Pielęgniarki – emerytowani policjanci i strażacy idą na pielęgniarstwo.

2 min czytania
AktualnościNormy zatrudnieniaSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarekWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – emerytowani policjanci i strażacy idą na pielęgniarstwo.

Głos działaczki związku pielęgniarek (OZZPiP) w sejmie na posiedzeniu podkomisji…

W dniu 19 marca 2024 roku sejmowa podkomisja stała do spraw organizacji ochrony zdrowia rozpatrzyła informację na temat kadr medycznych w systemie ochrony zdrowia (liczba i potrzeby) w podziale na poszczególne grupy zawodowe i specjalności – stan na 31 grudnia 2023 r. W dyskusji głos zabrała przedstawicielka Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Poniżej cytujemy przedmiotową wypowiedź.

Dorota Ronek, wiceprzewodnicząca Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek Położnych:

Proszę Państwa, kwestia kształcenia pielęgniarek położnych. Krajowa Rada Akredytacyjna podnosi wielokrotnie, że jakość tego kształcenia na wielu uczelniach jest bardzo zła w systemie weekendowym, online i wiele uczelni ma warunkową akredytację, więc tutaj apel do Ministerstwa Zdrowia o zwrócenie uwagi, jak faktycznie wygląda tutaj możliwość uzyskania akredytacji przez te uczelnie i jaka jest jakość tego kształcenia.

Kolejna sprawa odnośnie tego, że dużo osób kończy te studia, ale nie podejmuje pracy w zawodzie, a nie podejmuje, no bo warunki pracy są takie, jakie Państwo tutaj doskonale na pewno, będący na tej sali, sobie zdajecie sprawę, czyli normy zatrudnia minimalne lub często poniżej minimum, osiągnięcie tego wynagrodzenia godnego, no to jest jeszcze kilka lat kształcenia, bo to jest tytuł magistra i specjalizacja. No i długość życia pielęgniarki 62 lata w tej chwili, no to o czymś świadczy, że jednak to wynika też z procesu pracy.

Dalsza część artykułu pod sondą…

Z jakiego źródła najczęściej korzystasz w celu uzyskania aktualnych informacji w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych?

Dalsza część artykułu…

Jeżeli chodzi o to, co ministerstwo robi dla poprawy naszej sytuacji, no to oczywiście są te środki na szkolenia, czyli jakość udzielanych świadczeń wydawałoby się, że się powinna poprawiać, ale tymczasem kompetencje pielęgniarek są niewykorzystywane, bo nawet takie pytanie do Państwa tutaj zarządzających podmiotami leczniczymi, w którym podmiocie Państwo wykorzystujecie porady pielęgniarską? Może na palcach jednej ręki można policzyć podmioty gdzie jest wykorzystywana porada, która jest nielimitowana, płacona z NFZ-u jako nielimitowana porada.

I to jest tylko przykład tych kompetencji, bo pracodawcy nie znają naszych kompetencji i nie wykorzystują tych kompetencji. A to się przekłada na nieuznawanie kwalifikacji i niepłacenie wynagrodzeń adekwatnych. I to jest powód, dlaczego pielęgniarki nie podejmują tej pracy po ukończeniu studiów.

Kolejna rzecz to jest też wniosek o poszerzenie tego raportu o średnią wieku studentów pielęgniarstwa, dlatego że jest to wśród tych zawodów tutaj przedstawionych najszybsza ścieżka osiągnięcia prawa wykonywania zawodu, a skutek jest tego taki, że policjanci przechodzący na emeryturę idą na pielęgniarstwo, strażacy idą na pielęgniarstwo, bo idą na wcześniejszą emeryturę, nie ma problemu ze znalezieniem pracy, pracownicy marketów idą na pielęgniarstwo. Więc też nie będzie pożytku, w jako takiej długofalowej perspektywie z tych osób. Także wniosek taki, o zmierzenie, czy określenie średniej wieku na wydziale pielęgniarstwa.

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 22

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1036 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz.

2 min czytania
Z uzasadnienia wyroku sądowego w sprawie oceny sposobu wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku…
Aktualności

Pielęgniarki: "proszę nie robić z nas pośmiewiska".

1 min czytania
Wypowiedź przewodniczącej Związku Pielęgniarek Związek pielęgniarek OZZPiP wniósł swój projekt ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek z zamiarem, że wejdzie w życie z dniem…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ – ponad 9 tys. złotych wyniesie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek z grupy 5 i 6. Od kiedy?

2 min czytania
Wiceminister zdrowia Marek Kos o zarobkach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2026 roku… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje przebieg…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki - mile widziane studia wyższe na kierunku pielęgniarstwo.