Pielęgniarka: to żadna pazerność, to urealnienie kosztów naszej pracy.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarka: to żadna pazerność, to urealnienie kosztów naszej pracy.

Wystąpienie przewodniczącej zakładowej organizacji OZZPiP

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przedstawia poniżej kolejny fragment wystąpienia pani Małgorzaty Sawickiej, przewodniczącej Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy SP ZOZ w Sanoku. Wypowiedź związana była ze strajkiem ostrzegawczym, który miał miejsce w dniu 2 sierpnia 2022 roku.

Pierwsza część wystąpienia pani przewodniczącej pod poniższym linkiem.

Co w zamian proponują pielęgniarkom rządzący? Co proponuje nam dyrekcja?

Dyrekcja proponuje nam, że nie mając pieniędzy, bo nie zostały zabezpieczone na te podwyżki, proponuje, że może nam dać wynagrodzenia na poziomie najniższym i ustalić, gdzie będzie potrzebować ewentualnie specjalisty, już nie mówiąc o osobach, które mają tytuł magistra i specjalizacje

Chce nas skłócić, chce doprowadzić do rozbicia jedności, która chroni nas, tylko to nas chroni. Minister Bromber wyszedł na mównicę i powiedział, że to są historyczne podwyżki dla personelu białego, dla pielęgniarek i położnych. 

Wyliczał te niebotyczne kwoty od 7300 zaczynając, bo nigdy nie zaczyna od 5300, po to tylko, żeby społeczeństwo usłyszało, że my to jesteśmy jakieś wyjątkowo roszczeniowe, że tak naprawdę stale nam jest mało, że nie ma kwoty, która nas zadowoli. 

Ależ są takie kwoty, one są adekwatne do pracy, którą wykonujemy. My w zawodzie pielęgniarskim nie dorobimy się milionów, my co najwyżej dołożymy do tego swoje zdrowie. Ja nie znam pielęgniarki, która na pielęgniarstwie dorobiła się milionów i wy pewnie też jej nie znacie. 

Jeśli nie ma pieniędzy zabezpieczonych w aneksie, zabrane zostały środki przeznaczone na wynagrodzenia, wrzucone było to wszystko do jednego worka, przy okazji trochę wyciągając stamtąd, to w tej chwili jesteśmy w takiej sytuacji, że dyrektor dostał do podpisania aneks, właściwie zostaje przymuszony praktycznie do podpisania, bo jeśli nie podpisze, to NFZ nie przeleje środków na wynagrodzenia. I ten aneks jest zaniżony o ponad milion PLN miesięcznie.

Pracodawcy szukają oszczędności kosztem pielęgniarek

Skąd mają się wziąć te pieniądze na zabezpieczenie tego minimum, które jest w ustawie, już nie mówię o naszym sporze zbiorowym, gdzie mamy swoje roszczenia, jeśli nie są zabezpieczone te środki? Jeśli one nie zostały skierowane do pracodawców, to pracodawcy zawsze będą szukać w ten sam sposób rozwiązania – oszczędności. 

Co to jest oszczędność w szpitalu? Oszczędność w szpitalu to jest oszustwo i są trzy sposoby na to oszustwo: może oszukać nas nie wypłacając nam wynagrodzeń w wysokości należytej, może oszukać pacjenta, bo może mu nie dać świadczenia, po które pacjent się tu zgłosił, możemy nie zrobić badań i może oszukać NFZ, bo może wykazać świadczenie, którego nie zrobił, czyli nie poniósł kosztów. Każda z tych rzeczy to jest oszustwo, a na końcu i tak wszyscy powiedzą że to przez pielęgniarki.

To żadna pazerność pielęgniarek, to urealnienie kosztów naszej pracy

Ja was proszę tylko o jedno, żebyście zrozumiały, że naszym celem nie jest pójść po trupach. My nie mamy na celu wywrócenia szpitala, bo to nie my odpowiadamy za szpital, to nie pielęgniarki decydują o tym czy szpital jest, czy go nie ma, aczkolwiek szpitali bez pielęgniarek nie ma. 

Nie istnieją takie, nawet w bardzo wysoko rozwiniętych krajach, nie ma takich szpitali, w których nie ma pielęgniarek. Jeśli my odejdziemy na emeryturę, to dlaczego młodzi ludzie mają przychodzić do tego zawodu? Po co oni mają do tego zawodu przyjść, widząc te wykończone, które system wypluwa na zewnątrz, bo system nas nie rozpieszcza, on nas wypluwa na zewnątrz. 

Ale rząd odtrąbi historyczne podwyżki, będą sąsiedzi nam zaglądać ile zarabiamy, będą nam wyliczać kto, czym jeździ, od kiedy jeździ, dlaczego jeździ. Przecież to jest prawo pracownika do godnej płacy za ciężką pracę. Nie ma w tym nic zdrożnego, to nie jest absolutnie żadna pazerność, to jest urealnienie kosztów naszej pracy. 

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl.

Dalsza część wystąpienia pani przewodniczącej w dniu jutrzejszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych.

źródło: LIVE Podkarpacie: SANOK – dwugodzinny strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych – materiał Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.6 / 5. Ilość głosów: 25

Bądź pierwszym, który oceni wpis

326 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pomoc finansowa na zakup mieszkania - około 67 tys. PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Zakład Karny zatrudni do pracy pielęgniarki. Oferowane:– emerytura po 25 latach służby,– nagrody uznaniowe i jubileuszowe,– pomoc finansowa…
Aktualności

Chlorofil – właściwości zdrowotne i zastosowanie 

4 min czytania
Chlorofil to ważny składnik roślin, odpowiadający za prawidłowy przebieg procesu fotosyntezy, a także za zielony kolor organizmów roślinnych. Spożywanie tego związku wraz…
AktualnościDodatki pielęgniarekNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Niewiarygodne - związek pielęgniarek za kompromisem w sprawie obniżenia współczynników pracy.

4 min czytania
Szpital zapowiada optymalizację współczynników pracy pielęgniarek i położnych Lubliniec 23.11.2022 rStarostwo PowiatoweRada Powiatu w Lublińcu W imieniu Zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek…
Komentarze