Pielęgniarki a pandemia: "przedziwne" dysproporcje w zarobkach.

2 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki a pandemia: "przedziwne" dysproporcje w zarobkach.


Pandemia a wynagrodzenia pielęgniarek i położnych

Zobacz także: Czasowe zakwaterowanie pielęgniarek w szpitalach.

Warszawa, dn. 19 marca 2020 r.

ZK-485/VII/2020

Pan
Mateusz Morawiecki
Premier Rządu RP
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Al. Ujazdowskie 1/3, 00-583 Warszawa

Działając w imieniu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie, na podstawie §6 lit. a Statusu Związku („Celem Związku jest ochrona interesów materialnych, socjalnych i zdrowotnych pielęgniarek i położnych”) wnosimy o pilną interwencję i decyzję dotyczącą ustalenia zasad czasowego wzrostu wynagrodzenia pielęgniarek i położnych świadczących pracę przy zwalczaniu zagrożenia epidemicznego spowodowanego działaniem koronawirusa SARS-CoV-2.

Aktualna sytuacja jest niespotykana na skalę światową. Przepływ informacji, jaki zapewniają media elektroniczne działa paraliżująco na obywateli. Obawa narasta także wśród naszej grupy zawodowej, która z jednej strony jest świadoma swoich obowiązków związanych z ratowaniem życia i zdrowia pacjentów, ale z drugiej strony widzi braki w przygotowaniu technicznym do walki z koronawirusem SARS-CoV-2. Pielęgniarki i położne pracować teraz będą w trudnym czasie, będzie to praca ponad siły i w ciągłym stresie, związana z ewentualną koniecznością odizolowania po kontakcie z osobą zakażoną.

Dlatego też za bezwzględnie konieczne uważamy przyznanie pielęgniarkom i położnym świadczącym pracę przy zwalczaniu epidemii prawa do czasowego wzrostu wynagrodzenia. Na ten czas Rząd RP – i to w trybie natychmiastowym – powinien wyasygnować nadzwyczajne środki z budżetu Państwa lub stworzyć fundusz celowy tak by dodatkowo wynagrodzić osoby zaangażowane z walkę z koronawirusem SARS-CoV-2 w podmiotach leczniczych.

Mamy już sygnały z kraju, że może dojść do przedziwnej dysproporcji w wynagrodzeniach, bowiem osoby skierowane do zwalczania epidemii na podstawie decyzji wojewodów podejmowanych na podstawie art. 47 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi otrzymają wyższe uposażenie niż osoby zatrudnione w danym podmiocie.

Ta kwestia nie może być pozostawiona do samodzielnego uregulowania przez poszczególnych pracodawców, bowiem nie mają oni w budżetach żadnych środków na pokrycie takich ekstraordynaryjnych wydatków. Ponadto kwestia ta musi być rozwiązana poprzez wprowadzenie identycznych zasad obligatoryjnie obowiązujących wszystkie podmioty lecznicze przyjmujące pacjentów zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Czy będzie to ogólnokrajowy dodatek specjalny do wynagrodzenia, czy też premia, czy też czasowy wzrost wynagrodzenia zasadniczego to jest już kwestia do decyzji Pana Premiera i Pana Ministra. Jednak jakieś jednolite ogólnokrajowe rozwiązanie tego problemu powinno nastąpić.

Dodatkowo jako bezwzględnie konieczne postulujemy zmianę przepisów w kierunku zrównywania zachorowania personelu medycznego i zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 ze skutkiem choroby zawodowej oraz uznanie takich zachorowań jako równoważne ze świadczeniami wypłacanymi w sytuacji wypadku w pracy.

Prosimy o zwrotną odpowiedź.

Z poważaniem
Przewodnicząca
Ogólnopolskiego Związku Zawodowego
Pielęgniarek i Położnych
Krystyna PtokZobacz także:

Praca dla pielęgniarki – 5300 PLN.

Sejm – pielęgniarki zostały: "poinstruowane i przygotowane".

GIS – testy na koronawirusa są "bardzo drogie".


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7493 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki - nie zaszeregowano nikogo do grupy 2. Wypłacają dodatki za magistra.

2 min czytania
Dyrektor informuje w sprawie sposobu wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek Portal Urzędu Miejskiego w Krakowie krakow.pl informuje, że radni z Komisji Zdrowia Rady Miasta…
Aktualności

Upokarzające uprawnienia dla pielęgniarek.

2 min czytania
Uprawnienia pielęgniarek I i II stopnia W artykule pt. Uprawnienia pielęgniarki I i II stopnia. Różnice. przytoczyliśmy publikację dotyczącą zakresów uprawnień pielęgniarek….
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.

Do egzaminu specjalizacyjnego przystąpiło 964 pielęgniarek.

1 min czytania
Analiza danych Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych W kilku artykułach na Portalu prezentowaliśmy statystyki dotyczące liczby wydanych dyplomów uzyskania tytułu specjalisty…
Komentarze