Pielęgniarki – ministerstwo – jeden szpital oficjalnie zgłosił niedobór pielęgniarek w 2020 roku.

1 min czytania
AktualnościNormy zatrudnienia
Pielęgniarki – ministerstwo – jeden szpital oficjalnie zgłosił niedobór pielęgniarek w 2020 roku.


Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych

Poniżej cytujemy fragment odpowiedzi na interpelację poselską, której udzieliła wiceminister zdrowia:

(…)

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie to jedyny w Polsce podmiot, który oficjalnie zgłosił Ministerstwu Zdrowia trudności w zapewnieniu od 4 stycznia 2020 r. minimalnych wskaźników zatrudnienia. Problem z dostosowaniem norm zatrudnienia pielęgniarek we wspomnianym szpitalu nie może rzutować na sytuację pozostałych podmiotów leczniczych. Odnosząc się do stwierdzenia, „że szpital nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej obsady pielęgniarek” ze względu na brak chętnych na rynku pracy należy zaznaczyć, że występują w Polsce regiony, w których pielęgniarki i położne spotykają się z utrudnieniami w znalezieniu zatrudnienia, gdzie absolwenci studiów wyższych bezskutecznie poszukują pracy. Taka sytuacja występuje np. w województwie lubelskim i podkarpackim.

Podsumowując należy zaznaczyć, że działania prowadzone przez Ministerstwo Zdrowia w ostatnich latach na rzecz pielęgniarek i położnych przyniosły widoczne efekty w postaci zatrzymania niekorzystnego trendu – niedoboru pielęgniarek i położnych.

W ostatnim okresie obserwowany jest wzrost liczebności kadry pielęgniarskiej w systemie ochrony zdrowia więc nie powinno być problemów z zatrudnianiem pielęgniarek i położnych w Polsce.

(…)

Z poważaniem
z upoważnienia Ministra Zdrowia
Józefa Szczurek-Żelazko
Sekretarz Stanu

15 stycznia 2020 roku 

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Zobacz także:

Praca dla pielęgniarki. 2 600 PLN + premia motywacyjna. Mile widziane doświadczenie, uprawnienia – kursy kwalifikacyjne.

Pielęgniarstwo – co powinna wiedzieć pielęgniarka  – koronawirus 2019-nCoV – zasady postępowania.

Pielęgniarki – kontrole bezpośrednio na oddziałach i sprawdzanie rzeczywistej liczby łóżek.


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 1 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7238 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Senat: Pielęgniarka zarabia 10 tys.

3 min czytania
O wynagrodzeniach pielęgniarek w senacie Posiedzenie senatu w dniu 25 listopada 2021 roku. Senator Krzysztof Mróz: (…) Pani senator Beata Małecka-Libera w…
AktualnościNowa siatka płac

Protest pielęgniarek z licencjatem.

3 min czytania
Minister zdrowia poinformował na konferencji prasowej w dniu 5 listopada 2021 roku, że w wyniku porozumienia zawartego na forum Zespołu Trójstronnego, że…
Aktualności

Co musisz wiedzieć, chcąc zacząć pracę w służbie zdrowia?

3 min czytania
Empatia, troskliwość i chęć niesienia pomocy to jedne z najważniejszych cech wielu osób, które chcą zacząć pracę w branży medycznej. Lekarz rodzinny,…
Komentarze