Szpital wniósł apelację do Sądu Okręgowego.
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje treść uzasadnienia do wyroku Sądu Okręgowego lutego 2025 roku, który rozpatrywał apelację szpitala w sprawie pielęgniarki, która wniosła o odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.
Pozwem z dnia 14 czerwca 2023 roku, pielęgniarka wniosła o zasądzenie od pozwanego szpitala kwoty 29.378,00 PLN wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia 12 czerwca 2023 roku do dnia zapłaty tytułem odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu za okres od dnia 1 lipca 2021 roku do dnia 31 stycznia 2023 roku.
W odpowiedzi na pozew z dnia 11 lipca 2023 roku szpital wniósł o oddalenie powództwa w całości oraz o zasądzenie od skarżącej pielęgniarki kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych.
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 25 stycznia 2024 roku, Sąd Rejonowy w punkcie 1 zasądził od szpitala na rzecz pielęgniarki kwotę 29.378,00 PLN z ustawowymi odsetkami za opóźnienie za okres od dnia 12 czerwca 2023 roku do dnia zapłaty, w punkcie 2 zasądził kwotę 2.700,00 PLN tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego z ustawowymi odsetkami za opóźnienie za okres od dnia uprawomocnienia się niniejszego wyroku do dnia zapłaty.
Podstawą rozstrzygnięcia były następujące ustalenia faktyczne i rozważania prawne Sądu Rejonowego:
Pielęgniarka nie posiada wykształcenia wyższego magisterskiego, posiada ukończony kurs kwalifikacyjny. W trakcie zatrudnienia u pozwanego powódka ukończyła kursy i szkolenia :
- Przetaczania krwi i jej składników,
- Cewnikowania chorych,
- Reanimacji i opieki nad pacjentem w stanie zagrożenia życia,
- Kaniulacji żył obwodowych i terapii płynami infuzyjnymi.
Z dniem 1 lipca 2022 roku pielęgniarkę zaliczono do 6 grupy zawodowej, określonej w załączniku do ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Pozywającej szpital pielęgniarce przyznano wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 5.323,00 PLN.
W Oddziale zatrudniona jest jako starsza pielęgniarka, posiadająca wykształcenie wyższe magisterskie oraz specjalizację, która została zaliczona z dniem 1 lipca 2022 roku do 2 grupy zawodowej, określonej w załączniku do ustawy z dnia 8 czerwca 2017 roku o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Tej pielęgniarce przyznano wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 7.305,00 PLN.
Zakres czynności skarżącej pielęgniarki różni się od zakresu czynności zaszeregowanej do grupy 2 w zakresie:
– obowiązku podejmowania wielokierunkowych działań, których celem jest zapewnienia podopiecznym w stanie poważnych zaburzeń zdrowotnych oraz zagrożenia życia w warunkach intensywnej terapii;
– nadzorowania, rozpoznawania i oceniania stanu zdrowia pacjentów poddawanych znieczuleniom do zabiegów operacyjnych w różnych specjalnościach zabiegowych;
– rozpoznawania i oceny stanu zdrowia i zagrożenia życia pacjentów po zabiegach operacyjnych, zapobiegających powikłaniom pooperacyjnym,
– rozpoznawaniu i ocenianiu zaburzeń oraz podejmowaniu działań terapeutycznych wobec pacjentów w stanie zagrożenia życia w warunkach intensywnej terapii;
– rozpoznawania warunków i potrzeb zdrowotnych podległych jej pacjentów, rozpoznawanie ich problemów pielęgnacyjnych, sprawowania nad nimi opieki pielęgniarskiej ,realizowania zleceń lekarskich w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji , samodzielnego wykonywania w określonym zakresie świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych , leczniczych i rehabilitacyjnych.
W Oddziale są zatrudnione trzy pielęgniarki z wykształceniem wyższym magisterskim z i specjalizacją oraz pięć bez wykształcenia magisterskiego.
Wszystkie mają zlecane tożsame czynności. Praca wszystkich wygląda tak samo, niezależnie od posiadanego stopnia wykształcenia – wykonują taką samą pracę, wypełniają tą samą dokumentację.
Pielęgniarki z wykształceniem magisterskim były wprowadzane i praktycznie przygotowywane do pracy w Oddziale przez koleżanki z dłuższym stażem pracy, nie posiadające wykształcenia magisterskiego.
Różnica między skarżącą szpital pielęgniarką a pielęgniarką z grupy 2 w okresie od 1 lipca 2021 roku do dnia 30 czerwca 2022 roku wyniosła miesięcznie 1.292,00 PLN a w okresie od 1 lipca 2022 roku do 31 stycznia 2023 roku wynosiła miesięcznie 1.982,00 PLN .
Dokonując ustaleń w sprawie Sąd oparł się na bezspornych twierdzeniach strony, dokumentach zawartych w aktach sprawy, zeznaniach powódki oraz zeznaniach świadków.
Sąd I instancji wskazał, że szczególnie istotne dla ustaleń w sprawie były zeznania pielęgniarki, która będąc przełożoną wskazała, iż wykonują one w istocie tożsamą pracę, zakres wykonywanych przez nie czynności jest zgodny. Świadek wskazała na istotną okoliczność, iż posiadane wykształcenie decyduje o możliwości wykonywania pracy, a o zakresie wykonywanych obowiązków decyduje zdobyte doświadczenie zawodowe i uzyskane w trakcie pracy specjalistyczne uprawnienia.
Sąd Rejonowy pominął dowód z zeznań innych dwóch pielęgniarek z uwagi, iż dowody te okazały się zbędne, a nadto są one pozywającymi szpital w tożsamych sprawach i składając zeznania w niniejszej sprawie jako świadkowie, faktycznie tworzyły by one materiał dowodowy na potrzeby własnych spraw.
W oparciu o tak ustalony stan faktyczny Sąd Rejonowy uznał powództwo za zasadne.
Sąd Rejonowy na wstępie zaznaczył, że w niniejszej sprawie pielęgniarka wniosła o odszkodowanie od pozwanego szpitala podnosząc, iż w stosunku do niej naruszono zasadę równego traktowania w zatrudnieniu poprzez wynagradzanie w sposób zróżnicowany pracowników wykonujących taką samą pracę. (…)
Kolejny fragment powyższego uzasadnienia wkrótce na pielegniarki.info.pl.