Pielęgniarki grupa 9 – NFZ o wzroście płac po 1 lipca 2021.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarki grupa 9 – NFZ o wzroście płac po 1 lipca 2021.

Pielęgniarki z Filipin miały tłumnie przyjeżdżać do Polski

Na wstępie dzisiejszego artykułu na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych kilka słów o sprawie, która zablulwersowała środowisko ochrony zdrowia. Mowa o rzekomej wymianie maili pomiędzy premierem, wicepremierem oraz ministrem Dworczykiem. Powyższe gremium prowadziło dyskusję w kwestii sprowadzenia do Polski pielęgniarek… z Filipin. Z rzekomej dyskusji z listopada 2020 roku wynika, że pierwsze pielęgniarki mogłoby się pojawić w Polsce “za trzy miesiące”.

Natomiast redakcja portalu już w styczniu 2021 roku informowała o sprawie. Cytowaliśmy fragmenty z posiedzenia senackiej komisji zdrowia w dniu 8 grudnia 2020 roku.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja:

Szanowni Państwo, to nie trudność. Proponuję, żebyście państwo zobaczyli, że w ukraińskim internecie od 2 miesięcy agencje pośrednictwa pracy zatrudniają tamtejszych lekarzy, proponują im zapisy. Koledzy stamtąd, zdziwieni sytuacją, pytają: czy to prawda, że wy chcecie nas zatrudniać bez znajomości języka polskiego? I ja im mówię: no, są proponowane takie zapisy. Jak to się stało? Udostępniono projekt memorandum, on się ukazał, zanim ukazały się zapisy projektowanej ustawy – ministerstwo rozwoju zachęca pielęgniarki filipińskie do przyjazdu do Polski. Czy to jest przemyślana akcja? Ona rozpoczęła się dużo wcześniej, nim ukazały się same zapisy. Agencje, które mają zapraszać medyków o niezweryfikowanych kwalifikacjach, to są, proszę państwa – możecie się z tym zapoznać – agencje pośredniczące w zatrudnianiu pracowników sezonowych, pracowników budowlanych i innych. Czy polski pacjent potrzebuje medyka o wątpliwych kwalifikacjach? Myślę, że nie.

źródło: senat.gov.pl

Całą wypowiedź prezesa NIL przytaczamy pod poniższym linkiem.

Wysokość wynagrodzeń pielęgniarek z grupy 9 w styczniu 2019 roku

Ministerstwo zdrowia podawało, że wynagrodzenia zasadnicze brutto w grupie:

Grupa 9 – Pielęgniarka albo położna inna niż określona w lp. 7 i 8, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia

– średnia dla wszystkich pracowników w danej grupie zawodowej, wynosiło – 3 506 PLN.

Wynagrodzenia zasadnicze wraz z pochodnymi pielęgniarek z grupy 9 w styczniu 2020 roku

Według danych ministra zdrowia, dotyczących wynagrodzeń pielęgniarek i położnych zaszeregowanych w grupie 9 siatki płac, średnie wynagrodzenie zasadnicze w tej grupie na dzień 1 stycznia 2020 roku wyniosło 3 900 PLN. Jest to wzrost o około 400 PLN w stosunku do stycznia 2019.

Ministerstwo podało także wysokość płac w tej grupie wraz z pochodnymi. Wyniosło ono 5 685 PLN.

Płace pielęgniarek z grupy 9, według obowiązujących współczynników pracy, po dniu 1 lipca 2021 roku

Na ostatnim posiedzeniu Zespołu Trójstronnego w dniu 25 października 2021 roku Narodowy Fundusz Zdrowia zaprezentował najnowsze dane w zakresie wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek i położnych bez specjalizacji – grupa 9 w tabeli zaszeregowania pracowników ochrony zdrowia.

Z danych NFZ wynika, że średnie wynagrodzenie zasadnicze w powyższej grupie, po dniu 1 lipca br., pod rządami nowej siatki płac, wzrosło o niecałe 400 PLN. Natomiast z pochodnymi o około 500 PLN.

W siatce płac najniższe wynagrodzenie zasadnicze w grupie 9 zostało ustalone na poziomie 3 778 PL. Czyli według danych NFZ, jest ono obecnie średnio wyższe od minimum ustawowego o około 528 PLN. Natomiast całkowite wynagrodzenie wraz z pochodnymi oscyluje w granicach 6 200 PLN.

źródło: MZ oraz NFZ

Czytaj także: Pielęgniarka LM oraz z licencjatem z tym samym współczynnikiem.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.6 / 5. Ilość głosów: 41

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7601 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMUprawnienia pielęgniarekWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – Sąd: ukończenie studiów wyższych nie dawało uprawnień.

3 min czytania
Uprawnienia pielęgniarek z wyższym wykształceniem Wyrok Sądu Okręgowego w sprawie o odszkodowanie dla pielęgniarki za nierówne traktowanie w zatrudnieniu to kopalnia wiedzy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. 117 PLN/godz. Zobacz jakie pielęgniarki są poszukiwane.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarki Firma z siedzibą w Berlinie będzie współpracować w Polsce z pielęgniarkami w celu przeprowadzenia wizyt domowych w ramach badania…
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleUprawnienia pielęgniarek

Prezes izby pielęgniarek wygłasza fałszywą tezę o uprawnieniach pielęgniarek.

2 min czytania
Prezes izby pielęgniarek wypowiada zaskakujące opinie Mamy bardzo napiętą sytuację w podmiotach leczniczych. Powodem są płace pielęgniarek i położnych. Z jednej strony…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w gabinecie zabiegowym.