Pielęgniarki geriatryczne – jest ich niewiele. Ciężkie warunki pracy i słabo wynagradzane.

2 min czytania
AktualnościWarunki BHP w pracy pielęgniarek.
Pielęgniarki geriatryczne – jest ich niewiele. Ciężkie warunki pracy i słabo wynagradzane.


Pielęgniarka geriatryczna

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie stanu polskiej służby zdrowia w zakresie geriatrii

Szanowny Panie Ministrze,

mimo licznych zapewnień i głośnych zapowiedzi rządu Zjednoczonej Prawicy sytuacja w polskiej służbie zdrowia jest dramatyczna. Ostatnie 5 lat tylko zintensyfikowało ten problem, o czym świadczą przede wszystkim coraz dłuższe kolejki do lekarzy POZ i specjalistów. Według statystyk opracowanych przez Barometr WHC Fundacji Watch Health Care w październiku 2013 roku pacjent czekał na wizytę u lekarza specjalisty około dwóch miesięcy. Natomiast już w 2019 roku czas oczekiwania wydłużył się prawie dwukrotnie, i wyniósł 3,8 miesiąca. Na wizytę u endokrynologa trzeba czekać nawet 11 miesięcy.

Podobnie jest w sytuacjach oczekiwania na badania specjalistyczne lub zabiegi i operacje. Na przykład na artroskopię stawu biodrowego czeka się średnio 25,5 miesiąca. Dane pokazują również, że na usunięcie żylaków kończyn dolnych pacjenci czekają średnio aż po 32,6 miesiąca. Niepokojący jest również fakt, że wiele młodych studentów i studentek medycyny lub pielęgniarstwa opuszcza naszą ojczyznę po zakończeniu studiów. Słabe wynagrodzenia i ubogie środki do dyspozycji na leczenie pacjentów powodują, że nasi rodacy wolą pracować za granicą.

Polacy są starzejącym się społeczeństwem, dlatego należy zwrócić uwagę i położyć większy nacisk na rozwój geriatrii w naszym kraju, która każdego dnia zmaga się z wieloma ograniczeniami i problemami. Niestety w Polsce wciąż brakuje odpowiednich i dobrze wyposażonych oddziałów geriatrycznych oraz łóżek dla starszych pacjentów. Kliniki geriatrii znajdują się jedynie w sześciu miastach w Polsce: w Krakowie, Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Wrocławiu oraz w Katowicach. W 38-milionowym kraju jest zaledwie około 300 lekarzy geriatrów. Niewielka jest również liczba pielęgniarek pracujących na oddziałach geriatrycznych. Skarżą się one na ciężkie warunki pracy i słabe wynagrodzenie. Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym negatywnie wypowiada się na temat polskiej geriatrii. W raporcie krytykowano m.in. metodę rozliczania świadczeń medycznych przez NFZ oraz chaos panujący w służbie zdrowia.

Różne sondaże i wypowiedzi w mediach pokazują jednoznacznie, że Polacy nie są zadowoleni ze stanu polskiej służby zdrowia. Nieudane reformy PiS, zbyt małe zwiększanie nakładów na ochronę zdrowia spowodowały, że kolejki do lekarzy wydłużyły się, a wielu naszych obywateli musi szukać pomocy u naszych sąsiadów, np. w Niemczech czy Czechach. Dlatego konieczne jest podjęcie szybkich i skutecznych działań, które zreformują służbę zdrowia.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź punkt po punkcie na wszystkie następujące pytania:

  1. Jakie są główne cele Ministerstwa Zdrowia na najbliższe lata? Proszę o szczegółowe zestawienie wraz z planowanymi terminami wdrożenia.
  2. Jakie działania planuje w najbliższym czasie podjąć Ministerstwo Zdrowia, aby zmniejszyć kolejki do lekarzy specjalistów w Polsce?
  3. Jakie były wydatki na geriatrię w ostatnich latach? Proszę o roczne zestawienia od 2015 roku.
  4. Jakie działania planuje w najbliższym czasie podjąć Ministerstwo Zdrowia, aby zachęcić absolwentów medycyny i pielęgniarstwa do pracy w naszym kraju?
  5. Ile lekarek i ilu lekarzy pracuje obecnie w Polsce? Jakie były to liczby w ubiegłych latach? Proszę o zestawienie od 2015 roku.
  6. Ile pielęgniarek i ilu pielęgniarzy pracuje obecnie w Polsce? Jakie były to liczby w ubiegłych latach? Proszę o zestawienie od 2015 roku.
  7. Do jakiej kwoty zostaną zwiększone nakłady na polską służbę zdrowia w najbliższych latach?

Z wyrazami szacunku

Aleksandra Gajewska
Posłanka na Sejm RP

5 sierpnia 2020 roku

źródło: sejm.gov.pl

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8255 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki – wezwanie przedsądowe uwzględniające dodatek stażowy.

2 min czytania
Odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek z grupy 6 od 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2024 uwzględniające stratę finansową na…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa o pracę: 9-10 tys. brutto. Kontrakt: 11,5-13 tys. netto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Szybko rozwijająca się, nowoczesna Przychodnią POZ położona w centrum Ochoty poszukuje do pracy dwóch pielęgniarek – Pielęgniarka POZ…
Aktualności

In vitro ratunkiem dla osób dotkniętych niepłodnością, chorobami onkologicznymi i genetycznymi - podsumowanie konferencji #invitroToMY

5 min czytania
In vitro ratunkiem dla osób dotkniętych niepłodnością, chorobami onkologicznymi i genetycznymi 4 czerwca br., odbyła się konferencja społeczno – medyczna InvitroToMY, która…
Komentarze