Pielęgniarki – Ile dodatkowych etatów pielęgniarskich stworzyły szpitale?

2 min czytania
AktualnościNowe normy zatrudnienia pielęgniarek.
Pielęgniarki – Ile dodatkowych etatów pielęgniarskich stworzyły szpitale?


ILE DODATKOWYCH ETATÓW PIELĘGNIARSKICH

STWORZYŁY SZPITALE? 

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie sytuacji szpitali w woj. lubelskim po wprowadzeniu wskaźnika zatrudnienia pielęgniarek

Szanowny Panie Ministrze!

11 października 2018 r. podpisane zostało rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, w którym zostały określone normy zatrudnienia dla pielęgniarek na poszczególnych oddziałach szpitalnych. Rozporządzenie obowiązuje od stycznia 2019 r. Jego podstawowym założeniem jest wprowadzenie wskaźnika zatrudnienia pielęgniarek zależnego od liczby łóżek na danym oddziale. Na oddziałach zachowawczych wskaźnik wynosić ma 0,6 etatu na jedno łóżko, a na oddziałach zabiegowych – 0,7 etatu pielęgniarskiego.

Docierają do mnie niepokojące informacje o tym, że dyrektorzy wielu szpitali w województwie lubelskim nie są w stanie zapewnić określonej rozporządzeniem liczby etatów pielęgniarskich, w związku z czym dochodzi do sytuacji likwidowania łóżek lub całych oddziałów. Powodem takiej sytuacji jest brak środków finansowych na zatrudnienie odpowiedniej liczby pielęgniarek oraz brak odpowiedniej liczby pielęgniarek na rynku pracy.

W związku z powyższym proszę o odpowiedzi na następujące pytania:

1. Jak zmieniła się sytuacja personalna w poszczególnych szpitalach województwa lubelskiego po wprowadzeniu nowych regulacji prawnych? Ile dodatkowych etatów pielęgniarskich stworzyły szpitale? Proszę o dane z podziałem na powiaty województwa lubelskiego.

2. Czy do ministerstwa docierają sygnały ze szpitali województwa lubelskiego o zamykaniu oddziałów z powodu braku odpowiedniej liczby pielęgniarek? Jeśli tak, to ile oddziałów w województwie lubelskim zostało zamkniętych po wprowadzeniu nowych przepisów? Proszę o dane z podziałem na poszczególne powiaty województwa lubelskiego.

Czytaj dalej poniżej…

3. Ile miejsc na oddziałach szpitalnych zostało zlikwidowanych z powodu braku odpowiedniej liczby etatów pielęgniarskich w województwie lubelskim? Proszę o dane z podziałem na poszczególne powiaty województwa.

4. Czy poza rozwiązaniami prawnymi ministerstwo przekazało na realizację zapisów rozporządzenia środki finansowe do szpitali w województwie lubelskim? Jeśli tak, to jakie są to kwoty? Które szpitale je otrzymały? Jaki był klucz przyznawania dofinansowań? Proszę o dane z podziałem na poszczególne powiaty województwa lubelskiego.

5. Ile dodatkowych etatów pielęgniarskich powstało w 2019 r. w województwie lubelskim?

Z wyrazami szacunku

Kornelia Wróblewska

Posłanka na Sejm RP

13 marca 2019 roku

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8754 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płac

Działacz izby pielęgniarek deprecjonuje pielęgniarki zaszeregowane do grupy 5 i 6.

1 min czytania
Działacz izby pielęgniarek: w programie telewizyjnym: „dyrektorze, panie pielęgniarki będą przychodziły wykształcone”. W kwietniowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych poruszamy kwestię…
Komentarze