Pielęgniarka środowiskowa dla seniora

2 min czytania
Aktualności
Pielęgniarka środowiskowa dla seniora

Wiek emerytalny to dla wielu osób czas, kiedy mogą cieszyć się odpoczynkiem po latach pracy i codziennych obowiązkach. Jednak dla niektórych seniorów, zwłaszcza tych z ograniczeniami ruchu lub zdrowotnymi, codzienne funkcjonowanie może stanowić wyzwanie. W takich sytuacjach pomocą mogą być specjaliści z zakresu opieki zdrowotnej, tacy jak pielęgniarki środowiskowe. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tej roli.

Zadania i obowiązki pielęgniarki środowiskowej

Pielęgniarka środowiskowa odpowiada za opiekę nad osobami starszymi i chorymi w ich domu lub mieszkaniu. Jej głównym zadaniem jest planowanie, organizowanie i koordynowanie opieki zdrowotnej dla pacjenta. W ramach swoich obowiązków, musi zapewnić pacjentowi odpowiednią opiekę medyczną, zarządzać lekami i monitorować stan zdrowia pacjenta. Musi również wspierać pacjenta w codziennych czynnościach, takich jak mycie, ubieranie się czy przygotowywanie posiłków. Dodatkowo może również pomagać pacjentowi w utrzymaniu czystości w mieszkaniu, a także w organizowaniu wizyt lekarskich i rehabilitacyjnych. Ważnym elementem pracy jest również wsparcie dla rodziny pacjenta, ponieważ opieka nad osobą starszą lub chorą często jest bardzo wymagająca i może być trudna do zrealizowania w pojedynkę. Pielęgniarka musi być również gotowa do komunikowania się z innymi specjalistami, takimi jak lekarze czy rehabilitanci, w celu uzyskania niezbędnych informacji dotyczących opieki nad pacjentem.

Komu przysługuje pomoc pielęgniarki?

Pomoc pielęgniarki środowiskowej przysługuje osobom, które ze względu na swój stan zdrowia potrzebują pomocy w codziennych czynnościach związanych z utrzymaniem higieny osobistej, zdrowiem i bezpieczeństwem oraz zapewnieniem odpowiednich warunków mieszkaniowych. Pomoc taka może być udzielana osobom starszym, niepełnosprawnym, chorym lub w sytuacjach, w których trudno im poradzić sobie z samodzielnym wykonywaniem tych czynności. Pielęgniarka może również udzielać porad i wsparcia osobom, które opiekują się osobami chorymi lub niepełnosprawnymi oraz pomagać im w organizacji opieki nad takimi osobami. Każdy pacjent, który opłaca składki, ma prawo do bezpłatnych usług pielęgniarki środowiskowej.

Ile kosztuje pielęgniarka środowiskowa dla seniora?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje usługa, ponieważ wynagrodzenie zależy od wielu czynników, takich jak miejsce pracy, doświadczenie zawodowe i wykształcenie. Niemniej jednak, pielęgniarka środowiskowa może oczekiwać wynagrodzenia w przedziale od 3 000 do 5 000 złotych brutto miesięcznie.

Czy pielęgniarka może podawać leki dożylne?

W Polsce pielęgniarka może podawać leki dożylne w ramach swoich obowiązków zawodowych, o ile ma odpowiednie kwalifikacje i jest upoważniona do tego przez swojego pracodawcę oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi. Warto pamiętać, że podawanie leków dożylnych wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności oraz wymaga odpowiedzialności i staranności, dlatego ważne jest, aby pielęgniarka miała odpowiednie kwalifikacje i była odpowiednio przygotowana do tego zadania.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://naturalnieozdrowiu.pl/opieka-nad-seniorem-jak-sie-przygotowac/

źródło:
Whitepress.com

SPROSTOWANIE

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 1.2 / 5. Ilość głosów: 73

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7695 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek - czy siatka płac jest bezwzględnie obowiązująca?

4 min czytania
Poseł pyta ministra zdrowia o siatkę płac pielęgniarek i położnych Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie sposobu ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych…
Aktualności

5 najlepszych kremów do twarzy na trądzik – ranking 2023

6 min czytania
Krem do twarzy to kosmetyk, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienną pielęgnację. Wybór tego rodzaju preparatu nie jest jednak łatwym zadaniem i…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Związek pielęgniarek – 2 tys. PLN różnicy jest kompromisem.

4 min czytania
Związek pielęgniarek wyjaśnia cel ustawy autorstwa OZZPiP w sprawie siatki płac pielęgniarek Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki – kiedy kurs kwalifikacyjny daje uprawnienia, ale nie pieniądze.