Pielęgniarka pobrała krew. Sprawą zajął się prokurator.

2 min czytania
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa
Pielęgniarka pobrała krew. Sprawą zajął się prokurator.

Pobieranie krwi przez pielęgniarkę

Na pomorska.pl w dniu 2 czerwca 2022 roku opublikowano artykuł autorstwa redaktor Aleksandra Pasis, który opisywał poniższą sytuację.

Matka z maluchem przyszła do szpitalnego laboratorium w Grudziądzu na pobranie krwi. Pielęgniarki, które miały wykonać to nie wyczuły u dziecka w rączce żył. – Stwierdziły, że wesprą się pielęgniarką z oddziału dziecięcego – wspomina pani Karolina. – Czekaliśmy dość długo za nią, ale wreszcie pojawiła się. Założyła synkowi opaskę uciskową na rączce i stwierdziła, że żyła jest i da radę mu pobrać krew.

Ta pielęgniarka tak mu „wierciła” tą igłą, że z płaczu aż się zanosił. Strasznie musiał cierpieć. Gdy skończyła, krew zaczęła tryskać wszędzie. Opatrunek zmieniali kilka razy żeby to zatamować.

pomorska.pl

Pani Karolina wróciła z dzieckiem do domu. Zauważyła, że w miejscu pobrania dziecko ma dużego siniaka. Udała się do pediatry. Ten kazał smarować żelem na obrzęki. Po tygodniu z siniaka powstał guz. Rodzice udali się z niemowlakiem do szpitala, na SOR.

Po wykonanym badaniu dowiedzieliśmy się, że podczas pobierania krwi została przebita tętnica i że synek musi być operowany – mówi Marcin Brechelke. Na drugi dzień byliśmy już w szpitalu w Bydgoszczy z dzieckiem.

Tamtejsi lekarze za głowę się złapali i nie dowierzali jak można tak małemu dziecku wyrządzić taką krzywdę i pomylić żyłkę z tętnicą. Nikodem miał operację rączki w miejscu feralnego wkłucia. Poinformowano nas, że dla naszego synka mogło to skończyć się nawet tragicznie.

pomorska.pl

Nikoś musi mieć rehabilitowaną rączkę. Czeka go też najprawdopodobniej kolejna operacja i długi proces leczenia. – Pielęgniarka, która pobierała krew naszemu dziecku powinna ponieść konsekwencje. Nie odpuścimy tej sprawy. Odpowie za cierpienia Nikodema, za jego okaleczenie – podkreślają pani Karolina i pan Marcin.

Sprawą zajął się prokurator

Rodzice malucha złożyli zawiadomienie do grudziądzkiej prokuratury o narażenie na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia Nikodema w trakcie pobierania krwi do badań przez personel medyczny szpitala w Grudziądzu. Prokuratura umorzyła sprawę dowodząc „braku znamion czynu zabronionego”.

Treść opinii sądowo – lekarskiej

W uzasadnieniu tej decyzji prokurator powołuje się na opinię sądowo – lekarską.

Zobacz treść tej opinii na pomorska.pl

Prokurator twierdzi, że w przypadku Nikodema nie można mówić o nieprawidłowościach podczas pobierania krwi, a następstwo w postaci tętniaka rzekomego traktuje się „nadzwyczaj rzadkie ale możliwe powikłanie”. Wobec przytoczonych argumentów umorzono dochodzenie w tej sprawie. Jednak rodzina złożyła zażalenie na to postanowienie do Sądu Rejonowego w Grudziądzu.

Zobacz na pomorska.pl, jaki jest dalszy bieg sprawy oraz czy ustalono jaka pielęgniarka wykonała pobieranie krwi?

źródło: pomorska.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.7 / 5. Ilość głosów: 162

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1029 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek zawiódł pielęgniarki.

2 min czytania
Związek pielęgniarek w dniu 11 kwietnia wydał szokujące stanowisko… W liście do Premiera RP z dnia 8 kwietnia 2024 roku pani Krystyna…
Aktualności

Pielęgniarka: to powinien być nasz przywilej.

2 min czytania
Pielęgniarka o zdrowiu pielęgniarek W minionym tygodniu zacytowaliśmy na profilu na Facebooku poniższą wypowiedź pielęgniarki. Trudno się z nią nie zgodzić, urlop…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 120-150 zł/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Dom seniora – prywatna placówka, znajdującą się na terenie województwa podlaskiego poszukuje do pracy pielęgniarki. Wynagrodzenie: Forma zatrudnienia:…
Komentarze
×
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki – na oddziale wybuchł pożar. Jaka była obsada?