Pielęgniarka: Praca na dyżurach 24-godzinnych dla wszystkich pielęgniarek.

3 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowa
Pielęgniarka: Praca na dyżurach 24-godzinnych dla wszystkich pielęgniarek.

Praca pielęgniarek na 24-godzinnych dyżurach

Praca pielęgniarek w systemie 24-godzinnym ma swoich zwolenników oraz rzesze osób, które zwracają uwagę na bezpieczeństwo pracy pielęgniarki. Czy osoba pracująca przez 24-godziny nie stanowi zagrożenia dla pacjenta oraz czy sama pielęgniarka nie naraża się na utratę zdrowia.

Praca w systemie 24-godzinnym jest możliwa tylko w ramach tzw. umów kontraktowych. Pielęgniarki z takimi umowami nie obowiązuje kodeks pracy, w zakresie dopuszczalnego wymiaru czasu pracy.

W poprzednich dwóch artykułach na Portalu przedstawiliśmy pierwszą cześć opinii pielęgniarek w tej kwestii. Zachęcamy do zapoznania się.

Poniżej przytaczamy kolejne komentarze, w których pielęgniarki i położne przedstawiają swój punkt widzenia, dotyczący argumentów ZA pracą w systemie 24-godzinnym.

“Nawet wolę doby, wtedy całkiem inaczej planuję pracę…”

– Stanowczo wolę 6/7 dyżurów dobowych w 30 dniowym miesiącu. Dojazd, wysypianie się, odcięcie od pracy. Możliwość wyjazdu.

– Osobiście uważam, że lepsze byłoby 24h mieć pod opieką tych samych pacjentów, bo wiesz o nich dużo więcej niż przekaże Ci koleżanka.

– Doby zależy na jakim oddziale, są dużym obciążeniem dla organizmu. Młodzi tak, ale osoby po wielu latach pracy niekoniecznie. Dbajmy o własne zdrowie, nigdy nie wiadomo kiedy organizm odmówi posłuszeństwa. Pozdrawiam.

– Pracuję na 24, nawet wolę doby, wtedy całkiem inaczej planuję pracę, dużo już można zrobić w dzień, bo nigdy nie wiadomo jaka będzie nocka.

– Taka praca jest ok, jeśli pracujesz tylko w jednym szpitalu, tylko na jednym etacie.

– Pracuję 7 rok na kontrakcie na doby, nie uważam tego za męczące, ponieważ też mam rodzinę i doskonale wiem, że żadna z nas nie wypoczywa przed dyżurem nocnym na kanapie tylko wykonuje od rana prace domowe, zakupy, gotowanie, prasowanie, sprzątanie i odrabianie lekcji z dziećmi czy te prace nie są pracą fizyczną czy psychiczną? Dlatego wolę dyżury 24 godz., bo można rozłożyć pracę lepiej i jest czas na komputer, pozdrawiam.

Pielęgniarka: Nie czuję się bardziej zmęczona niż wtedy, gdy miałam 2 dniówki pod rząd lub nocki…

– Pracuję 24 godz. w jednym miejscu pracy. Nie biegam po innych miejscach pracy i nie mam więcej niż 200 godz. w miesiącu. Nie pracuje tak, aby więcej zarobić. Ale po to, aby więcej czasu pobyć z moimi dziećmi i nie tracić czasu na dojazdy. Nie czuję się bardziej zmęczona niż wtedy, gdy miałam 2 dniówki pod rząd lub nocki. Ciekawe jest to, że jak była pandemia to wszyscy co chcieli, mogli tak pracować i nikomu to nie przeszkadzało szczególnie pracodawcom. A teraz jest z tym problem.

– Wiele z nas pracuje po 24h. – ja również. Myślę, że powinno być to uregulowane prawnie i na etacie, jeśli ktoś byłby chętny, powinien mieć takie możliwości. Inna sprawa, że powinniśmy zarabiać w jednym miejscu adekwatne pieniądze do wykonywanego zawodu.

– Ja uważam, że powinien być elastyczny czas pracy. Jeżeli ktoś chce pracować na doby i daje radę to nie ma problemu.

– Pracuję na 24h i wiem jak rozplanować sobie pracę, jak jest ciężka dniówka to pracę papierkową zostawiam na noc. Gdy pracowałam na 12 i miałam jechać na noc to byłam też zmęczona. Dziecko, obiad, ogród, sprzątanie, pranie. Lubię dobki…

– Każda pielęgniarka powinna mieć prawo wyboru. Sama oceni, czy da radę czy nie.

Zachowano oryginalną pisownię.
źródło: Facebook Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 9

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7606 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarka Józefa Szczurek-Żelazko w poszukiwaniu świadomości o płacach pielęgniarek.

2 min czytania
Pielęgniarka Józefa Szczurek-Żelazko autorką skandalicznych zapisów siatki płac pielęgniarek i położnych Najpierw ta pani coś wymyśliła, potem autorytatywnie wprowadziła w życie. Była…
Aktualności

Pielęgniarki pracujące za granicą o 24-godzinnych dyżurach.

2 min czytania
Pielęgniarki o pracy dobowej za granicą Praca pielęgniarek w systemie 24-godzinnym ma swoich zwolenników oraz rzesze osób, które zwracają uwagę na bezpieczeństwo…
Aktualności

Wiedza pielęgniarek na temat lewokomorowej niewydolności serca.

1 min czytania
Badania ankietowe wśród pielęgniarek i położnych Do redakcji pielegniarki.info.pl bardzo często zgłaszają się studenci pielęgniarstwa i położnictwa z prośbą o publikację kwestionariuszy…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Kontrakt B2B 6 500–10 000 PLN.