Pielęgniarki będą odchodzić hurtowo.

3 min czytania
AktualnościPielęgniarki w liczbach
Pielęgniarki będą odchodzić hurtowo.

34% pielęgniarek wykazywane w wieku emerytalnym może się zmienić, gdyby to przeliczyć na odpowiednik etatów…

Podczas obrad sejmowej podkomisji stałej ds. organizacji ochrony zdrowia dyskusja dotyczyła także pielęgniarek w wieku emerytalny. Przytaczamy fragmenty wystąpień poruszających powyższe zagadnienie.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Urszula Demkow:

(…) Jeśli chodzi o strukturę wiekową, dominują pielęgniarki w wieku między 45 a 60 lat. Tych pielęgniarek jest najwięcej. Jeśli chodzi o pielęgniarki młodsze, to mamy stałą liczbę.

Jeszcze będę dokładniej to analizowała, jak to wygląda w szczegółach. Odsetek pielęgniarek w wieku emerytalnym wzrósł z 16 do 20%. Mamy też zróżnicowanie regionalne. Są takie województwa, gdzie pielęgniarki są starsze, ale wszędzie jest liczba dwucyfrowa, czyli mniej więcej od 15% do dwudziestu paru procent pielęgniarek pracuje już po osiągnięciu wieku emerytalnego. Kadra w wieku emerytalnym, jeśli chodzi o położne, to 18%, i też zróżnicowanie regionalne, ale wszędzie jest to dwucyfrowa liczba. (…)

Prezes Sekcji Nefrologicznej NEFRON Izby Gospodarczej „Medycyna Polska” Jakub Janiak:

(…) Trzecia rzecz. Ja mam tutaj jakieś swoje doświadczenie i domysły, natomiast myślę, że warto to sprawdzić. Porównujemy też w tym raporcie, w tych danych liczbę osób wchodzących na rynek versus liczba osób odchodzących, czyli przechodzących na emeryturę. Warto byłoby to uzupełnić o analizę, czyli zamienić „głowy” na ekwiwalenty etatu, czyli ilości godzin wypracowywanych.

Zadaję pytanie. Jak powiedziałem, mam swój domysł. Nie podpowiem, jak ja to czuję, natomiast stawiam pytanie, czy liczba osób, które przechodzą dzisiaj na emeryturę, tych powyżej 60 r.ż., nie wypracowuje przypadkiem więcej godzin niż młode osoby, które wchodzą na rynek, bo to istotnie zmienia obraz i może jeszcze powiększać braki. To 34% pokazane w wieku emerytalnym może się zmienić, gdyby to przeliczyć na odpowiednik etatów. (…)

Sekretarz OZZPiP Jolanta Januszczak:

(…) Ja tylko w uzupełnieniu. Bardzo dziękuję za tę sugestię, bo mamy taką sytuację, że na pewno osoby, które stanowią 1/3 kadry pielęgniarskiej w Polsce, nadpracowują czas. To są osoby, które właśnie pracują w dwóch miejscach minimum. Natomiast zwróćmy jeszcze uwagę na to, że osoby, które wchodzą do zawodu, niekoniecznie są młode. To też jest dana, która dla nas jest istotna i o nią też bardzo prosimy. (…)

Poseł Patryk Wicher (PiS):

(…) Natomiast, moi drodzy państwo, oczywiście tak jak mówiłem, statystyka jest różna. Przypominam ten wykres – specjalnie poprosiłem, żeby go wyświetlić. Proszę zauważyć, że okres odejścia na emeryturę nie jest adekwatny z odejściem z zawodu. Dzisiaj widać ewidentnie, że mamy spadek chęci odejścia zawodu mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, bo umówmy się, panie pielęgniarki, przez lata były niedowartościowane finansowo, dzisiaj chcą trochę się odkuć. Nie bądźmy obłudni. Są lepsze pensje i mimo osiągnięcia wieku emerytalnego panie i panowie pielęgniarze chcą nadal trwać.

Poseł Elżbieta Gelert (KO):

I faktycznie, słuchajcie państwo, jest część pielęgniarek – co też pan poseł mówił – która dotychczas zarabiała naprawdę słabe pieniądze, w związku z tym emerytury nie są duże i chciałyby chociażby trochę, niechby 5 lat uszczknąć, żeby emerytura była ciut wyższa. Tak więc tych osób się nie zwalnia, niech one pracują. Mają wiedzę, mają doświadczenie, są potrzebne, niech pracują, ale jednocześnie trzeba sobie powiedzieć, że wpływają na średnią wieku, że ta średnia wieku jest taka, a nie inna. (…)

Przewodnicząca poseł Józefa Szczurek-Żelazko (PiS):

(…) Druga kwestia, ta średnia wieku. Różnie mamy to podawane. Ja wierzę, że te dane, które pani minister nam przedstawiła, są właściwe. Jednak ten wykres wyraźnie pokazuje, że jest bardzo dużo pielęgniarek w wieku emerytalnym, więc my nie możemy patrzeć w tej chwili z takiej perspektywy, że mamy tych szkół tyle, ile mamy – właśnie, jeszcze za chwilę o szkołach – mamy dwa razy więcej studentów, albo trzy czy cztery razy więcej, jak z tego wynikało, więc może nie musimy kształcić.

Pamiętajmy o tym, że te panie, które są w wieku emerytalnym, pracują, bo jeszcze mogą pracować, ale za kilka lat hurtowo zaczną odchodzić z systemu i wtedy te 11 tys. może nie zabezpieczyć tego zapotrzebowania. Potrzeba więc polityki dalekowzrocznej, jeżeli chodzi o zawód pielęgniarki i wierzę, że tak to będzie prowadzone i realizowane, żebyśmy – jak mówiłam – nie wylali dziecka z kąpielą. (…)

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.1 / 5. Ilość głosów: 14

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8516 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki - normy zatrudnienia a dostawki na korytarzach.

2 min czytania
Stanowisko ministerstwa w sprawie norm zatrudnienia pielęgniarek. W dniu 7 października 2024 roku posłanka Katarzyna Ueberhan skierowała do ministra zdrowia interpelację poselską,…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Prezenty dla pielęgniarek i położnych do 100 zł.

1 min czytania
Prezenty dla personelu medycznego Wybór prezentu świątecznego może być wyzwaniem. Jeśli szukasz idealnego podarunku dla bliskiej Ci pielęgniarki lub położnej to trafiłaś/eś…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarka Ptok w sejmie: ludzie są pokłóceni o pieniądze.

1 min czytania
Szkoda, że pani Ptok nie powiedziała kto skłócił pielęgniarki o pieniądze. Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje wystąpienie pani przewodniczącej Ptok…
Komentarze