Pielęgniarki – kodeks etyki czy standardy Białorusi.

2 min czytania
Aktualności
Pielęgniarki – kodeks etyki czy standardy Białorusi.

Rozważania o zasadach etycznych w pielęgniarstwie w kontekście zapisów Kodeks Etyki Zawodowej Pielęgniarki i Położnej Rzeczypospolitej Polskiej

Niniejszy tekst odnosi się do zapisów przedmiotowego Kodeksu, który stanowi załącznik do Uchwały nr 18 Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych z dnia 17 maja 2023 r.

Zasady etyczne względem osób wykonujących różne zawody, można by było w najprostszy sposób zdefiniować jako wskazanie do „bycia dobrym człowiekiem”. Być może do realizacji powyższego postulatu wystarczyło by przestrzeganie… 10 przykazań.

Szerokie ramy pojęcia „bycia dobrym człowiekiem” nie wystarczają do zdefiniowania zasad etycznych. Bowiem postęp cywilizacyjny zmusza do ciągłej modyfikacji zasad etycznych, które nie nadążają za zmianami otaczającego nas świata.

Dodatkowo sytuację w zakresie sposobu postrzegania pewnych zjawisk przez pryzmat zasad etycznych, komplikuje fakt, że dla jednych osób jest coś „etyczne” a dla drugich „pogwałceniem zasad etyki”. Przykładem jest prowadzenie wojny… gdzie giną żołnierze… ale także są ofiary w ludności cywilnej. Jakże mrożące są słowa dowódcy wojskowego, który po zbombardowaniu dzielnic mieszkaniowych, tłumaczy, że działanie to nie było pogwałceniem międzynarodowych konwencji określających „humanitarne prowadzenie wojny”. Być może formalnie wojskowy ma rację ale jak to się ma do uniwersalnych „zasad etycznych.”

Powyższe ukazuje, że DOWOLNOŚĆ w zakresie stosowania zasad etyki jest nieograniczona. Może tylko tylko ludzką wyobraźnią…

Przykładem jest Kodeks Etyki Zawodowej Pielęgniarki I Położnej Rzeczypospolitej Polskiej, w którym zapisano (Art 29):

1. Pielęgniarka i położna powinna angażować się w działalność samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych, towarzystw naukowych i innych organizacji zawodowych działających na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa.

2. Pielęgniarkę i położną obowiązuje szacunek i lojalność wobec organów samorządu zawodowego.

Koniec cytatu…

Kompletnie niezrozumiałe jest wymuszanie na pielęgniarkach powinności w zakresie „angażowania się w działalność samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych”. Dlaczego ma to być normą etyczną? Czy pielęgniarka, która nie angażuje się w powyższą aktywność… postępuje nieetycznie?

Dlaczego pielęgniarka ma obowiązywać szacunek dla organów izby pielęgniarskiej, skoro krytycznie ocenia działalność tej organizacji? Co to ma wszystko wspólnego z zasadami etycznymi?

Natomiast poniższy fragment Kodeksu przybliża nas do standardów… na Białorusi!

Cytuję (Art. 33 pkt. 3):

Pielęgniarka i położna nie może znieważać, zniesławiać członków samorządu oraz bez ich zgody publikować, w szczególności na stronach internetowych, w czasopismach i biuletynach, wizerunku lub nagrań naruszających ich dobra osobiste.

Koniec cytatu…

Zobacz także:

Powyższa regulacja jest ewidentnym przykładem cenzury prewencyjnej.

Dlaczego zapisy Kodeksu ograniczają konstytucyjne prawa pielęgniarek i położnych? I to w imię tzw. zasad etycznych…

Wyobraźmy sobie ustawę sejmową, w której zapisano:

Obywatel nie może znieważać, zniesławiać członków Prawa i Sprawiedliwości oraz bez ich zgody publikować, w szczególności na stronach internetowych, w czasopismach i biuletynach, wizerunku lub nagrań naruszających ich dobra osobiste.

Powyższe stanowi przykład na sytuację, kiedy tzw. zasady etyczne są wykorzystywane jako narzędzie do bezprawnego ograniczenia praw obywatelskich, w tym przypadku pielęgniarek i położnych.

Dlatego redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zwróci się do ministra zdrowia o zaskarżenie przedmiotowego Kodeksu. W przypadku braku reakcji ze strony resortu zdrowia skieruje pozew do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Ponawiamy jeszcze prośbę zespołu redakcyjnego pielegniarki.info.pl. Prosimy o ocenę powyższego artykułu poprzez gwiazdki (od 1 do 5) zamieszczone w sekcji „oceń artykuł”.

Dziękujemy.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 151

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8271 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Gazeta Pielęgniarek i Położnych - wydanie czerwiec 2024 r.

2 min czytania
Czerwcowe wydanie miesięcznika branżowego dla personelu pielęgniarskiego Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych każdego miesiąca trafia do ponad 500 szpitali w całej Polsce….
Aktualności

Wyczerpanie nerwowe

2 min czytania
W języku potocznym mówi się, że ktoś jest wyczerpany po ciężkim dniu w pracy, długiej podróży czy nieprzespanej nocy. Jednak nie zawsze…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Odszkodowania dla pielęgniarek – wzór uzasadnienia pozwu.

3 min czytania
Uzasadnienie pozwu sądowego pielęgniarki przeciwko pracodawcy w sprawie nierównego traktowania w zatrudnieniu… W związku z licznymi zapytaniami do redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Dowolna forma zatrudnienia.