Pielęgniarki kontra nawróceni dyrektorzy. Z diabelskim podszeptem.

4 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki kontra nawróceni dyrektorzy. Z diabelskim podszeptem.

Jak dyrektorzy szpital wpakowani zostali w beznadziejną sytuację w zakresie płac pielęgniarek

Od 1 lipca 2022 roku wydarzenia w zakresie funkcjonowania polityki wynagradzania pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych nabrały znacznego przyspieszenia.

Paradoksalnie powyższe miało zbawienny wpływ na sytuację pielęgniarek i położnych grupy 6. Ich dyskryminacja pod rządami siatki płac właściwie nikogo zbytnio do tej pory nie interesowała. Dlaczego?

Bowiem ten absurdalny i niesprawiedliwy system wynagrodzeń był finansowany przez NFZ. To powodowało, że dyrektorzy ochoczo brali dodatkowe środki na płace pielęgniarek, nie zważając czy są one sprawiedliwie dzielone. Na protesty skrzywdzonych pielęgniarek i położnych skuteczny był prosty aczkolwiek brutalny argument: NFZ daje tak pieniądze my je tylko przekazujemy na poszczególnych pracowników.

Jakie przyczyny spowodowały, że sprawa deptania praw pracowniczych pielęgniarek z grupy 6 stała się języczkiem uwagi decydentów oraz dyrektorów podmiotów leczniczych

Pierwsza przyczyna – kominy płacowe pomiędzy poszczególnymi grupami powstały zasadniczo po uwolnieniu kwoty bazowej, która przez lata była na poziomie 3 900 PL. Obecnie od 1 lipca 2023 roku wyniesie 6 346 PLN. A należy pamiętać, że pani Józefa Szczurek-Żelazko w roku 2017 w sejmie podkreślała, że jednym z podstawowych celów wprowadzenia ustawy o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych było… zlikwidowanie kominów płacowych.

Kwota bazowa wzrosła więc systematycznie o ponad 60%! To zaskutkowało narastającą różnicą pomiędzy wynagrodzeniami w poszczególnych grupach. Dodatkowo minister zdrowia podniósł współczynniki pracy. To wszystko spowodowało, że wynagrodzenie zasadnicze pomiędzy grupą 2 a 6 jest znacznie zróżnicowane. Po kolejnym wzroście kwoty bazowej od 1 lipca 2023, przy obecnych współczynnikach pracy różnica ta przekroczy 2 200 PLN. Natomiast z pochodnymi za pracę w porze nocnej (70 godz.), w niedzielę i wolne dni (48 godz.) oraz 20% dodatkiem stażowym – różnica ta wyniesie ponad 3 300 PLN.

Przyczyna druga – od 2022 roku, konkretnie od 1 lipca – to dyrektorzy szpitali uzyskali kompetencje ustalania wynagrodzeń poszczególnych pracowników. Teraz nie mogą zwalać winy za kominy płacowe na NFZ. To oni całkowicie ponoszą odpowiedzialność za politykę płacową w podmiotach leczniczych. Stało się to na ich wniosek. Narzekali całe lata, że są tylko administratorami środków finansowych przekazywanych przez NFZ na wynagrodzenia pielęgniarek. Argumentowali, że jako dyrektorzy powinni mieć realny wpływ na zasady wynagradzania podległych pracowników. Z perspektywy czasu można powiedzieć, że założyli sobie sznur na szyję… Własnymi rękami.

Przyczyna trzecia – ustawa o wynagrodzeniach pielęgniarek ustawą ale jest jeszcze ten cholerny Kodeks pracy

Od lat redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych ostrzegała, że minister zdrowia wraz z sejmem i senatem oraz podpisującym ustawy prezydentem wpakowali dyrektorów na minę.

Z jednej strony wyprodukowali ustawę z podziałem pielęgniarek, który urąga zasadom zdrowego rozsądku, realiom wykonywania praktyki pielęgniarskiej a z drugiej wymuszali na dyrektorach wzrost płac zgodnie z… ustawą. Mało tego dyrektor zaszeregowując pielęgniarki zgodnie z ustawą jest chwalony przez ministra i związek pielęgniarek. Jest stawiany za wzór. Natomiast ten dyrektor, który np. nie zaszeregował pielęgniarek do grupy 2 – „okrada pielęgniarki z należnych im pieniędzy”. Nasyła się na niego Państwową Inspekcję Pracy. W tej sytuacji minister Piotr Bromber jest… zdziwiony. Chyba mało wyszukana reakcja jak na współautora ustawy.

Przyczyna czwarta – cudowne nawrócenie dyrektorów. Kiedy dyrektor dzielił pieniądze dla pielęgniarek po numerze PESEL nie widział krzywdy i dyskryminacji osób z grupy 6. Natomiast kiedy sam miał podjąć decyzję o zaszeregowaniu pielęgniarek do grupy 2 nastąpiło cudowne objawienie. Jakaś siła (może boska) spowodowała, że stanął na stanowisku: jeśli zaszereguję pielęgniarki do grupy 2 to będzie przejawem niesprawiedliwości. Przecież osoby z grupy 2 i 6 wykonują ten sam zakres obowiązków oraz mają takie same uprawnienia zawodowe. To zmodyfikowane stanowisko dyrektora nie wynikało z żadnego nawrócenia. Tylko z diabelskiego podszeptu do ucha dyrektora: „możesz zaoszczędzić na wynagrodzeniach pielęgniarek”. I jeszcze upiec drugą pieczeń na ogniu: stać się obrońcą pokrzywdzonych, dyskryminowanych.

Powyższe działania dyrektorów paradoksalnie spowodowały, że do mediów zaczęły przenikać informacje o jakieś niesprawiedliwości w zakresie płac pielęgniarek. To był ten moment, kiedy związek OZZPiP powinien prowadzić kampanię informacyjną pt. „PiS dał pieniądze na podwyżki pielęgniarek. Tylko zrobił to niesprawiedliwie”. Dlaczego związek tego nie zrobił? Tylko teraz na marszu pielęgniarek w Tarnowie wykrzykuje – doświadczenie ma znaczenie. Zdecydowanie za późno…

W powyższym artykule redakcyjnym pokazaliśmy pierwszy wariant dotyczący sposobu postępowania dyrektorów podmiotów leczniczych w zakresie płac pielęgniarek i położnych. Tu sytuacja jest zdecydowanie prosta i jasna.

W tych szpitalach pielęgniarki i położne mają pełne prawo do wystąpienia do sądu o stwierdzenie nierównego traktowania w zatrudnieniu. Sąd orzeknie natychmiastowe zaszeregowanie osoby z grupy 6 do grupy 2 oraz ustali wysokość odszkodowania. To nie jest gdybanie! Takie wyroki zapadły w sądach rejonowych. Pracodawcy odwołali się do sądów okręgowych, gdzie ich apelacje zostały odrzucone.

Kwota odszkodowania za okres od 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2023 to 50 tys. PLN.

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych poświęciła sprawie odszkodowań dla pielęgniarek i położnych LM i SM wydanie styczniowe miesięcznika branżowego – Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych pielegniarki.info.pl. Oprócz licznych informacji w przedmiotowym zagadnieniu publikujemy wyrok Sądu Okręgowego, który przyznał odszkodowanie. Link do wydania elektronicznego gazety poniżej.

Natomiast w dniu 15 marca 2023 roku ukaże się wydanie specjalne gazety pielegniarki.info.pl. W nim zamieścimy wiele praktycznych informacji dla osób zainteresowanych uzyskaniem od pracodawcy odszkodowania. Krok po kroku poprowadzimy pielęgniarki i położne LM i SM od poprawnego napisania – wezwania do zapłaty – poprzez prawidłowe skonstruowanie pozwu sądowego. Jak prawidłowo wyliczyć kwotę odszkodowania. Jakie dokumenty dołączyć do pozwu. I wiele innych praktycznych informacji.

We wtorek 28 lutego kolejny artykuł redakcyjny o godz. 8.00 W nim poruszymy sprawę drugiego wariantu w zakresie sposobu realizacji ustawy podwyżkowej przez dyrektorów. Artykuł pt. Pielęgniarki a dyrektorzy z boskim pierwiastkiem.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 50

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7694 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Związek pielęgniarek zbiera podpisy.

3 min czytania
Związek pielęgniarek organizatorem konferencji prasowej W dniu dzisiejszym odbyło się posiedzenie zarządu regionów, w trybie nadzwyczajnym. Na posiedzeniu gościliśmy zaprzyjaźnione reprezentacje związkowe…
Aktualności

Wszywka alkoholowa Warszawa - leczenie choroby alkoholowej, czy to możliwe

4 min czytania
Choroba alkoholowa rozwija się stopniowo. To proces, w którym jednostka ma coraz mniejszą kontrolę nad własnym życiem. To proces, który stopniowo odbiera…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Związek pielęgniarek: różnice w grupach zbliżą się do 600 PLN.

3 min czytania
Związek pielęgniarek zbiera podpisy pod ustawą dyskryminującą pielęgniarki Radio.lublin.pl w dniu 21 marca 2023 roku informowało: Ruszyła zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Siatka płac pielęgniarek. Obecny punkt widzenia dyrektorów.