Pielęgniarki. Co powiedziała pani Ptok w Rzeszowie? Komentarz redakcji portalu.

4 min czytania
AktualnościPielęgniarki w Rzeszowie
Pielęgniarki. Co powiedziała pani Ptok w Rzeszowie? Komentarz redakcji portalu.


Pani Krystyna Ptok, w dniu 18 stycznia 2020 roku, powiedziała w Rzeszowie: 

Panie Marszałku, jesteśmy tutaj, bo szpital Wojewódzki w Rzeszowie im. Św. Jadwigi jest szpitalem marszałkowskim, który podlega pod Pana i niewyobrażalna jest sytuacja, w której marszałek powołany z ugrupowania PiS, z partii PiS, dyrektor szpitala marszałkowskiego, krytykujący działania konstytucyjnego ministra i jego opinię dotyczącą podziału środków dla pielęgniarek i powiem, że urząd marszałkowski w tej sprawie nie robi nic. A to jest jawna niesubordynacja pracodawcy.

Pan dyrektor publicznie krytykuje wyniki kontroli realizowanych przez ministra zdrowia, z rządów Prawa i Sprawiedliwości i nadal mamy pat decyzyjny. Pan marszałek uczestniczy w tych spotkaniach i spokojnie wysłuchuje sytuacji lekceważenia konstytucyjnego ministra. Oczywiście pozostali pracodawcy w Polsce, obserwują działania Pana dyrektora i ta cała sytuacja jest w tej chwili już sytuacją o wielkiej doniosłości medialnej.

Dzisiejsza pokojowa manifestacja zgromadziła bardzo wielu uczestników z całej Polski i może dojść do sytuacji, że ta fala protestu, która w tej chwili jest w Rzeszowie, rozleje się na całą Polskę. Cała sytuacja powoduje również kryzys wizerunkowy partii, którą Pan reprezentuje, bo albo myli się minister zdrowia i rząd Rzeczpospolitej Polskiej, który ten minister reprezentuje albo trwa uporczywie w błędzie Pan Dyrektor, którego Pan powołuje na stanowisko.

Panie Marszałku, sytuacja, jaka powstała tutaj w Rzeszowie, zaczyna wymykać się powoli spod kontroli, jesteśmy tego świadomi wszyscy. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych z niecierpliwością czeka na wyegzekwowanie zaleceń pokontrolnych i wypłatę należnych pielęgniarkom i położnym środków publicznych, jakie zostały przekazane przez (…) na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia. Zapisy zawarte w paragrafie 2 porozumienia, które podpisał Ogólnopolski Związek Zawodowy z ministrem zdrowia, z prezesem NFZ, mówi o tym, że w ramach gwarantowania pokoju społecznego nie będziemy organizować akcji ogólnopolskich. Chcę powiedzieć, że sytuacja nie rozwiązania tej sytuacji na poziomie Rzeszowa, spowoduje, że zostanie zerwane porozumienie podpisane z ministrem zdrowia i tym samym z rządem Prawa i Sprawiedliwości.

Chcę powiedzieć jeszcze o tym, jakie są relacje związki zawodowe – pracodawca w tym szpitalu. Sytuacja, w której oskarża się przedstawicieli reprezentujących pracowników o działania partykularne i interesy partykularne jest niezgodna z sytuacją, która ma miejsce w szpitalu. Przewodniczący Związków Zawodowych reprezentują członków Związku Zawodowego czyli pracowników. Sytuacja, w której zastrasza się te osoby, zwalnia, wywiera się na nich wpływ, wywiesza banery z hasłem „TAK DIALOG”, to mogę powiedzieć, że ja odbieram to „TAK DIALOG” na moich warunkach. Sytuacja, w której zwalnia się liderów ma podtekst taki – zwolnię liderów, a z resztą dam sobie radę. Dotyczy to również naszej koleżanki z Przemyśla, która była liderką Związku Zawodowego w Przemyślu i sytuacja, w której przeprowadza się kontrolę w szpitalu i na widelcu jest jedna osoba, to powiem, że tę kontrolę się przeprowadza w celu złapania tej osoby na tym gorącym uczynku, a chcę powiedzieć tak, że gdyby nie sytuacja, że lekarze, pielęgniarki pracują w dwóch, trzech zakładach pracy, to ten system zdrowia w ogóle już w tej chyba by nie funkcjonował, a funkcjonuje coraz gorzej.

Oczekujemy rozwiązania tej sytuacji, w przeciwnym razie, szpital w Rzeszowie, czy dyrektor szpitala w Rzeszowie będzie odpowiedzialny za sytuację zerwania porozumienia na terenie Polski. Dziękuję.


Komentarz redakcji Ogólnopolskiego portalu pielęgniarek i położnych

Podpisała pani porozumienie w lipcu 2018 roku.

1100 do podstawy weszło w życie we wrześniu.

Pracodawcy, według związku i ministerstwa, nieprawidłowo dysponują środkami na dodatek podwyżkowy dla pielęgniarek i położnych.

Co pani zrobiła w tej sprawie?

Pisanie pism i spotkania przy kawie z ministrem to za mało!

Przykład Rzeszowa…

Kontrola ministerstwa w sprawie zembalowego w maju…

Kontrola wykazuje podobno nieprawidłowości…

Wystąpienie pokontrolne ministra… we wrześniu!

Musi sama pani przyznać, że prędkość postępowania administracyjnego kosmiczna…

Prawda?

Skoro według Pani dyrektor szpitala łamie prawo to dlaczego nie zgłosiła doniesienia do prokuratury?

Skoro minister nie jest w stanie wyegzekwować zaleceń pokontrolnych to dlaczego nie stawia pani ministrowi zarzutu bezczynności organu administracji? 

Teraz w obliczu zwolnienia działaczy związkowych, mówi pani o możliwości zerwania porozumienia, w sytuacji kiedy związek w dniu 9 grudnia na spotkaniu z ministrem, umówił się na kolejne spotkanie, pomiędzy 20-24 stycznia 2020, w celu podsumowania realizacji przedmiotowego porozumienia!

Jest pani niewiarygodna…  

Mariusz Mielcarek

20 stycznia 2020 godz. 16.50 


Zobacz także:

Wynagrodzenia pielęgniarek – izba przystała na powiązanie "dodatku zembali" z zaangażowaniem w pracy oraz opinią pacjentów.

Szef do pielęgniarek: zróbcie "kroplówki z potasem" w klubie sportowym. Odmówiły! Sportowcy przyszli do pielęgniarek.

Pielęgniarka jednozmianowa miała L4. ZUS wypłacił 7 tys. zasiłku. W drugim zakładzie według ZUS-u "świadczyła" pracę, powinna oddać zasiłek. Co na to Sąd?


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8218 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: pielęgniarstwo zboczyło z drogi opieki nad chorym.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Jakiś czas temu zamieściliśmy na naszym fanpage na Facebooku zamieściliśmy poniższy post. Wywołał on duże poruszenie oraz dyskusję. Poniżej przedstawiamy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w PZU - gabinet zabiegowy i punkt pobrań.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Do łódzkiego zespołu PZU Zdrowie poszukiwana jest pielęgniarka/ pielęgniarz. Proponowana forma zatrudnienia: Umowa o pracęWynagrodzenie: od 7 200 zł brutto/mies….
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki - cztery wyroki sądowe.

3 min czytania
Wyroki sądowe dotyczące praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych W bieżącym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych prezentujemy cztery wyroki sądowe dotyczące praktyki…
Komentarze