Pielęgniarki – dysproporcje płacowe pomiędzy pielęgniarkami osiągną 4250 PLN.

1 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – dysproporcje płacowe pomiędzy pielęgniarkami osiągną 4250 PLN.

Wysokość dysproporcji płacowych pomiędzy pielęgniarkami i położnymi po dniu 30 czerwca 2024 roku…

W dniu 18 października 2023 roku redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przeprowadziła kalkulację w zakresie przewidywanej wysokości wynagrodzeń w grupie zawodowej pielęgniarek i położnych od 1 lipca 2024 roku.

Nasza analiza w powyższej kwestii doprowadziła do wniosków, że wynagrodzenia zasadnicze w grupie 2, 5 oraz 6 od lipca br. będzie oscylowało w poniższych wysokościach:

Grupa 2 – 9 159 PLN
Grupa 5 – 7 242 PLN
Grupa 6 – 6 674 PLN

W związku z informacją przekazaną w tym tygodniu przez Główny Urząd Statystyczny wiadomo już jakie konkretne kwoty wynagrodzenia zasadniczego będą obowiązywały po 30 czerwca 2024 roku. Ich wartości podajemy w tabeli poniżej:

Grupa 2 – 9 230,57 PLN
Grupa 5 – 7 298,59 PLN
Grupa 6 – 6 726,15 PLN

Z powyższych informacji wynika, że wyliczenia redakcji portalu mają bardzo wysokie odzwierciedlenie w realnych wysokościach podstawy wynagrodzenia, która będzie obowiązywała od 1 lipca 2024 roku.

Wnioski:

1. W porównaniu z obowiązującymi stawkami od 1 lipca 2023 roku największy wzrost płacy zasadniczej dotyczy grupy 2 – 1 040,04 PLN. W grupie 6 – 825,52 PLN, natomiast w grupie 5 – 760,77 PLN.

2. Różnica na samym wynagrodzeniu zasadniczym (bez pochodnych) pomiędzy poszczególnymi grupami pielęgniarek i położnych osiągnie odpowiednio poniższe wartości: pomiędzy grupą 2 a 6 – 2 500 PLN, grupą 2 a 5 – 1 932 PLN.

3. Różnica na wynagrodzeniu (zasadniczym wraz z pochodnymi) pomiędzy poszczególnymi grupami pielęgniarek i położnych osiągnie odpowiednio poniższe wartości: pomiędzy grupą 2 a 6 – 4 250 PLN, grupą 2 a 5 – 3 284 PLN. Powyższe wartości wynikają z raportu Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji – raport o wynagrodzeniach pracowników podmiotów leczniczych.

4. Powyższe dane jednoznacznie wskazują na pogłębienie nierównego traktowania w zatrudnieniu pielęgniarek i położnych posiadających takie same kompetencje zawodowe czyli uprawnienia i obowiązki.

Dalsze informacje w sprawie bieżących aktualności w zakresie siatki płac personelu pielęgniarskiego wkrótce na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 86

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8113 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki - czy pracodawcy łamią prawo odprowadzając składki na izby?

3 min czytania
Pracodawca nie ma prawa przekazywać informacji imiennej Poniższy fragment artykułu pochodzi z lutowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych. Zachęcamy do zapoznania…
Aktualności

Jakie cechy powinny mieć spodnie ratownicze?

2 min czytania
Szukasz spodni ratowniczych, które spełnią wymagania Twoje oraz Twojego zawodu? Podświadomie wiesz, że odpowiedni kolor i oznakowanie to za mało – spodnie…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki: sąd wskazuje na oryginalny sposób działania OZZPiP.

3 min czytania
Ustalenia sądu w sprawie oryginalnego sposobu działania związku pielęgniarek…  W artykule pt. Pielęgniarka oddziałowa w sądzie: praca pielęgniarek innych niż z grupy…
Komentarze
×
AktualnościOdzież medycznaSklep Pielęgniarek i Położnych

Faworyci stycznia. Zobacz ranking 5 produktów wybieranych przez pielęgniarki i położne.