Pielęgniarka naczelna zwolniona w trybie natychmiastowym.

2 min czytania
Aktualności
Pielęgniarka naczelna zwolniona w trybie natychmiastowym.

Dyrektor w piśmie do pielęgniarki naczelnej o zwolnieniu nie podał żadnej informacji o jego przyczynach

Portal slu24.pl informuje, że dyrektor lublinieckiego szpitala, dr Henryk Kromołowski, zwolnił z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem wynagrodzenia naczelną pielęgniarkę, Ilonę Kasprowicz. To ona, obok posła i radnej powiatowej, zgłosiła do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa na terenie lecznicy.

Wczoraj, 27 maja dyrektor wezwał Ilonę Kasprowicz do gabinetu i wręczył zaskoczonej pielęgniarce pismo o zwolnieniu. Nie było w nim żadnej informacji o jego przyczynach. Kasprowicz otrzymała jedynie ustne uzasadnienie, które przekazał jej dyrektor ds. lecznictwa, dr Sławomir Święchowicz.

„Powiedział, że najważniejszą przyczyną odsunięcia mnie od spraw szpitala jest moje zaangażowanie polityczne. W ostatnich wyborach samorządowych odważyłam się bowiem wystartować do rady powiatu z komitetu Serce dla Powiatu, który stoi w opozycji do komitetu starosty” – poinformowała Ilona Kasprowicz.

Dodaje, że nowy dyrektor, nigdy z nią nie rozmawiał i nie zna przebiegu jej pracy zawodowej w szpitalu. Warto wspomnieć, że Ilona Kasprowicz pracuje w lublinieckim szpitalu od 20 lat, a od niemal 6 jest pielęgniarką naczelną.

„Dyrektor nie pozwolił mi dojść do głosu i stanowczo zaznaczył, że decyzja jest ostateczna. Kazał mi natychmiast zabrać ze szpitala swoje rzeczy.

W towarzystwie kadrowej i kierownika technicznego udałam się do swojego gabinetu. Tam mnie pilnowano, abym nie wyniosła niczego, co nie należy do mnie.

Wiem, że po moim wyjściu w drzwiach gabinetu wymieniono zamki. Obawiam się, że ktoś tam podrzuci jakieś nienależące do mnie rzeczy, by potem wystąpić przeciwko mnie”.

Naczelna pielęgniarka skierowała do dyrektora pismo z prośbą o wskazanie podstawy prawnej jego działań i poinformowała o gotowości powrotu do pracy.

W ubiegłym tygodniu prokuratura informowała, że trwa postępowanie, mające ustalić, czy 9 maja w SP ZOZ w Lublińcu doszło do celowego uszkodzenia instalacji elektrycznej. Zwolniona pielęgniarka była naocznym świadkiem sytuacji będącej przedmiotem śledztwa i to ona jako pierwsza złożyła zawiadomienie do prokuratury.

źródło: slu24.pl

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Z informacji podanych przez portal slu24.pl wynika, że gdy pielęgniarka naczelna odwoła się od decyzji pana dyrektora do Sądu pracy to zostanie przywrócona do pracy. Z licznych orzeczeń sądowych jasno wynika, że wypowiedzenie powinno zawierać „wskazaną przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie: konkretną, prawdziwą i rzeczywistą”.

W sprawie stanowisko powinna zająć izba pielęgniarek oraz OZZPiP.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 15

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8268 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: iniekcje, kroplówki, pobrania krwi, tłumaczenie rodzinom…

1 min czytania
Komentarze pielęgniarek Pod jednym z zamieszczony postów na Facebooku pojawił się poniższy komentarz pielęgniarki. Wywołał on dyskusję wśród pielęgniarek i położnych. Polska…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. 80–85 zł / godz. brutto

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Prywatna placówka medyczna poszukuje pielęgniarki/pielęgniarza do pracy w szpitalu w Łodzi i w Brzezinach. Wynagrodzenie: 80 – 85…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru. Sąd Rejonowy skazał a Sąd Okręgowy...

3 min czytania
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza kolejny fragment uzasadnienia do wyroku Sądu Okręgowego. Zobacz część pierwszą sprawy w artykule pt. Pracodawca…
Komentarze
×
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Sąd: na rękach pielęgniarek wyhodowano gronkowca.