Pielęgniarka: to ja będę tylko mocze zlewała.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarka: to ja będę tylko mocze zlewała.

Pielęgniarki o nowej siatce płac, która dyskryminuje pielęgniarki

Ja to się zastanawiam co ma na celu skłócanie pielęgniarek przez ten portal w momencie, w którym powinniśmy się jednoczyć.

Czy siatka płac jest zła? Tak, wszyscy się z tym zgadzamy.

Czy powinno być zróżnicowanie wykształcenia, a co za tym idzie także obowiązki w związku z wyższym wynagrodzeniem? Jak najbardziej.

Czy siatka płac została uchwalona mimo sprzeciwu związków i izb? Tak

Kto był za? Solidarność i OPZZ (to nie nasze związki!), które ułożyły się z rządem. Prosze Was, jednoczmy się, a nie bez sensu kłóćmy, bo rządowi to tylko na rękę. 11.09 wszyscy chodźmy na protest, bez przepychanek. I zacznijmy wspólnie coś zmieniać.

Stara siatka płac nie dyskryminowała pielęgniarek i położnych po LM/SM, których jest 160 tysięcy (80% ogółu pracujących), a więc dzięki którym utrzymany jest cały system, z czego 2/3 jest 50+! Posiadają niezbędne kursy i szkolenia kwalifikacyjne i specjalistyczne, aby pracować na swoich stanowiskach. Jak obecne emerytki, które pracują, a jest ich prawie 30% odejdą z systemu to WSZYSTKO RUNIE. Za 7 lat to będzie KATASTROFA!

Mamy w Polsce 65 tys. opiekunów medycznych, (w szpitalach pracuje około. 12Tys.) którzy mogliby wykonywać czynności pielęgnacyjne i wiele więcej, czym mogliby odciążyć pielęgniarki i sprawić, byśmy mieli więcej czasu na bardziej skomplikowane i wymagające specjalistycznej wiedzy zabiegi. A tylko pensja oraz perspektywy rozwoju mogą przyciągnąć młode osoby do zawodu. Bo bez nowych osób w pielęgniarstwie katastrofa przyjdzie prędzej, czy później. Bo ile można pracować na emeryturze?

Jestem pielęgniarką z ponad 30 letnim stażem na Oddziale Intensywnej Terapii Medycznej. Zarabiam ponad 2,5 tys. PLN mniej niż koleżanka, która posiada tytuł magistra oraz specjalizację. Jak można było w taki sposób ustawić wynagrodzenia pielęgniarek. A wykonujemy te same zadania. To jest odarcie mnie z godności zawodowej. To ja będę tylko zlewała mocze. 

Nic nie runie. Dla wchodzących do zawodu znajdzie po 10 i więcej tysięcy PLN. Jest z czego rozdawać. Przez kilka lat praca na poziomie magistra i specjalizacji będzie zrobiona za pensję opiekunów med. Oszczędności ogromne. Masz wykonać, liczyć się z odpowiedzialnością na tym samym poziomie co mgr + spec. Opiekun jest w innej sytuacji, a jednak praca wyceniona na poziomie dyplomowanej pielęgniarki.

Dlaczego związek pielęgniarek zawarł taki kompromis?

To patologia w zatrudnieniu. Należy się temu STANOWCZO SPRZECIWIĆ i dążyć wszelkimi możliwymi dostępnymi środkami w celu naprawy. Za błędy ktoś powinien być ROZLICZONY i ponieść odpowiedzialność.

Związek nie zaakceptował?

“Nie do końca jesteśmy zadowoleni z siatki płac. Te koleżanki najstarsze i najbardziej doświadczone będą niestety najbardziej pokrzywdzone,

ALE JAKIŚ KOMPROMIS TRZEBA BYŁO ZNALEŹĆ…”.

Longina Kaczmarska wiceprzewodnicząca OZZPIP

Mam gdzieś taki kompromis. Zrównanie pracy pielęgniarki z opiekunami jest bulwersujące i nie do przyjęcia. 

Kompromis? Czyim kosztem najstarszych pielęgniarek i ich długoletniego doświadczenia,wiedzy praktycznej i tego że wszystkie młode pielęgniarki są przez nie wprowadzane na oddział . Brak słów, żenada. 

Kompromis trzeba było znaleźć ale dlaczego naszym kosztem. Różne wyjścia kompromisu były. Pracuje 37 lat też zdobywałam swoją wiedzę w miarę możliwości na tamte czasy a teraz zarabiam jak opiekun lub sekretarka z całym szacunkiem.

Zachowano oryginalne brzmienie komentarzy.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 367

Bądź pierwszym, który oceni wpis

70 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Senat: Pielęgniarka zarabia 10 tys.

3 min czytania
O wynagrodzeniach pielęgniarek w senacie Posiedzenie senatu w dniu 25 listopada 2021 roku. Senator Krzysztof Mróz: (…) Pani senator Beata Małecka-Libera w…
AktualnościNowa siatka płac

Protest pielęgniarek z licencjatem.

3 min czytania
Minister zdrowia poinformował na konferencji prasowej w dniu 5 listopada 2021 roku, że w wyniku porozumienia zawartego na forum Zespołu Trójstronnego, że…
Aktualności

Co musisz wiedzieć, chcąc zacząć pracę w służbie zdrowia?

3 min czytania
Empatia, troskliwość i chęć niesienia pomocy to jedne z najważniejszych cech wielu osób, które chcą zacząć pracę w branży medycznej. Lekarz rodzinny,…
Komentarze