Pielęgniarki – dyrektor zrównał osoby z ponad 20-letnim stażem ze specjalistkami.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarki – dyrektor zrównał osoby z ponad 20-letnim stażem ze specjalistkami.

Dyrektor podzielił płacowo pielęgniarki i położne według własnej koncepcji

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje za portalem Rynek Zdrowia fragment wywiadu z byłym ministrem zdrowia panem Łukaszem Szumowskim, który obecnie jest dyrektorem Narodowego Instytutu Kardiologii. Autorzy wywiadu, opublikowanego w dniu 28 września 2022 roku,: Paulina Gumowska; Justyna Przybytek-Pawlik, poruszają dość szczegółowo kwestię wynagrodzeń pielęgniarek i położnych, w zarządzanym przez byłego ministra Instytucie.

Redaktorzy: Pielęgniarki zatrudnione w Narodowym Instytucie Kardiologii, którym pan zarządza, skarżą się na sposób szeregowania, od którego zależy wysokość pensji minimalnej.

Wymagane kwalifikacje” i tego się trzymamy

Łukasz Szumowski: Jedna grupa jest zadowolona – ta z długoletnim doświadczeniem, inna znowu się skarży. Ustawa mówi wyraźnie, że zgodnie z obowiązującą siatką płac płacimy za wymagane kwalifikacje. I to jest klarowne, i tego się trzymamy. Poza tym jest to ustawa tylko o minimalnym wynagrodzeniu, a więc dotyczy wyrównania tym, którzy tego minimum nie osiągają.

W Instytucie, a tak naprawdę w Polsce, jeśli chodzi o pielęgniarki, mamy sytuację unikatową na tle innych zawodów medycznych. Po pierwsze jest to bardzo liczna grupa, a po drugie jest zróżnicowana pod względem posiadanych tytułów i dyplomów. Z jednej strony mamy dużą grupę pielęgniarek po liceach pielęgniarskich z doświadczeniem, a z drugiej pielęgniarki po studiach wyższych, które dopiero wchodzą do zawodu. Jedne i drugie wykonują tę samą pracę.

Redaktorzy: I zgodnie z prawem muszą otrzymywać to samo wynagrodzenie.

Określiliśmy, na którym stanowisku czego wymagamy

Łukasz Szumowski: Tak. Dlatego też nie możemy zróżnicować na tym samym stanowisku pielęgniarek w zależności od posiadanego wykształcenia. Możemy natomiast zróżnicować stanowiska, i to w Instytucie zrobiliśmy.

Określiliśmy, na którym stanowisku czego wymagamy. Od pielęgniarki oddziałowej, koordynującej, wymagamy i wyższych studiów, i specjalizacji. Na stanowisku specjalistki określiliśmy albo specjalizację albo doświadczenie powyżej 20 lat pracy z pacjentami, co jest ukłonem w stosunku do pielęgniarek, które są po liceach pielęgniarskich i świetnie pracują.

Redaktorzy: Kto dziś narzeka w Instytucie?

Łukasz Szumowski: To nie jest liczna grupa, bo jak już powiedziałem, objęliśmy podwyżkami również pielęgniarki, które nie mają wyższego wykształcenia, albo formalnie specjalizacji. I zaszeregowaliśmy je do wyższej grupy czyli specjalistek.

Do wywiadu powrócimy wkrótce na pielegniarki.info.pl

źródło: rynekzdrowia.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.8 / 5. Ilość głosów: 56

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7531 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Chlorofil – właściwości zdrowotne i zastosowanie 

4 min czytania
Chlorofil to ważny składnik roślin, odpowiadający za prawidłowy przebieg procesu fotosyntezy, a także za zielony kolor organizmów roślinnych. Spożywanie tego związku wraz…
AktualnościDodatki pielęgniarekNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Niewiarygodne - związek pielęgniarek za kompromisem w sprawie obniżenia współczynników pracy.

4 min czytania
Szpital zapowiada optymalizację współczynników pracy pielęgniarek i położnych Lubliniec 23.11.2022 rStarostwo PowiatoweRada Powiatu w Lublińcu W imieniu Zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek…
AktualnościDodatki pielęgniarek

Szpital oszukał bezczelnie pielęgniarkę.

3 min czytania
Dodatek COVID dla pielęgniarek i położnych Dodatkowe świadczenie pieniężne dla pielęgniarek i położnych zostało wprowadzone od 1 maja 2020 roku poleceniem ministra…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki - dyrektor daje wypowiedzenia warunków pracy.