Pielegniarka właścicielem NZOZ-u.

2 min czytania
AktualnościListy i pytania do redakcji

Pytanie pierwsze: 

Witam! Mam pytanie: czy pielęgniarka może być kierownikiem pogotowia?

Pytanie drugie:

Witam  serdecznie.

Piszę tutaj, ponieważ na forum za każdą próbą wysłania zapytania, wyświetla mi się, że nieprawidłowo wpisuję  emaila …chociaż na pewno piszę go dobrze. Nie wiem, może powinnam się, gdzieś zalogować?
Dopiero dziś  odkryłam Pana stronę i jestem pod ogromnym wrażeniem. Gratuluję 🙂

Zadam tutaj pytanie, które nie chciało  się  prześliznąć:)

Interesuje mnie sprawa prowadzenia NZOZ-u – przychodni – z tego co obserwuję  właścicielami i kierownikami są  lekarze .

Czy istnieje możliwość, aby menadżerem przychodni, była pielęgniarka?
Jestem pielęgniarką z tytułem licencjata, obecnie na I roku uzupełniających magisterskich. Moja koleżanka z która jestem zainteresowana prowadzeniem przychodni jest pielęgniarka z licencjatem z zarządzania i marketingu. Czy  według Pana jest taka możliwość? Może przybliżę trochę sytuację. Przychodnia obecnie funkcjonuje, ma kontrakty z NFZ i jest nadzorowana przez gminę. Po nowym roku ma być przekształcona w NZOZ i poszukują nowego zarządzającego?
Wiele czytałam na ten temat, ale nie jestem  do końca przekonana, czy mogłybyśmy stanąć do konkursu?

Z góry dziękuję  za wszelka pomoc i wskazanie podstaw prawnych. 
Pozdrawiam i życzę dużo sukcesów.       

Dane osobowe do wiadomości redakcji.


Odpowiedź redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Według rozporządzenia ministra zdrowia w SPRAWIE WYMAGAŃ, JAKIM POWINNY ODPOWIADAĆ OSOBY NA STANOWISKACH KIEROWNICZYCH W ZAKŁADACH OPIEKI ZDROWOTNEJ OKREŚLONEGO RODZAJU kierownikiem zakładu opieki zdrowotnej może być wyłącznie osoba :

  • mająca wyższe wykształcenie i co najmniej sześcioletni staż pracy w zawodzie lub
  • posiadająca wyższe wykształcenie i ukończone studia podyplomowe o kierunku zarządzanie w służbie zdrowia i co najmniej trzyletni staż pracy w zawodzie.

Wniosek: Kierownikiem nzoz może być pielęgniarka. Musi posiadać wykształcenie wyższe – wystarczy licencjat. Ustawodawca nie określa kierunku ukończonych studiów wyższych. W pierwszym przypadku wymagany co najmniej sześcioletni staż pracy, w drugim trzyletni. Pielęgniarka może być kierownikiem pogotowia, które jest zakładem opieki zdrowotnej. 

Uwaga!!!

Natomiast w dalszej części korespondencji pisze pani o przychodni. Wyżej cytowane rozporządzenie tak reguluje kwestię kierownika przychodni:

"Kierownikiem przychodni, przychodni stomatologicznej, ośrodka zdrowia, poradni powinien być lekarz lub lekarz stomatolog posiadający prawo wykonywania zawodu w Rzeczypospolitej Polskiej i co najmniej pięcioletni staż pracy w zawodzie." 

Wniosek: Pielęgniarka nie może być kierownikiem przychodni.

Wnioski: Pielęgniarka może być kierownikiem  nzoz oraz spzoz. Jeżeli komórką organizacyjną takiego nzoz jest przychodnia to kierownikiem tej przychodni powinien być lekarz.

Dziękuję za korespondencję i pozdrawiam

Mariusz Mielcarek

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8257 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraca w Norwegii

Praca w Polsce i w Norwegii: różnice, wyzwania i korzyści - wywiad z pielęgniarką.

4 min czytania
Poniższy wywiad został zrealizowany przez Open Europe – firmę, która rekrutuje, szkoli i pomaga zdobywać dobrze płatną pracę dla polskich pielęgniarek i…
Aktualności

Obuwie medyczne dla pielęgniarek: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

2 min czytania
Jeśli jesteś pielęgniarką, z pewnością wiesz, jak wielogodzinne dyżury potrafią dać się we znaki kręgosłupowi i nogom. Aby zapewnić sobie komfort nawet…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki: wzór pozwu o odszkodowanie.

2 min czytania
Pielęgniarka pozywająca pracodawcę o odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu w pozwie musi uwzględnić jeszcze jedną ważną sprawę… W związku z licznymi…
Komentarze