Pielęgniarki – będzie nowelizacja siatki płac.

1 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – będzie nowelizacja siatki płac.


Pielęgniarka/Pielęgniarz – zasady wynagradzania

W piśmie z 8 lipca 2020 r. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko poinformowała, że w związku ze zgłaszanymi przez partnerów społecznych postulatami zmian w zakresie systemowego uregulowania wynagrodzeń w ochronie zdrowia kwestia ta będzie przedmiotem prac branżowego Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia. W działalność Zespołu, obok strony rządowej, są zaangażowani przedstawiciele reprezentatywnych – w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego – organizacji pracodawców i central związkowych.

Wiceminister przekazała, że podstawowym przedmiotem prac będą propozycje nowelizacji przepisów ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych – podstawowej systemowej regulacji obejmującej wszystkie zawody medyczne. Jest to m.in. odpowiedź na postulat Naczelnej Rady Lekarskiej o niezwłoczne podjęcie przez Ministerstwo Zdrowia rozmów z samorządem lekarskim na temat rewizji obecnych zasad ustalania i wysokości lekarzy i lekarzy dentystów.

Środowisko lekarskie, w pelni aprobując podwyżki wynagrodzeń wywalczone przez lekarzy rezydentów, pielęgniarki czy niektóre inne zawody medyczne, zwróciło uwagę, że podwyżki te dość często mają formę skomplikowanych rozwiązań prawnych o tymczasowym działaniu. Występują pod postacią różnego rodzaju dodatków, a niekiedy są obwarowane spełnieniem przez zainteresowanego dodatkowych warunków pod groźbą zwrotu otrzymanego świadczenia. Oczekiwaniem lekarzy i lekarzy dentystów jest natomiast stworzenie spójnego i trwałego modelu wynagradzania pracowników ochrony zdrowia, który uwzględniałby uwarunkowania wynikające z posiadanych kwalifikacji i doświadczenia zawodowego.

W piśmie z Ministerstwa Zdrowia zaznaczono również, że prowadzenie rozmów na forum instytucji dialogu trójstronnego, nie wyklucza konsultacji z innymi podmiotami, w tym tak znaczącymi jak samorządy zawodowe zawodów medycznych.

źródło: strona internetowa Naczelnej Izby Lekarskiej 


Zamów lipcowe wydanie Gazety Pielęgniarek i Położnych

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7265 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

160 kursów dla pielęgniarek i położnych. Mimo pandemii.

2 min czytania
Szkolenia pielęgniarek i położnych Ze względu na panujące obostrzenia, prowadzenie kształcenia podyplomowego w 2020 r. zostało ograniczone w znacznym stopniu. Mimo utrudnień,…
Aktualności

Pielęgniarki piją sobie kawę – stanowisko dyrektora szpitala.

3 min czytania
Interwencja izby pielęgniarek W dniu 14 stycznia 2022 roku informowaliśmy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych o stanowisku izby pielęgniarskiej w sprawie…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki z wynagrodzeniem 45-52 PLN/h.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Przedstawiamy ofertę pracy dla pielęgniarki POZ. Oferta dotyczy placówki medycznej Jutro Medical.  Jako Pielęgniarka/Pielęgniarz będziesz obsługiwać wizyty stacjonarnie, jak…
Komentarze