Pielęgniarki – dyskusja w sejmie o liczbie pielęgniarek.

2 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych
Pielęgniarki – dyskusja w sejmie o liczbie pielęgniarek.

„Pielęgniarki nadpracowują czas”.

Podczas obrad sejmowej podkomisji stałej ds. organizacji ochrony zdrowia dyskusja dotyczyła także pielęgniarek w wieku emerytalnym. W bieżącym wydaniu Gazety Pielęgniarek i Położnych przytaczamy wystąpienia poruszających powyższe zagadnienie. Poniżej przytaczamy fragmenty.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Urszula Demkow:

(…) Jeśli chodzi o strukturę wiekową, dominują pielęgniarki w wieku między 45 a 60 lat. Tych pielęgniarek jest najwięcej. Jeśli chodzi o pielęgniarki młodsze, to mamy stałą liczbę. Jeszcze będę dokładniej analizowała, jak to wygląda w szczegółach. Odsetek pielęgniarek w wieku emerytalnym wzrósł z 16 do 20%. Mamy też zróżnicowanie regionalne. Są takie województwa, gdzie pielęgniarki są starsze, ale wszędzie jest liczba dwucyfrowa, czyli mniej więcej od piętnastu do dwudziestu paru procent pielęgniarek pracuje już po osiągnięciu wieku emerytalnego. Kadra w wieku emerytalnym, jeśli chodzi o położne, to 18%, i też jest zróżnicowanie regionalne, ale wszędzie jest to dwucyfrowa liczba. (…)

Prezes Sekcji Nefrologicznej NEFRON Izby Gospodarczej „Medycyna Polska” Jakub Janiak:

(…) Trzecia rzecz. Ja mam tutaj jakieś swoje doświadczenie i domysły, natomiast myślę, że warto to sprawdzić. Porównujemy też w tym raporcie, w tych danych, liczbę osób wchodzących na rynek versus liczba osób odchodzących, czyli przechodzących na emeryturę. Warto byłoby to uzupełnić o analizę, czyli zamienić „głowy” na ekwiwalenty etatu, czyli liczby godzin
wypracowywanych. Zadaję pytanie. Jak powiedziałem, mam swój domysł. Nie podpowiem, jak ja to czuję, natomiast stawiam pytanie, czy liczba osób, które przechodzą dzisiaj na emeryturę, tych powyżej 60 r.ż., nie wypracowuje przypadkiem więcej godzin niż młode osoby, które wchodzą na rynek, bo to istotnie zmienia obraz i może jeszcze powiększać braki. To 34% pokazane w wieku emerytalnym może się zmienić, gdyby to przeliczyć na odpowiednik etatów. (…)

Sekretarz OZZPiP Jolanta Januszczak:

(…) Ja tylko w uzupełnieniu. Bardzo dziękuję za tę sugestię, bo mamy taką sytuację, że na pewno osoby, które stanowią 1/3 kadry pielęgniarskiej w Polsce, nadpracowują czas. To są osoby, które właśnie pracują w minimum dwóch miejscach. Natomiast zwróćmy jeszcze uwagę na to, że osoby, które wchodzą do zawodu, niekoniecznie są młode. To też jest dana, która dla nas jest istotna i o nią też bardzo prosimy(…)

Poseł Patryk Wicher (PiS):

(…) Natomiast, moi drodzy państwo, oczywiście tak jak mówiłem, statystyka jest różna. Przypominam ten wykres – specjalnie poprosiłem, żeby go wyświetlić. Proszę zauważyć, że okres odejścia na emeryturę nie jest adekwatny z odejściem z zawodu. Dzisiaj widać ewidentnie, że mamy spadek chęci odejścia z zawodu mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, bo panie pielęgniarki przez lata były niedowartościowane finansowo, dzisiaj chcą trochę się odkuć. Nie bądźmy obłudni. Są lepsze pensje i mimo osiągnięcia wieku emerytalnego panie i panowie pielęgniarze chcą nadal trwać. (…)

źródło: sejm.gov.pl

Prenumerata papierowej wersji Gazety

Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych jest wydawana także w formie papierowej. W Sklepie Pielęgniarek i Położnych istnieje możliwość zaprenumerowania Gazety na przyszły rok.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 10

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8755 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
Komentarze