Dyskusja wśród pielęgniarek o barierkach przyłóżkowych, a wolności jednostki
Jakiś czas temu opublikowaliśmy artykuł pt. Pielęgniarki – podniesienie barierek przyłóżkowych ingeruje w wolność jednostki. Musi być zgoda lekarza. Przytoczyliśmy w nim fragmenty raportu z wizytacji jednego z DPS. Dom Pomocy Społecznej kontrolowała delegacja Biura Rzecznika Praw Obywatelskich – Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur w styczniu 2025 roku. Ukazany dokument dobitnie wskazuje z jakimi problemami spotyka się personel pielęgniarski w trakcie wykonywania praktyki zawodowej. Z jednej strony ma zadbać o bezpieczeństwo pacjenta z drugiej może być oskarżony o „ingerencję w wolność jednostki”. Temat ten wywołał dużą dyskusję wśród pielęgniarek na naszym profilu na Facebooku.
Pod postem pojawił się komentarz polskiej pielęgniarki, która pracuje w Niemczech. Opisała, jak wygląda kwestia podnoszenia barierek za granicą. Poniżej przytaczamy jej wypowiedź.
Pracuje w Niemczech. W domu opieki. Tutaj mogę podnieść barierki tylko za zgodą świadomego pacjenta mając jego pisemna zgodę. Wszystko musi być uwzględnione w dokumentacji. Jeśli jest nieświadomy, zgoda pisemna opiekuna prawnego, lekarza i w ostateczności Sadu Opiekuńczego.
W razie sytuacji zagrożenia zdrowia i życia ( Eigengefährdung ) mogę po powiadomieniu lekarza domowego i opiekuna prawnego na 24 godziny zabezpieczyć pacjenta barierkami bez nakazu Sadowego (FEM).
źródło: pielegniarki.info.pl