Pielęgniarka z doktoratem na stanowisku pielęgniarki odcinkowej.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarka z doktoratem na stanowisku pielęgniarki odcinkowej.

O pielęgniarkach na sesji rady powiatu

Na sesji rady powiatu w dniu 27 października 2022 roku, potoczyła się dyskusja, czy mławski szpital zrealizował ustawę „podwyżkową” i pielęgniarki otrzymują wynagrodzenie stosownie do posiadanych kwalifikacji. Temu tematowi portal codziennikmlawski.pl poświecił artykuł, który cytujemy w całości.

Zdanie w sprawie podwyżek dla pielęgniarek zaprezentowała izba pip

Według Małgorzaty Tokarskiej – przewodniczącej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Ciechanowie mławski szpital w okręgu działania tej Izby jest jedynym, który tej ustawy nie zrealizował. Zanim problem wynagrodzeń pielęgniarek trafił na sesję, prowadzone były rozmowy zarówno z dyrektorem SP ZOZ w Mławie Waldemarem Rybakiem jak i starostą Jerzym Rakowskim.

Bardzo proszę, żeby się pochylić jeszcze raz nad sprawa wynagrodzeń pielęgniarek i położnych, które mają kwalifikacje – apelowała Małgorzata Tokarska do dyrektora szpitala Waldemara Rybaka i radnych.

Pielęgniarki podnoszą kwalifikacje za własne pieniądze. Szpital ich nie uznaje

Nawiązując do odbywającej się na początku sesji uroczystości wręczenia nagród nauczycielom, Tokarska zauważyła, że pielęgniarki – zgodnie zresztą z ustawą podnoszą swoje kwalifikacje za własne pieniądze, a mimo to nie są doceniane. Mławski szpital bowiem płaci pielęgniarkom według kwalifikacji wymaganych na danym stanowisku, a nie tych rzeczywiście posiadanych, które mogą być wyższe niż wymagane.

Dyrektor szpitala: nie dziwię się pielęgniarkom…

Do apelu przewodniczącej Tokarskiej odniósł się dyrektor Rybak. Przypomniał, że mławskiemu szpitalowi brakowało około 0,5 mln złotych na skutki podwyżek, a po ostatnich aneksach z NFZ, nadal brakuje ponad 100 tys. zł miesięcznie.

Pielęgniarka z doktoratem na stanowisku pielęgniarki odcinkowej

Nie dziwię się, że pracownicy mogą być niezadowoleni z tych podwyżek, które otrzymali, szczególnie chodzi o grupę pielęgniarek – mówił dyrektor Rybak. Jak jednak stwierdził, podwyżki należy wyliczyć na osoby zatrudnione na poszczególnych stanowiskach, a nie na osoby które mają określone wymagania kwalifikacyjne, np. pielęgniarka nawet z doktoratem zatrudniona na stanowisku pielęgniarki odcinkowej otrzyma tylko podwyżkę według takiego współczynnika.

Dyrektor: sprawę rozstrzygną sądy lub nowe rozwiązania systemowe

Nie stać jest naszego zoz-u na spełnienie wszystkich oczekiwań pracowników. Mam nadzieję, że zanim sąd zajmie się tą sprawą to jakieś rozwiązania zewnętrzne się pojawią. Nie mogę podjąć decyzji, że zapłacę więcej niż mi nakazuje ustawa, nie mając na to środków – dodał dyrektor Rybak.

Dyrektor podał również ile zarabia pielęgniarka w mławskim szpitalu.

Nie wiem, czy pensja pielęgniarek to jest niska porównując do innych zawodów. Najniższa to 5300 lub 7300 w zależności od tych widełek jak je tam kwalifikujemy, do tego dodatek stażowy, dodatek za dyżury – mówię o pielęgniarkach zatrudnionych na umowę o pracę.

Dyrektor szpitala

Przewodnicząca rady pielęgniarek oburzona słowami dyrektora

Z taką interpretacją ustawy i argumentacją nie zgodziła się przewodnicząca Tokarska. Oburzyło ją również porównywanie wynagrodzeń.

Nie po to walczyłyśmy o ustawę o najniższym wynagrodzeniu, żeby usłyszeć od pana dyrektora, że pielęgniarce na odcinku, nie musi pan dać takich pieniędzy i zaszeregować do tego co pielęgniarka posiada i swoje kwalifikacje podniosła – mówiła przewodnicząca.

My już nie mamy zamiaru wyjść na ulice. Myślę, że czas pokaże co się zadzieje z tą grupą zawodową, jak będzie trudno – podsumowała polemikę Małgorzata Tokarska.

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl

źródło: codziennikmlawski.pl, redaktor: 27 października 2022 roku

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.7 / 5. Ilość głosów: 17

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8266 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Sukienki dla pielęgniarek - idealne na upały w pracy.

1 min czytania
Odzież medyczna dla pielęgniarek Pacjenci coraz częściej zwracają uwagę na to, jak ubrany w trakcie wykonywania swojej pracy jest personel medyczny. Warto…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru. Sąd Rejonowy wydał wyrok. 

7 min czytania
Przełożona pielęgniarki: „nie panowała nad swoimi emocjami i słowami”… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza kolejny fragment uzasadnienia do wyroku Sądu…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru. Została ukarana. Poszła do sądu.

3 min czytania
Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru. Jakie zarzuty postawił pielęgniarce pracodawca… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza kolejny fragment uzasadnienia do wyroku Sądu…
Komentarze
×
AktualnościNormy zatrudnieniaPraktyka zawodowa

Zmniejszono liczbę pielęgniarek na dyżurze. 15 z nich odeszło z pracy.