"Pielęgniarka z doświadczeniem" wysłała korespondencję do redakcji gazety i portalu pielegniarki.info.pl

2 min czytania
Aktualności


Zabrze, 30.11.2017 r.

Szanowny Panie Mariuszu Mielcarek,
   pragnę podziękować za tak ciekawy i z bieżącymi sprawami prowadzony Portal dla pielęgniarek i położnych.
    Zdecydowałam się napisać tradycyjnym sposobem, nie przez Internet, gdyż tak mi łatwiej.
   Jak długo obracam się w sprawach pielęgniarskich, tak nie przypominam sobie, aby było dobrze  tej grupie zawodowej. Pracowałam jako pielęgniarka i poszłam na studia ekonomiczne, gdyż akurat nastąpiła zmiana ustrojowa w 1990-tych latach i młode pielęgniarki zwalniano z pierwszej kolejności, te ze stażem zostawiano, aby mogły dopracować do emerytury.
Po latach zapragnęłam wrócić do zawodu. Z Izby Pielęgniarskiej otrzymałam skierowanie na sześć miesięcy praktyki zgodnie z ustawą. Spytałam się czy otrzymam pomoc finansową aby móc dojeżdżać do szpitala, kupić obuwie i ubiór zawodowy, zapłacić szczepienie no i oczywiście na środki higieny i wyżywienie podczas tych praktyk. Dowiedziałam się, że nie tylko mi to nie przysługuje, ale jeszcze muszę wspomagać Izbę 1% przeciętnej płacy. Zapłatę za przywrócenie do zawodu Izba dostała z Urzędu Pracy. Uświadomiłam sobie, że aby zrealizować mój powrót musiałabym zaciągnąć kredyt. Spytałam się czy po skończeniu szkolenia i otrzymaniu prawa wykonywania zawodu, czy zapewniają mi miejsce pracy w tym zawodzie. Usłyszałam, że to od nich nie zależy. Mam szukać sama. Wtedy dotarło do mnie, że Izby zostały powołane do życia, aby bogacić się dzięki szkoleniom, składkom pielęgniarek i sądzeniu niepokornych.
   Przyjrzałam się dokładniej tematyce szkoleniowej i stwierdziłam, że większość z nich powinna być w programie nauczania przyszłych pielęgniarek. W 2013 roku podjęłam decyzję, aby wykreślono mnie z rejestru.
   Chciałabym za Pana pośrednictwem powiedzieć młodym pielęgniarkom, które porzucają zawód pielęgniarki, aby nigdy nie wracały po dłuższej przerwie. Spotkają je te upokorzenia, których ja doświadczyłam.
    Dziwię się, że każe się przyszłym pielęgniarkom studiować tę wiedzę, którą i lekarze muszą opanować, a potem w pracy obciąża się ich pracą, którą może wykonać niższy personel.
Na tyle lat studiów powinny otrzymać przynajmniej 60% płacy lekarza. Kiedyś w służbie zdrowia był felczer i myślę, że pielęgniarki powinny przejąć kompetencje jakie mieli felczerzy dawniej.
   Zdaję sobie sprawę, że sytuacja pielęgniarek w Polsce jest zaplanowana. Rząd woli zapłacić mniej obcej pielęgniarce niż więcej polskiej pielęgniarce.
Wyjeżdżające z Polski pielęgniarki, szczególnie młode, niezamężne są gwarantem w przypadku poślubienia obcokrajowca, że ich dzieci będa miały "świeżą krew". Co z punktu zdrowotnego jest bardzo korzystne.
    Izby pielęgniarskie alarmują, że zbliża się krach w obsadzie stanowisk pielęgniarskich. Tak, dużo ich ubędzie. Rzeczywiście jest to zmartwienie, ale głównie dla nich. Zmierzą się ich dochody. A pacjenci, czy muszą leżeć w szpitalach? Mogą chorować w domach. Ze wschodu pielęgniarki już teraz wypełniają lukę, więc nie będzie tak tragicznie.
    Serdecznie pozdrawiam Pana i wszystkich czytających Portal.

Pielęgniarka z doświadczeniem

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8005 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarka ze specjalizacją ma uprawnienie do pielęgnowania chorego z centralką. Poważnie?

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne pielęgniarek Celem szkolenia w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego jest przygotowanie pielęgniarki do samodzielnego wykonywania specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego,…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Pomysły na prezent dla pielęgniarek i położnych. 20 - 50 zł.

1 min czytania
Prezenty dla personelu medycznego Wybór odpowiedniego prezentu to zawsze trudne zadanie. Jeśli szukasz podarunku dla bliskiej Ci pielęgniarki lub położnej to trafiłaś/eś…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki ze związku OZZPiP o informacji, że 12 tys. PLN to wynagrodzenie osób z grupy 2.

3 min czytania
Związek pielęgniarek komentuje podawane podczas debaty sejmowej, informacje o zarobkach pielęgniarek Za portalem cowzdrowiu.pl podajemy treść wywiadu, którego udzieliły w sejmie przedstawicielki…
Komentarze