza też standardy zawodowe. Zanim nowy kodeks wszedł w życie (z dniem 31 marca 2015 r.), został rozesłany do wszystkich pielęgniarek i położnych.
Źródło: Nursing and Midwifery Council, The Independet

(KatP)

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8755 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
Komentarze