Pielęgniarki idące na zwolnienie lekarskie o ostracyzmie przełożonych i koleżanek.

3 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowa
Pielęgniarki idące na zwolnienie lekarskie o ostracyzmie przełożonych i koleżanek.

Pielęgniarki i położne o sankcjach przełożonych i ostracyzmie w przypadku przebywania na zwolnieniach lekarskich…

Mobbing, który spotkał mnie – młodą położną – za każdym razem gdy „ośmielałam się” zachorować i nie przyjść do pracy sprawił, że wielokrotnie chciałam odejść z zawodu. Nawet po kontuzji chciałam wracać na oddział o kulach, bo okres urlopowy i nie ma kto pracować, a nadgodzin szpital nie zapłaci. Teraz często stoję przed wyborem – zadbać o zdrowie fizyczne, kosztem zdrowia psychicznego i „nasłuchania się”, czy chronić psychikę i iść do pracy chorym, czego i tak nikt nie doceni, a jest to traktowane jak coś oczywistego.

  • Oj prawda. Chore i jęczące na dyżur chodzą „bo grafik”. Nie dochodzi do nich że pies z kulawą nogą ich nie wspomni gdy odejdą.
  • No tak jest niestety, szczera prawda.

Cóż. Prawda. Kilka lat mi to zajęło. A teraz słyszymy od oddziałowej „dobrze, że młode są dyspozycyjne”. Ja już nie jestem, ale nikt nie pamięta, że poświęcałam rodzinę i życie prywatne dla pracy, aby grafik był zrobiony.

  • Młode dyspozycyjne? Śmiechu warte… Nasze właśnie dwie są w ciąży. I co? Grafik leży o kwiczy. Wyłączone są na minimum 2 lata.
  • Gdyby w naszym zawodzie był roczny urlop dla poratowania zdrowia jak mają nauczyciele to też mniej pielęgniarek by chorowało. My jesteśmy gorzej narażone na stres i różne choroby niż nauczyciele.
  • A co da rok jak wrócisz i po dwóch dyżurach znów padniesz na twarz? Będzie bolało jeszcze bardziej, bo odzwyczaisz się od nocek, wymuszonych pozycji i zapieprzania.
  • Dokładnie! Po prawie 35 latach pracy… wiem jedno, że jeżeli o Siebie sama nie zadbam to nikt tego za mnie nie zrobi. Więc dbajmy o Siebie to może jeszcze skorzystamy na emeryturze z życia. Ani przełożeni a tym bardziej zakład pracy nie podziękuję nam za ciężką i stresującą pracę!
  • No tak, bo przecież za nas ktoś musi przyjść do pracy a to już robi się kłopocik. Najlepiej jakbyśmy były robotami, które nie chorują i nie biorą zwolnień.

Dokładnie! Najlepiej żeby pielęgniarki chore przychodziły do pracy.
Ja dużo chorowałam ale też nie odczułam ze strony oddziałowej i koleżanek czegoś złego. Zresztą teraz jestem na emeryturze i też choruję. Dobrze, że już mogłam przejść na emeryturę. A dużo moich koleżanek boi się iść na chorobowe i chodzą chore do pracy. Tak nie powinno być. Ja chodziłam chora z grypą do pracy i w końcu wylądowałam na internie z niewydolnością krążenia.

Jestem w innej sytuacji. Dopadło mnie choróbsko. Otrzymałam ogrom wsparcia i pomocy ze strony koleżanek z pracy, a zwłaszcza ze strony oddziałowej. Nigdy nie odczułam, że przeze mnie są kłopoty. Zawsze pomoc i słowa pocieszenia. Nigdy tego nie zapomnę!

Ja również nie odczułam, jak zachorowałam. Otrzymałam dużo wsparcia zarówno od pielęgniarki oddziałowej, ordynatora i moich najlepszych koleżanek.

Najgorsze, że osoba przychodząca do pracy chora myśli tylko o sobie. To, że zaraża inne osoby to dla niej nie ważne.

Jak się jest chorym to się idzie na L4 i ma się w nosie grafik, chyba że ktoś ma potrzebę być lojalnym bo wtedy ponoć mniej boli.

  • Jakby nie mówić, w naszym zawodzie często się zdarzały takie sytuacje, iż nie mogę sobie ,,pozwolić” na L-4, z obawy o grafik (co powiedzą, pomyślą koleżanki, kierownictwo itp.) Może, to dziwnie zabrzmi, ale to chyba wpisane w nasz zawód? Spolegliwość… Żenujące, smutne.
  • Prawda tylko pracować, pracować i jeszcze raz pracować.

Zachowano oryginalne brzmienie komentarzy.

źródło komentarzy: facebook.com/PortalPielegniarekiPoloznych

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 107

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8113 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Jakie cechy powinny mieć spodnie ratownicze?

2 min czytania
Szukasz spodni ratowniczych, które spełnią wymagania Twoje oraz Twojego zawodu? Podświadomie wiesz, że odpowiedni kolor i oznakowanie to za mało – spodnie…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki: sąd wskazuje na oryginalny sposób działania OZZPiP.

3 min czytania
Ustalenia sądu w sprawie oryginalnego sposobu działania związku pielęgniarek…  W artykule pt. Pielęgniarka oddziałowa w sądzie: praca pielęgniarek innych niż z grupy…
Gazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Pielęgniarka lubię jak pacjenci do mnie mówią siostrzyczko.

2 min czytania
„Miło usłyszeć od pacjentów: O, jest nasza kochana siostrzyczka” Co jakiś czas w komentarzach pod artykułami na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych…
Komentarze
×
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki LM to są bardzo dobre kadry - powiedział rektor uniwersytetu.