GENIALNY POMYSŁ MZ NA POWRÓT LICEUM MEDYCZNEGO
Pielęgniarki: Rząd mówi, że nie będzie liceum medycznego, ale zrobimy tak, jakby było…
W dniu 20 marca 2019 roku informowałem na Portalu Pielęgniarek i Położnych:
Wiceminister zdrowia pani Józefa Szczurek-Żelazko powiedziała 14 marca br. w Sejmie –
W wielu dyskusjach pojawia się propozycja powrotu do poprzedniego systemu kształcenia pielęgniarek, czyli do pięcioletnich liceów. Jest to niemożliwe z punktu widzenia prawa Unii Europejskiej. Unia narzuca nam pewne standardy kształcenia i musimy taki standard realizować, jeżeli chcemy być krajem członkowskim. Nie ma powrotu do kształcenia w innym trybie niż obecny, czyli na poziomie studiów wyższych.
Natomiast warto zauważyć, że w materiale telewizyjnym podana jest informacja, że Zarząd Powiatu Tarnogórskiego przy wsparciu dyrekcji i nauczycieli Zespołu Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tarnowskich Górach zwrócił się z wnioskiem do Ministra Zdrowia, a także do Ministra Edukacji Narodowej o poparcie inicjatywy utworzenia nowego zawodu – asystenta medycznego.
Warto wysłuchać materiału wideo! Zauważmy też, że w Strategii na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce ustalono, iż zawodem pomocniczym dla zawodu pielęgniarki ma być opiekun medyczny. Wobec powyższego należy zadać sobie pytanie: dlaczego forsowany jest pomysł kształcenia w zawodzie asystenta medycznego?
Spadłem z krzesła, kiedy w reportażu padły poniższe słowa:
Młodzież byłaby przygotowana do obsługi sekretariatu, pacjentów, rejestracji, czyli takiej części rejestracji medycznej. Planujemy tam opiekuńczą część, ale też wykonywanie iniekcji, czyli takie pewne czynności od pielęgniarki byłyby przejęte. (…) Czytaj ciąg dalszy w prenumeracie…
artykuł pochodzi z czerwcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Branżowej Pielęgniarek i Położnych
Zobacz także:
- Normy zatrudnienia pielęgniarek odroczone do 2021 r.
- Normy zatrudnienia pielęgniarek. Odroczone! Do kiedy?
- Zaostrzenie kar dla pielęgniarek. Kary więzienia bez zawieszenia!
- Szczurek-Żelazko: pielęgniarka ma licencjat, czy jest po liceum medycznym, to są równoważne tytuły.