Pielęgniarki – minister zdrowia: "była długa dyskusja o osobach z licencjatem".

2 min czytania
AktualnościPielęgniarkapołożna uprawnienia emerytalneWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – minister zdrowia: "była długa dyskusja o osobach z licencjatem".


Pielęgniarki z licencjatem

Chcielibyśmy zacząć intensywnie rozmawiać o ustawie o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia – zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski we wtorek na posiedzeniu zespołu ds. ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego. Jak mówił, dane o kwotach faktycznych zarobków w poszczególnych placówkach będą spływały do 10 lutego, więc rozmowy o zmianach w ustawie można rozpocząć w ramach RDS w drugiej połowie lutego.

(…)

Wiem, że są postulaty strony społecznej o zmiany w zakresie przyporządkowania pewnych grup zawodowych do poziomów. Była długa dyskusja o osobach z licencjatem – powiedział minister. 

Więcej w sprawie czytaj w artykule pt:. Ł.Szumowski: chcielibyśmy zacząć intensywnie rozmawiać o ust. o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia

żródło: politykazdrowotna.com

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych 

Minister zdrowia mówiąc o dyskusji o "osobach z tytułem licencjata", miał zapewne na myśli spotkanie ze związkiem i izbą pip w dniu 28 stycznia 2020 roku. 

W komunikacie OZZPiP po spotkaniu w dniu 24 stycznia 2020 roku zapisano:

"Ministerstwo Zdrowia deklaruje przygotowanie propozycji zmian w ustawie o najniższym wynagrodzeniu pracowników medycznych w zakresie zmiany współczynników pracy opisanych w załączniku do ustawy celem: 1) podniesienia współczynników, 2) zmniejszenia rozbieżności pomiędzy grupami pielęgniarek a także ewentualnych zmian w opisie grup. Pierwsze spotkanie w tej sprawie ma odbyć się 28 stycznia 2020r".

Niestety po spotkaniu w dniu 28 stycznia na stronach związku i izby pip dotychczas nie zamieszczono żadnych informacji. 

Warto jeszcze przytoczyć stanowisko jakie zajęła pani Krystyna Ptok, przewodnicząca OZZPiP w dniu 13 września 2019 roku:

"Przypominamy, że w § 1 ust. 9 Porozumienia Minister Zdrowia zobowiązywał się, że od października 2018r. miały rozpocząć się rozmowy w ramach Rady Dialogu Społecznego w kwestii zmian współczynników pracy przyjętych w ustawie z dnia 08-06-2017r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych, tak aby doprowadzić do podniesienia tych współczynników dla naszej grupy zawodowej tj. aby zaczęły one w końcu odzwierciedlać wykształcenie, kompetencje oraz odpowiedzialność. Termin minął, a ze strony Ministra Zdrowia oraz szerzej Rządu RP nie pojawiła się w ramach RDS żadna inicjatywa. Współczynniki pracy i krytykowany przez OZZPiP niesprawiedliwy podział pielęgniarek i położnych na trzy grupy zawodowe taki jak pierwotnie ustalony pozostał do dzisiaj bez zmian".

Mariusz Mielcarek  


Zobacz także:

Pielęgniarki – salowa zarobi więcej niż pielęgniarka.

Pielęgniarki: w raportach pielęgniarskich trzeba wpisywać te dane.

Izba pielęgniarek: obawiamy się że pieniądze dedykowane dla pielęgniarek…


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8304 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Pielęgniarki - szpital nie może ściągać pielęgniarek z wolnego.

1 min czytania
Praktyka zawodowa a umowy cywilnoprawne W jednej z umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarkę „w zakresie pielęgniarstwa” zapisano: 1. W przypadkach…
Aktualności

Letnie przeziębienia spowodowane klimatyzacją? Mamy na to sposoby

2 min czytania
Letnie przeziębienia wywołane klimatyzacją? Zobacz jak sobie radzić. Klimatyzacja w biurach, domach i samochodach przynosi ulgę w upalne dni, ale może również…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki – Sąd Apelacyjny uznał, że do upadku pacjentki doszło na skutek niewłaściwego, zawinionego zachowania pielęgniarek.

5 min czytania
Sąd Apelacyjny ocenił postępowanie pielęgniarek… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza fragmenty uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego z 2023 roku. (…) Sąd…
Komentarze