Pielęgniarka z grupy 6 zarobi 3,7 tys. PLN mniej. Miesięcznie.

3 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarka z grupy 6 zarobi 3,7 tys. PLN mniej. Miesięcznie.

Płace pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2023 roku według obecnego systemu wynagradzania personelu pielęgniarskiego

Minister zdrowia na ponad dwa miesiące przed wejściem w życie nowych stawek wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych nie wypowiada się w kwestii potrzeby nowelizacji ustawy o płacach w podmiotach leczniczych.

Ustawa jest tak skonstruowana, że corocznie od 1 lipca wzrastają automatycznie wynagrodzenia zasadnicze pracowników podmiotów leczniczych. Tak też ma stać się w tym roku od 1 lipca. Wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarki lub położnej wykształceniem magisterskim i specjalizacją wzrośnie o 881,87 PLN, pielęgniarki lub położnej z wymaganym wykształceniem magisterskim bez specjalizacji; pielęgniarka, lub położna z wymaganym wyższym wykształceniem (studia I stopnia) i specjalizacją oraz pielęgniarki lub położnej z wymaganym średnim wykształceniem i specjalizacją wzrośnie o 697,29 PLN a pielęgniarki i położnej z wykształcenie wyższym (I stopnia) bez specjalizacji oraz pielęgniarki i położnej z wymaganym średnim wykształceniem bez specjalizacji wzrośnie o 642,60 PLN.

Powyższe kwoty wzrostu minimalnych wynagrodzeń zasadniczych personelu pielęgniarskiego z dniem 1 lipca 2023 roku, wynikają nie z dobrej woli ministra zdrowia tylko są skutkiem zapisów w ustawie. Nie wymagają akceptacji przez ministra czy jakiś dodatkowych prac legislacyjnych. Taki automat jest wpisany w ustawę.

Skutkiem powyższego będzie wzrost podstawy do poziomu:

Grupa 2 – 8186 ,53 PLN
Grupa 5 – 6473,07 PLN
Grupa 6 – 5965,38 PLN

Gołym okiem widać olbrzymie kominy płacowe w wynagrodzeniach zasadniczych personelu pielęgniarskiego. Różnica 2 221,15 PLN pomiędzy grupą 6 a drugą na samym wynagrodzeniu zasadniczym, to proszenie się ministra zdrowia o jeszcze pogłębi skonfliktowanie personelu w poszczególnych podmiotach leczniczych.

Tylko, że to jest tylko półprawdy o siatce płac pielęgniarek i położnych od 1 lipca 2023 roku. Trzeba pamiętać, że wynagrodzenie personelu pielęgniarskiego to nie tylko podstawa ale także dodatki do wynagrodzenia zasadniczego. Stanowią one wraz ze składkami na ZUS około 170% wynagrodzenia zasadniczego. Wobec powyższego średnie wynagrodzenie brutto brutto w poszczególnych grupach siatki płac wyniesie odpowiednio:

Grupa 2 – 13 917 PLN
Grupa 5 – 11 004 PLN
Grupa 6 – 10 141 PLN

Podsumujmy: obecne kominy płacowe pomiędzy personelem pielęgniarskim zaszeregowanym w grupie 2 oraz szóstej siatki płac wzrosną od 1 lipca 2023 roku do poziomu 3 770 PLN. Pomiędzy osobami o takim samym zakresie obowiązków oraz uprawnień czyli o takich samych kompetencjach zawodowych.

Takie ukształtowanie płac personelu pielęgniarskiego przez ministra zdrowia oraz związki: OPZZ oraz Solidarność to proszenie się o lawinowy wzrost liczby procesów sądowych w zakresie nierównego traktowania w zatrudnieniu oraz totalne skłócenie pielęgniarek i położnych. Nie może być zgody na prawie 30% zróżnicowanie wysokości płac personelu pielęgniarskiego.

Czy jest jakaś alternatywa dla powyższej sytuacji. Tak nowelizacja ustawy w kierunku jednej grupy oraz jednego współczynnika pracy dla wszystkich pielęgniarek i położnych.

Natomiast projekt ustawy skierowany przez OZZPiP do sejmu mieni się taką alternatywą. Niestety to owieczka w wilczej skórze… Projekt ten nie likwiduje dyskryminacji płacowej pomiędzy grupami siatki płac. Ustala kominy płacowe na poziomie ponad 2 tys. PLN. Dlatego prawie 2,5 tys osób podpisało petycję do pani Krystyny Ptok.

Pielęgniarka: Dość dzielenia! Wykonujemy taką samą pracę…

Jak skutecznie podpisać petycję do przewodniczącej związku pielęgniarek? Po pierwsze zapoznać się z jej treścią. Petycja została zamieszczona w serwisie internetowym, który jest dedykowany dla zbierania podpisów obywateli pod petycjami – petycjeonline.com.

Petycję można podpisać tylko przez Internet. Dlatego procedura podpisania petycji wymaga skorzystania ze skrzynki mailowej

Warto podkreślić, że petycję można podpisać także anonimowo. Wtedy dane osoby podpisującej petycję nie będą dostępne w Internecie. Aby skorzystać z tej opcji należy przy adnotacji: „Pokaż mój podpis publicznie online” – zaznaczyć „NIE”. Podpis zostanie zaliczony. Natomiast na liście podpisów zostanie zamieszczona adnotacja: „Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w Internecie”. I jeszcze jedna uwaga. Petycję podpisać mogą nie tylko pielęgniarki i położne. Każdy obywatel.

Po kliknięciu PODPISZ na adres e-mali, który podaliśmy przy danych osobowych, przez serwis petycjeonline.com zostanie wysłana automatycznie wiadomość, zwierająca link. W celu zakończenia procedury podpisania petycji należy w ten link kliknąć. Brak kliknięcia w powyższy link spowoduje, że nasz podpis nie zostanie zaliczony. Utracony!

W jakim miejscu podpisać petycję? Petycję podpisujemy na portalu petycjeonline.com. Aby podpisać petycję należy kliknąć w poniższą grafikę i wtedy zostaniemy przeniesieni do treści petycji.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 117

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8268 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: iniekcje, kroplówki, pobrania krwi, tłumaczenie rodzinom…

1 min czytania
Komentarze pielęgniarek Pod jednym z zamieszczony postów na Facebooku pojawił się poniższy komentarz pielęgniarki. Wywołał on dyskusję wśród pielęgniarek i położnych. Polska…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. 80–85 zł / godz. brutto

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Prywatna placówka medyczna poszukuje pielęgniarki/pielęgniarza do pracy w szpitalu w Łodzi i w Brzezinach. Wynagrodzenie: 80 – 85…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru. Sąd Rejonowy skazał a Sąd Okręgowy...

3 min czytania
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza kolejny fragment uzasadnienia do wyroku Sądu Okręgowego. Zobacz część pierwszą sprawy w artykule pt. Pracodawca…
Komentarze
×
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

195 pielęgniarek i położnych zdawało egzamin. Ile z nich zostało specjalistkami?