Pielęgniarki – kolejny wzrost zarobków w izbie pielęgniarek.

2 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – kolejny wzrost zarobków w izbie pielęgniarek.

Wzrost wynagrodzeń w izbach pielęgniarskich

Izby pielęgniarek ściągają obowiązkowe składki członkowskie. Natomiast olbrzymie kontrowersje wśród użytkowników Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych wzbudza kwestia wysokości wynagrodzeń władz izb pielęgniarskich oraz przywilejów płacowych. W izbach wypłacana jest nadal tzw. 13. Czyli dodatkowe wynagrodzenie w wysokości średniego wynagrodzenia miesięcznego za poprzedni rok. W praktyce oznacza dodatkową pensję. Izba wypłaca także dodatek stażowy.

Izby pip ściągają od pielęgniarek i położnych co miesiąc obowiązkowe składki członkowskie. Brak ich opłacania rodzi konsekwencje w postaci przymusowego ich ściągania przez działy księgowości izb.

Należy podkreślić, że władze izby dysponują ogromnymi środkami finansowymi. Środki te uległy znacznemu zwiększeniu poprzez wprowadzenie w życie podwyżek wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek ustawą o płacach w podmiotach leczniczych. W konsekwencji izby maja dopływ większych pieniędzy a pielęgniarki opłacają wyższe składki.

Płace w izbach pielęgniarek w kwietniu 2023 roku

System wynagrodzeń w izbach pip jest oparty o wysokość średniego wynagrodzenia. Taki sposób obliczania płac władz izby pielęgniarek, powoduje w praktyce, że wynagrodzenia stale ulegają wzrostowi. Taki system wynagradzania został ustalony przez władze izby.

GUS podał w dniu 21 kwietnia 2023 roku, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2023 r. wyniosło 7508,34 PLN.

Ten wskaźnik jest podstawą do obliczenia wypłaty za kwiecień 2023 roku. I tak wynagrodzenia ten miesiąc bieżącego roku wynoszą:

  • Naczelna izba pielęgniarek i położnych
    • Prezes – 30 033,36 PLN
    • Sekretarz oraz skarbnik – 26 279,19 PLN
  • Okręgowe izby pielęgniarek i położnych
    • Przewodnicząca – nie mniej niż – 18 770,85 PLN
    • Skarbnik oraz sekretarz – nie mniej niż – 15 016,68 PLN.

Zwrot „nie mniej niż” wynika, z faktu, że to same okręgowe rady decydują o wysokości wynagrodzenia władz izby. Średnia krajowa stosowana do obliczania płac władz izby pip znacznie wyższa niż do wyliczenia wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek.

Średnia krajowa liczona do zarobków władz izby pielęgniarek jest wyższa niż średnia mająca zastosowanie do pielęgniarek i położnych w siatce płac

Powyższe kwoty są kwotami horrendalnymi. Natomiast warto zaznaczyć, że współczynnik pracy pielęgniarek i położnych z grupy 6 wynosi 0,94. Nawet nie jeden. I to jest nie procent bieżącej średniej krajowej ale średniej krajowej za ostatni kwartał poprzedniego roku. Ta średnia liczona w obecnej wynosi – 5 662,53 PLN. Ta kwota wzrośnie dopiero od 1 lipca 2023 roku. Obecnie jest niższa o 1 845,81 PLN, od średniej krajowej, która ma zastosowanie przy obliczaniu pensji władz izby pielęgniarek.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 112

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7787 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNormy zatrudnienia pielęgniarek i położnych

Izba pielęgniarek pisze zadziwiające stanowisko.

3 min czytania
Decydenci mają nowe pomysły w kwestii norm zatrudnienia pielęgniarek a izba pielęgniarek pisze stanowiska – zdumiewające Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie za wyższe wykształcenie 400 PLN większe.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Miejsce pracy: Nowy Dwór Mazowiecki Zakres obowiązków: Opieka nad pacjentami zakładu. Rodzaj umowy: Umowa o pracę na okres…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – poseł walczy o ich płace. Zapomniał o jednym.

4 min czytania
W sejmie o wynagrodzeniach pielęgniarek Posiedzenie sejmu w dniu 25 maja 2023 roku. Wicemarszałek Ryszard Terlecki: Przystępujemy do kolejnego pytania. Posłowie Dariusz…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Przewodnicząca związku pielęgniarek w Ostrzeszowie – nie zgadzam się z tym, że za tę samą pracę, taka sama płaca się należy.