Pielęgniarki: Dysproporcje zarobkowe w zawodzie pielęgniarki mogą sięgać nawet 2 000 zł PLN.

2 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek


Wynagrodzenia pielęgniarek – dodatek podwyżkowy (zembalowe)

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie niewypłacania wszystkim pielęgniarkom i pielęgniarzom dodatku do wynagrodzenia, tzw. zembalowego

Szanowna Pani Ministro!

Sprawna służba zdrowia to jedno z podstawowych zadań nowoczesnego państwa, które troszczy się o swoich obywateli. Do ich zapewnienia potrzebny jest wysoko wykwalifikowany i godnie opłacany personel medyczny. Z wielkim zaniepokojeniem obserwujemy niewydolność systemu zarządzania opieką medyczną, powodującą braki kadrowe, w szczególności na stanowiskach pielęgniarskich. Szpitale w całej Polsce prowadzą ciągły nabór osób z wykształceniem pielęgniarskim. Po uzyskaniu zatrudnienia pracownicy tacy otrzymają dodatek do wynagrodzenia, tzw. zembalowe, który wynosi 1200 zł. Pielęgniarki zatrudnione w placówkach publicznych w zarządzie samorządów, poza systemem Ministerstwa Zdrowia, takim porozumieniem nie zostały objęte. Dysproporcje zarobkowe w zawodzie pielęgniarki, spowodowane wspomnianą sytuacją, mogą sięgać nawet 2000 zł brutto.

Czytaj dalej poniżej


Praca dla 2 pielęgniarek. Na trzy zmiany. 2 600 PLN. Umowa o pracę na okres próbny. Może ktoś się sprawdzi… i zostanie na stałe.


Sytuacja ta powoduje, że pracownicy zwalniają się z placówek publicznych nienależących do systemu Ministerstwa Zdrowia – takich jak domy opieki społecznej czy żłobki. Powodem zmiany pracy jest zrozumiała chęć utrzymania wyższych dochodów. Cierpią na tym seniorzy i dzieci, a także ich bliscy.

Zwracamy się więc do Pani Ministry z pytaniami:

1. W jaki sposób Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje wspomóc samorządy w zatrudnianiu pielęgniarek w domach opieki i żłobkach?

2. Dlaczego MRPiPS akceptuje system, który jest niesprawiedliwy i nie zapewnia równych wynagrodzeń mimo tego samego wykształcenia, czasu pracy i kompetencji?

3. Czy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje zwiększenie środków dla samorządów, które są zarządcą wyżej wspomnianych placówek, by wyrównać zarobki pielęgniarek i zatrzymać ich odpływ z placówek?

4. Co zdaniem ministerstwa należy zrobić z pensjonariuszkami i pensjonariuszami, którzy będą zmuszeni opuścić DOS/DPS ze względu na brak pielęgniarek?

Z poważaniem

Maciej Kopiec, Katarzyna Kotula, Marek Rutka, Paweł Krutul, Hanna Gill-Piątek, Katarzyna Ueberhan, Anita Kucharska-Dziedzic, Robert Obaz 

Posłowie na sejm RP

27 stycznia 2020 roku 


Zobacz także:

Praca dla pielęgniarki. 2 600 PLN + premia motywacyjna. Mile widziane doświadczenie, uprawnienia – kursy kwalifikacyjne.

Pielęgniarstwo – co powinna wiedzieć pielęgniarka  – koronawirus 2019-nCoV – zasady postępowania.

Pielęgniarki – kontrole bezpośrednio na oddziałach i sprawdzanie rzeczywistej liczby łóżek.


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8218 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: pielęgniarstwo zboczyło z drogi opieki nad chorym.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Jakiś czas temu zamieściliśmy na naszym fanpage na Facebooku zamieściliśmy poniższy post. Wywołał on duże poruszenie oraz dyskusję. Poniżej przedstawiamy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w PZU - gabinet zabiegowy i punkt pobrań.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Do łódzkiego zespołu PZU Zdrowie poszukiwana jest pielęgniarka/ pielęgniarz. Proponowana forma zatrudnienia: Umowa o pracęWynagrodzenie: od 7 200 zł brutto/mies….
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki - cztery wyroki sądowe.

3 min czytania
Wyroki sądowe dotyczące praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych W bieżącym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych prezentujemy cztery wyroki sądowe dotyczące praktyki…
Komentarze