Pielęgniarkę zwolnił szpital. O ukaranie dyrektora wystąpiła… policja!

1 min czytania
Aktualności


 


PIELĘGNIARKĘ ZWOLNIŁ SZPITAL. O UKARANIE DYREKTORA

WYSTĄPIŁA…POLICJA!

www.24legnica.pl

Komenda Powiatowa Policji w Złotoryi skierowała do sądu wniosek u ukaranie Moniki R., dyrektorki szpitala powiatowego w Złotoryi, za złamanie prawa przy rozwiązywaniu umowy o pracę ze Sławą Kolano. Pielęgniarka została zwolniona rok temu bez okresu wypowiedzenia i bez zgody zakładowej organizacji związkowej, w której Sława Kolano pełni funkcję przewodniczącej.

Sława Kolano dostała dyscyplinarkę po tym, jak w wypowiedzi dla Radia Wrocław poskarżyła się na braki kadrowe, zagrażające – jej zdaniem – życiu i zdrowiu pacjentów oraz bezpieczeństwu załogi. W spółce, która dzierżawi  szpital od starostwa, potraktowano jej wypowiedź jako zniesławienie. Dyrektor Monika R. wyrzuciła będącą tuż przed emeryturą pielęgniarkę – szefową szpitalnej Solidarności – na bruk. Na wniosek policji Sąd Rejonowy w Złotoryi oceni, czy przy zwolnieniu pielęgniarki dopuściła się naruszenia przepisów Kodeksu pracy i Ustawy o związkach zawodowych.

Za rozwiązanie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia Kodeks pracy przewiduje karę od 1 do 30 tysięcy złotych.

Wniosek policji to efekt zawiadomienia, które Zarząd Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ Solidarność złożył rok temu do prokuratury, zarzucając dyrekcji szpitala dyskryminowanie członka związku i bezprawne zwolnienie. Prokuratura uznała, że o dyskryminacji nie może być mowy. Co do reszty zarzutów, przekazała sprawę Komendzie Powiatowej Policji w Złotoryi.

W międzyczasie sporo rzeczy się wyjaśniło. Sąd Okręgowy w Legnicy, przed którym Sława Kolano domagała się anulowania dyscyplinarki i przywrócenia do pracy, uznał jej roszczenie za słuszne. Po stronie pielęgniarki opowiedział się również Sąd Rejonowy w Złotoryi, uniewinniając ją od postawionego przez dyrekcję szpitala zarzutu zniesławienia. Oba wyroki są wciąż nieprawomocne, ale w szpitalu coś chyba przez ten ostatni rok się zmieniło. Niedawno pani dyrektor powiadomiła pielęgniarkę, że szpital przywraca ją do pracy. Trwają związane z tym formalności.

www.24legnica.pl

PIOTR KANIKOWSKI

 

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8992 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

MZ - pielęgniarka zoperuje pacjenta.

2 min czytania
Pielęgniarka – chirurgiczna asysta lekarza Ministerstwo zdrowia w dniu 16 lipca 2021 roku, na stronie legislacja.gov.pl ogłosiło projekt rozporządzenia. Dotyczy on “specjalizacji…
AktualnościOferty pracy

9 tysięcy dla pielęgniarki. Dużo czy mało?

2 min czytania
Praca dla pielęgniarki – różne rodzaje umów W dniu wczorajszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przedstawiła analizę ofert pracy zamieszczonych w…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek – przegląd ogłoszeń.

2 min czytania
Praca dla pielęgniarek – wysokość wynagrodzeń w ofertach pracy Publikujemy przegląd ofert pracy dla pielęgniarek, zamieszczonych w Centralnej Bazie Ofert Pracy na…
Komentarze