Pielęgniarki – dyrektor szanuje nasze wykształcenia ale…

2 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – dyrektor szanuje nasze wykształcenia ale…

Obłęd płacowy w podmiotach leczniczych

Poniżej publikujemy fragment bardzo ciekawej wypowiedzi jednego z dyrektorów szpitala
wielospecjalistycznego na posiedzeniu rady powiatu w dniu 10 października 2023 roku, która w całości jest dostępna w styczniowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, w artykule pt. „Pielęgniarki lawinowo studiują, bo to się opłaca – NFZ nie płaci za magistra”.

Owszem, przyznam, że początkowo kwestia sytuacji finansowej szpitala była tutaj, że tak powiem, istotna, natomiast z dzisiejszej perspektywy uważam, że o wiele groźniejsze są skutki niepotraktowania tego problemu i niezałatwienia go w sposób kompleksowy.

Widzę tu dwa wyjścia. Albo podejmujemy decyzję ze skutkami na kilka najbliższych lat w takiej oto postaci, że każda pani pielęgniarka (z całym szacunkiem, absolutnie nie dezawuuję i nie uważam, że zdobyte przez panie wykształcenie nie ma znaczenia – ma, szanuję to), która przyniesie dyplom ukończenia studiów magisterskich w perspektywie najbliższych kilku lat, będzie, powinna być przez pracodawcę zakwalifikowana do grupy drugiej z konsekwencjami finansowymi (musielibyśmy podjąć taką decyzję) albo decyzję zmierzającą o rozwiązania przeciwnego, czyli określenia potrzeb pracodawcy w zakresie wykształcenia pracowników, w tym wypadku pielęgniarek, ale nie tylko.

Ta zmiana załącznika do regulaminu wynagradzania dotyczyła też szeregu innych grup pracowników, ale oczywiście w dużo mniejszej skali, ponieważ to grupa pań pielęgniarek i położnych jest grupą dominującą, jak prawdopodobnie w każdym zespole opieki zdrowotnej. Szacując i analizując ryzyka, kilka miesięcy temu podjąłem – tak jak mówię, po szerokich konsultacjach – decyzję, że z punktu widzenia zagrożeń w perspektywie dłuższej, nie tylko tych kilku miesięcy tego roku, mniej ryzykowne będzie podjęcie działań zmierzających do określenia wymagań pracodawcy w takiej formie, do jakiej doszło, bo to stało się już faktem.

Dokument, załącznik do regulaminu został już przygotowany i jest, że tak powiem, obowiązujący, czyli wskazu je na działania zmierzające do przesunięcia wszystkich pań pielęgniarek do jednej grupy, co spowoduje (już wspominałem o tym na poprzedniej sesji) możliwość regulacji wynagrodzeń w zależności nie tylko od wykształcenia, ale również szeregu innych czynników, które funkcjonują w każdym przedsiębiorstwie. (…)

Całość przedmiotowego artykułu przeczytasz na stronie 6 styczniowego wydania Gazety Pielęgniarek i Położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.7 / 5. Ilość głosów: 15

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1032 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ wskazało winnego braku realizacji obietnicy wyborczej względem pielęgniarek z grupy 5 i 6.

2 min czytania
Ministerstwo zdrowia wskazało winnego braku realizacji obietnic wyborczych wobec środowiska pielęgniarek Ministerstwo zdrowia ustami wiceministra pana Marka Kos oznajmiło, że „zwłoki nie…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Kolejne pielęgniarki zdały pozytywnie egzamin specjalizacyjny.

2 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa neonatologicznego Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa neonatologicznego ma na celu przygotowanie pielęgniarki, położnej do podejmowania działań promujących…
Aktualności

Praca w punkcie pobrań krwi - blaski i cienie

3 min czytania
W poszukiwaniu zawodu, który łączy w sobie pasję z możliwością realnego wpływu na życie innych, warto zwrócić uwagę na profesję, która może…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki z tytułem magistra lub...