Pielęgniarka na 24 godzinnym dyżurze to wzrost ryzyka o 60%.

1 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowa
Pielęgniarka na 24 godzinnym dyżurze to wzrost ryzyka o 60%.

Warunki pracy pielęgniarek – czas nieprzerwanej pracy

W dniu 19 stycznia 2023 r. w gmachu Senatu odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia, podczas którego przedstawiono stanowisko Rady Ekspertów Koalicji na Rzecz Bezpieczeństwa Szpitali oraz główne wnioski dotyczących bezpieczeństwa w polskich szpitalach opracowanych na podstawie programu certyfikacyjnego. Rada opiniowała też projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta.

Pani senator prof. Alicja Chybicka zwróciła uwagę, że na ponad 800 szpitali funkcjonujących w Polsce tylko 63 wzięło udział w badaniu prowadzonym przez Koalicję.

Są to w większości szpitale powiatowe, najuboższe, prowadzące proste przypadki. Pani senator uważa, że największym mankamentem tego raportu jest brak wyników leczenia albowiem jakość leczenia szpitalnego to wyniki leczenia.

Pani Zofia Małas, Prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych uważa, że należy podejmować wszelkiego rodzaje działania, aby poprawić bezpieczeństwo personelu medycznego w tym i pielęgniarek. Do zranień pracowników ostrymi narzędziami, czy też ekspozycji na materiał biologiczny przyczynia się, zdaniem Pani Małas, niewystarczająca liczba personelu. Niestosowanie się do zaleceń wynikających z raportu będzie przyczyniać się do większej absencji chorobowej, co dodatkowo zmniejsza liczbę aktywnego personelu medycznego. Pani prezes podała przykłady z Wielkiej Brytanii i Niemiec, gdzie każdy przypadek zdarzenia niepożądanego jest zgłaszany do specjalnego rejestru, po czym jest on analizowany przez odpowiednią komisję.

Skutki nieprzerwanej pracy pielęgniarek w wymiarze ponad 16 godzin

Pan Piotr Pawliszak, przedstawiciel Naczelnej Rady Lekarskiej nawiązując do wypowiedzi Pani Małas zauważył, że w tych placówkach zdrowia, w których personel pracuje w trybie dyżurów 24 godzinnych ryzyko ukłucia igłą wzrasta o 60 % w porównaniu do placówek, w których dyżury trwają nie dłużej niż 16 godzin. Pan Pawliszak zwrócił uwagę uczestnikom posiedzenia, że raport dotyczy tylko osób hospitalizowanych, a nie leczonych ambulatoryjnie

źródło: senat.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3 / 5. Ilość głosów: 8

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8006 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarki o obowiązku pracy w szpitalu po szkole pielęgniarskiej.

2 min czytania
Praca po LM i studiach Pielęgniarki, które kończyły Liceum Medyczne pracę w zawodzie musiały rozpocząć od dwuletniego okresu pracy szpitalach. „Kiedyś był…
AktualnościOferty pracy

Praca dla "doświadczonej" pielęgniarki.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej poszukuje doświadczonej pielęgniarki, gotowej do podjęcia wyzwań i angażującej się w kompleksową opiekę pacjentów….
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Przewodnicząca związku pielęgniarek o przebiegu debaty nad ustawą OZZPiP.

2 min czytania
Krystyna Ptok, przewodnicząca OZZPiP, o sejmowej debacie na temat projektu ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek Za portalem cowzdrowiu.pl podajemy treść wywiadu, którego udzieliła…
Komentarze
×
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka: ile szpitali wyposaża pielęgniarki w bezpieczne wenflony i tępe igły.