Pielęgniarki – minister o dynamice spłaszczania wynagrodzeń w grupach.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarki – minister o dynamice spłaszczania wynagrodzeń w grupach.

Wiceminister zdrowia w senacie o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych

Posiedzenie senackiej komisji zdrowia w dniu 4 października 2022 roku.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Bromber:

Tak jak pan senator słusznie podkreślił, zaproponowaliśmy 2 konkretne rozwiązania – jedno, na które przeznaczamy kwotę przeszło 524 milionów, i drugie, związane ze zmianą wyceny, na przeszło 880 milionów. Czyli sumarycznie jest to przeszło 1 miliard dodatkowych środków.

Tak więc niezasadne jest twierdzenie, że nie zaproponowaliśmy żadnych konkretnych rozwiązań na tym etapie relacji, kontaktów ze szpitalami, w szczególności ze szpitalami powiatowymi. Przypomnę tutaj tylko, że było takie spotkanie w NFZ, na którym szczegółowo omawiano te sprawy z przedstawicielami szpitali powiatowych w Warszawie, w centrali.

Były też spotkania na poziomie dyrektorów oddziałów, gdzie tłumaczono zasady związane z wdrażaniem, nazwijmy to, pierwszej propozycji, która jest dedykowana na okres 10 miesięcy i która wiąże się z podjęciem restrukturyzacji.

Oczywiście, jeżeli jest taka potrzeba, a wnioskuję, że jest, to zobowiązuję się do tego, że takie spotkanie na prośbę stron pracodawców, przedstawicieli szpitali powiatowych odbędzie się ponownie, tak by uściślić kwestię tego, który szpital i w jakim przedziale… Tam mamy 2 przedziały, do 10% i 16%, które implikują to, czy ktoś decyduje się na restrukturyzację, czy też nie. Tak? Przypomnę tylko o tych 2 poziomach. Czyli, systematyzując, powiem, że mamy 2 konkretne rozwiązania, które proponujemy na tym etapie dyskusji.

Wynagrodzenia w podmiotach leczniczych a ustawa o podwyżkach

Jeżeli chodzi o kwestie związane z wynagrodzeniami… Pan senator tutaj o tym wspomniał. Przypomnę, bo pan wspomniał, że nie można dawać mniej, niż to wynika z ustawy. Oczywiście, taki jest cel. Ale ja tylko przypomnę, że my mówimy o wynagrodzeniu minimalnym. Oczywiście kwestia procenta pracowników zatrudnionych w danym szpitalu na wynagrodzeniu minimalnym… To nie jest wynagrodzenie najwyższe, które jest również w podmiotach leczniczych.

Wiceminister zdrowia o siatce płac pielęgniarek

Kwestie związane z zawodem pielęgniarek i położonych. Dużo tutaj o tym dyskutowaliśmy. Szanowni Państwo, właśnie ta grupa pielęgniarek, o których wspomniała pani przewodnicząca, czyli pielęgniarek ze średnim wykształceniem, została przeszeregowana – używam takiego technicznego języka – do grupy wyższej i zrównana z pielęgniarkami z licencjatem. Zrobiono to właśnie po to, żeby dowartościować tę grupę zawodową, czyli wyjść naprzeciw postulatom nie tylko strony związkowej, ale również samorządu zawodowego.

I to właśnie w tej grupie pielęgniarek mamy najwyższy wzrost. Podawałem publicznie przykład, akurat ten konkretny, po to, żeby pokazać, że dużej grupie pielęgniarek… Szacuje się, że około połowa pielęgniarek w Polsce ma średnie wykształcenie.

Wiceminister o pielęgniarkach ze średnim wynagrodzeniem

Przeszeregowaliśmy je, doceniliśmy ich doświadczenie. Doceniamy nie tylko i wyłącznie kompetencje, umiejętności, czyli wykształcenie magisterskie, magisterskie ze specjalizacją

Mamy tutaj 3 grupy, jeżeli chodzi o pielęgniarki. Różnice pomiędzy tymi 3 grupami… To jest spłaszczone. Oczywiście możemy rozmawiać o dynamice. Wiem, że ta dynamika jest niesatysfakcjonująca, jeżeli chodzi o stronę pielęgniarek, ale na pewno mamy trend w kierunku spłaszczania, a nie jeszcze większego rozwarstwiania w zakresie tych różnic.

Atrakcyjność zawodu pielęgniarki

Jeżeli chodzi… Padła tutaj kwestia atrakcyjności. Przypomnę, że w ostatnim czasie wydaliśmy kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt certyfikatów przedłużających kształcenie na uczelniach, które kształcą na kierunku pielęgniarstwa lub też położnictwa na poziomie magisterskim lub licencjackim. Rośnie liczba uczelni, które kształcą na tym kierunku. To, że liczba uczelni rośnie, wynika oczywiście z tego, że są potrzeby, ale również z tego, że jest duże zainteresowanie ze strony osób chcących studiować. Przypomnę – pani przewodnicząca też o tym wspomniała – że faktycznie mamy rekordową liczbę osób rozpoczynających naukę na kierunku lekarskim.

(Przewodniczący Beata Małecka-Libera: Panie Ministrze, błagam, błagam…)

To jest przeszło 10 tysięcy…

Przewodnicząca Beata Małecka-Libera:

Niech pan nie każe nam jeszcze raz słuchać tych bredni, naprawdę. Proszę się konkretnie odnieść do pytań.

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielęgniarki.info.pl

źródło: senat.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.4 / 5. Ilość głosów: 26

Bądź pierwszym, który oceni wpis

562 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki i opiekunowie medyczni mają te same problemy zdrowotne.

2 min czytania
Choroby zawodowe pielęgniarek i położnych Dolegliwości mięśniowo-szkieletowe to choroby, które bardzo często występują u pielęgniarek. Wiąże się to z zakresem obowiązków, które…
AktualnościOferty pracy

Szpital zatrudni pielęgniarki na oddziałach. Do 10,5 tys. PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie zatrudni pielęgniarki/pielęgniarzy w klinikach/oddziałach/POZ. Forma pracy: Pełny etat…
Aktualności

60-lecie szkoły pielęgniarskiej.

2 min czytania
W 1995 r. zakończono kształcenie pielęgniarek na poziomie licealnym Posiedzenie Sejmu w dniu 1 grudnia 2022 roku Poseł Beata Strzałka: Panie Marszałku!…
Komentarze
×
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Procedury leczniczo-pielęgnacyjne w praktyce pielęgniarek.