Pielęgniarki – ministerstwo – jeden szpital oficjalnie zgłosił niedobór pielęgniarek w 2020 roku.

1 min czytania
AktualnościNormy zatrudnienia
Pielęgniarki – ministerstwo – jeden szpital oficjalnie zgłosił niedobór pielęgniarek w 2020 roku.


Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych

Poniżej cytujemy fragment odpowiedzi na interpelację poselską, której udzieliła wiceminister zdrowia:

(…)

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie to jedyny w Polsce podmiot, który oficjalnie zgłosił Ministerstwu Zdrowia trudności w zapewnieniu od 4 stycznia 2020 r. minimalnych wskaźników zatrudnienia. Problem z dostosowaniem norm zatrudnienia pielęgniarek we wspomnianym szpitalu nie może rzutować na sytuację pozostałych podmiotów leczniczych. Odnosząc się do stwierdzenia, „że szpital nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej obsady pielęgniarek” ze względu na brak chętnych na rynku pracy należy zaznaczyć, że występują w Polsce regiony, w których pielęgniarki i położne spotykają się z utrudnieniami w znalezieniu zatrudnienia, gdzie absolwenci studiów wyższych bezskutecznie poszukują pracy. Taka sytuacja występuje np. w województwie lubelskim i podkarpackim.

Podsumowując należy zaznaczyć, że działania prowadzone przez Ministerstwo Zdrowia w ostatnich latach na rzecz pielęgniarek i położnych przyniosły widoczne efekty w postaci zatrzymania niekorzystnego trendu – niedoboru pielęgniarek i położnych.

W ostatnim okresie obserwowany jest wzrost liczebności kadry pielęgniarskiej w systemie ochrony zdrowia więc nie powinno być problemów z zatrudnianiem pielęgniarek i położnych w Polsce.

(…)

Z poważaniem
z upoważnienia Ministra Zdrowia
Józefa Szczurek-Żelazko
Sekretarz Stanu

15 stycznia 2020 roku 

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Zobacz także:

Praca dla pielęgniarki. 2 600 PLN + premia motywacyjna. Mile widziane doświadczenie, uprawnienia – kursy kwalifikacyjne.

Pielęgniarstwo – co powinna wiedzieć pielęgniarka  – koronawirus 2019-nCoV – zasady postępowania.

Pielęgniarki – kontrole bezpośrednio na oddziałach i sprawdzanie rzeczywistej liczby łóżek.


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 1 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7535 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Jestem pielęgniarką w wieku 67 lat. Do pracy chodzę na 80 godzin.

1 min czytania
Pielęgniarka o realiach wykonywania zawodu Przytaczamy jeden z komentarzy na pielegniarki.info.pl do artykułu pt. Ile pielęgniarek zmarło w 2022 roku? Zgadzam się,…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki i położne o konsekwencjach nocnych dyżurów.

2 min czytania
Dyżury nocne pielęgniarek i położnych Zapytaliśmy na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych na Facebooku, jak czują się pielęgniarki i położne, gdy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Do 12 tys. PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Prestiżowa Klinika Medycyny Estetycznej z siedzibą we Wrocławiu, w związku z dynamicznym rozwojem poszukuje do pracy pielęgniarek. umowa…
Komentarze