Pielęgniarki LM – zdjęcia i wspomnienia z praktyk zawodowych.

2 min czytania
Aktualności
Pielęgniarki LM – zdjęcia i wspomnienia z praktyk zawodowych.

Wspomnienia pielęgniarek i położnych

Praktyki na oddziale pediatrycznym w Chełmie. Byłam słuchaczem Medycznego Studium Zawodowego na Wydziale Pielęgniarstwa w okresie 1998-2001 w Zespole Szkół Medycznych im. Władysławy Szoc w Chełmie. Szkoła realizowała w drodze innowacji pedagogicznej 3-letni program kształcenia pielęgniarek, obejmujący 4600 godzin.

– I było super. Szkoła życia ponad. 5 tys. godzin praktyk. Dobra szkoła, pewne wymagania i dużo nauczyli. Po szkole nie bałyśmy się pracy.

– Drugi rok SM. Pierwszy dzień praktyk na oddziale dziecięcym. Poranna toaleta i karmienie oraz iniekcje. Około 60 niemowląt. Niesamowity „ryk”. A w domu 6-tygodniowy synek, nie wytrzymałam, wybiegłam z płaczem na klatkę schodową.

„Jedna pracuje, a dwie się obijają… Nie, nie to jest zaliczenie pt. ścielenie łóżka z pacjentem w jedną pielęgniarkę.”

„Koziołek drewniany do strzykawek. To nauka iniekcji domięśniowych”

„Dla tych co myśleli, że my tylko na fantomach…”

Pielęgniarka: Możemy być dumne z pielęgniarstwa…

– Pamiętam te czasy. Bawety i ortopedy na stopach. Fajnie było.

– Nauka pobierania krwi. Oczywiście jedna drugiej… Jako, że w grupie miałam jednego rodzynka płci męskiej i niestety bardzo niegramotnego, wykombinowałam sobie, że zgłoszę się do instruktorki na ochotniczkę do pokazowego pobierania krwi, żeby tylko przypadkiem nie trafić w parę z naszym miłym, ale nieudolnym kolegą. No i niestety… Pani Dzidzia, swoją drogą super babka, kłuła mnie ze trzy razy, podziurgała mi żyły na wylot, siniak na pół ręki, a ja mało nie zeszłam… Ot taka historia.

– Świetne wspomnienia. Też tam miałam praktyki. Było miło i ciężko.

Liceum Medyczne w Tomaszowie Mazowieckim 1978-1983

– Moja pierwsza praktyka na sali porodowej. Kobieta rodzi, krew się leje, krocze nacięte, dzieciaczek szczęśliwie przychodzi na świat ! A ja przerażona z postanowieniem, że ja dzieci miała nie będę!!! Na szczęście po kilku latach zmieniła zdanie.

– Możemy być dumne z pielęgniarstwa jakiego nauczyłyśmy się na praktykach w szpitalach. 

– Praktyki na bloku operacyjnym – ul. Długa Poznań. Tydzień zwijania gazików i płytek, potem mycie słoików do hist-pat. Tam się działo.

Studium położnicze Legnica 1997. Praktyki na bloku operacyjnym WSS Legnica.

– Wracam z praktyk do domu autobusem. Patrzę sobie na rączki pasażerów i myślę sobie „O jakie ładne żyłki – temu bym się wkula…”

– A ja pamiętam swoja praktykę na neurologii w Sanoku. Miałyśmy dziadka z alzheimerem i kazano nam go nakarmić. Miał jednego zęba tylko, a tak pluł, że nie szło włożyć łyżki. W 6 nas go karmiło. Jedna trzymała za nos, dwie za ręce, 4 dawała łyżką zupę, a dwie kolejne ręcznikiem zasłaniało żeby nie pluł. Oj były czasy.

– Miałam praktyki na sali obserwacyjnej w psychiatryku. Pamiętam, że to wnikliwej pacjenci obserwowali nas. Chyba mnie polubili, bo jak przywieźli nową pacjentkę, bardzo pobudzoną i mierzyłam jej ciśnienie, to okazało się, że w momencie moje życie albo zdrowie było zagrożone. Wtedy inne pacjentki zareagowały błyskawicznie. Spacyfikowały delikwentkę i ostrzegły że będą ją miały na oku.

Zdjęcia i komentarze pochodzą z grupy Jestem pielęgniarką/rzem po Liceum Medycznym i MSZ. Jestem z tego dumna/y! – dołącz do grupy, klikając w link poniżej.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 16

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1075 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pozwy pielęgniarek – koszty procesu.

2 min czytania
Koszty procesu w sprawach o nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek… W dniu dzisiejszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych podnosi kwestię opłat…
Aktualności

Pielęgniarki - pomoc psychologiczna z urzędu.

1 min czytania
Pomoc dla pielęgniarek Zapytaliśmy czytelników pielegniarki.info.pl czy pielęgniarkom i położnym powinna przysługiwać pomoc psychologiczna z urzędu. Temat wzbudził duże poruszenie. Większość odpowiedzi…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Pacjent ocenił pracę pielęgniarek. Zarzuty przedstawił w sądzie.

2 min czytania
Pacjentka w sądzie: wzywane pielęgniarki nie przychodziły. Opiekował się mną mąż. W jednym z uzasadnień do wyroków sądów w 2023 roku, które…
Komentarze
×
Aktualności

Zmiany prawne oraz trendy w zarządzaniu podmiotami leczniczymi.