Pielęgniarka nie jest własnością szpitala.

2 min czytania
Aktualności
Pielęgniarka nie jest własnością szpitala.

Pielęgniarki nie są niewolnikami…

W jednej z umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarkę „w zakresie pielęgniarstwa”, zapisano:

1. W przypadkach uzasadnionych koniecznością zachowania ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych przez szpital, których nie można było przewidzieć w chwili zawarcia Umowy, pielęgniarka w ramach posiadanych kwalifikacji może zostać zobowiązany przez szpital na wniosek Pielęgniarki Oddziałowej / Koordynującej do udzielania świadczeń zdrowotnych w zwiększonej liczbie godzin niż wynika to z harmonogramu pracy.

2. W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych w szczególności koniecznością zachowania ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych przez Szpital, pielęgniarka, w ramach posiadanych kwalifikacji, może zostać zobowiązana do udzielania świadczeń zdrowotnych w komórce organizacyjnej Szpitala, innej niż określona w niniejszej umowie.

3. Pielęgniarka zobowiązany jest udzielać świadczeń zdrowotnych w poszczególnych miesiącach w terminach (w dniach i godzinach) określonych planowanymi harmonogramami miesięcznymi, tworzonymi przez Pielęgniarkę Oddziałową/Koordynującą. Harmonogramy planowane będą ustalane przy uwzględnieniu rzeczywistych potrzeb Udzielającego zamówienia. Udzielający zamówienie może w wyjątkowych sytuacjach dokonać zmian w harmonogramie jednostronnie, jeśli jest to niezbędne dla zabezpieczenia ciągłości wykonania świadczeń zdrowotnych. (…)

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Powyżej cytowane fragmenty umowy kontraktowej pomiędzy szpitalem a pielęgniarką kontraktową są zdecydowanie niekorzystne dla pielęgniarek. Czynią pielęgniarkę własnością szpitala… Z jednej strony pielęgniarka jest zobowiązana wykonywać obowiązki zgodnie z harmonogramem pracy a z drugiej strony szpital ma prawa od zmiany tego harmonogramu. Może także zmusić pielęgniarkę do zwiększonej liczby godzin pracy w sytuacji, kiedy zaistnieje „konieczność zachowania ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych”. Uzasadniona (?!). Kto będzie decydował, że ta konieczność będzie „uzasadniona”? Oczywiscie szpital…

Szpital także zawarł w umowie możliwość przenoszenia pielęgniarki kontraktowej do innej komórki organizacyjnej niż wynikająca z umowy kontraktowej… I znów powyższy proceder może mieć miejsce w przypadku „konieczności zachowania ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych”.

Jedno jest pewne. Szpital nie ma prawa obciążać odpowiedzialnością pielęgniarki kontraktowej w zakresie „zachowania ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych”. Ta odpowiedzialność spoczywa na kadrze kierowniczej szpitala.

Szpital nie ma prawa dysponować czasem pielęgniarki kontraktowej poza harmonogramem pracy. Gdyby tak było stałaby się niewolnikiem…

Czy zgadzasz się z powyższym komentarzem redakcyjnym pielegniarki.info.pl?

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.9 / 5. Ilość głosów: 16

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8232 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Suplementacja – co to jest, czy jest konieczna, co suplementować?

11 min czytania
Suplement diety to środek spożywczy stanowiący skoncentrowane źródło witamin, składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub tzw. inne działanie fizjologiczne….
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Sąd: na rękach pielęgniarek wyhodowano gronkowca.

4 min czytania
Sąd: w trakcie hospitalizacji pacjentki nastąpiło zakażenie odcewnikowe, w miejscu wkłucia kaniuli dożylnej typu venflon do żył powierzchownych okolicy prawego dołu łokciowego……
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarka i ratownik medyczny nie byli w stanie opanować zdarzenia masowego.

6 min czytania
Sąd ocenił działanie systemu ratownictwa medycznego wobec prośby o pomoc kierowanej przez pielęgniarkę i ratownika medycznego… Kontynuujemy publikację wyroku sądowego w sprawie…
Komentarze
×
Aktualności

Profesjonalny gabinet trychologiczny. Jak wygląda praca pielęgniarki?