Pielęgniarki – ministerstwo w sprawie podwyżki od 1 lipca.

2 min czytania
AktualnościPielęgniarki - regulacja płac.Wynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – ministerstwo w sprawie podwyżki od 1 lipca.


Pielęgniarka/Pielęgniarz – wzrost kwoty bazowej

Zwiększenie finansowania świadczeń udzielanych przez szpitale

O ponad 300 mln zł zwiększy się finansowania świadczeń szpitalnych, rozliczanych w ramach ryczałtu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia w 2020 r. – to wynik zmian jakie wprowadza pakiet przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia.

Projektowane zmiany w ramach pakietu dotyczą rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej oraz zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie szczegółowych warunków umów w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej i w sprawie planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2020 rok.

– Zrealizujemy postulat dyrektorów szpitali powiatowych o wzrost wyceny świadczeń w ramach leczenia szpitalnego – zapewnił we wtorek podczas briefingu prasowego wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Przekazał, że do szpitali trafi w tym roku dodatkowe 300 mln zł.

Cieszyński poinformował, że w związku ze wzrostem od 1 lipca kwoty bazowej wynikającej z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych dojdzie do wzrostu o 3 proc. wyceny świadczeń w ramach leczenia szpitalnego.

– Dziś zostanie skierowane do podpisu ministra zdrowia, później prezesa NFZ rozporządzenia i zarządzenia, które doprowadzą do tego, że taki wzrost o 3 proc. od 1 lipca będzie zrealizowany – zapewnił. Dodał, że zgodnie z postulatami pieniądze na to, by wypłacić ustawowe podwyżki znajdą się na kontach szpitali.

Wiceminister Cieszyński zapewnił, że środki te są zabezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia i można je wypłacić dzięki temu, że NFZ działa w oparciu o tzw. ustawę 6 proc., która przewiduje, że nakłady na ochronę zdrowia rok do roku będą rosły w odniesieniu do PKB.

Zmiany w zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia oraz w planach zakupu oddziałów wojewódzkich NFZ pozwolą na podwyższenie ceny jednostki rozliczeniowej o 3 gr. oraz obniżenie wartości współczynnika korygującego dla szpitali I i II stopnia o 1 pkt proc.  Modyfikacje mają wejść w życie od 1 lipca 2020 r.

źródło: ministerstwo zdrowia

Już od 1 lipca szpitale należące do systemu podstawowego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej dostaną dodatkowe środki. Chodzi o 302 mln zł. To odpowiedź Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia na oczekiwania dyrektorów szpitali powiatowych, którzy wskazywali na potrzebę wzrostu wyceny świadczeń w leczeniu szpitalnym.

Od 1 lipca wzrasta kwota bazowa wynikająca z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych. Dzięki decyzjom Ministerstwa Zdrowia i NFZ, w tym samym czasie o 3% zwiększy się wycena świadczeń w ramach leczenia szpitalnego PSZ.

– To kolejny, po pakiecie stabilności finansowej dla sektora ochrony zdrowia w czasie COVID-19, element wsparcia finansowego szpitali. Teraz zwiększamy środki na świadczenia objęte ryczałtem w tzw. szpitalach sieciowych – podkreśla Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

We wtorek, 16 czerwca, Prezes Funduszu podpisał dwa zarządzenia, które gwarantują wzrost wyceny świadczeń objętych ryczałtem, m.in. w internie, kardiologii i ortopedii już od 1 lipca 2020 r. W sumie NFZ przeznaczy na ten cel przeszło 302 miliony złotych. Pieniądze pochodzą z funduszu zapasowego.

Zarządzenie nr 86/2020/DEF w sprawie zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2020 rok
Zarządzenie nr 87/2020/DSOZ zmieniające zarządzenie w sprawie szczegółowych warunków umów w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.

Środki przeznaczone na świadczenia w poszczególnych oddziałach wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia zostały podzielone według algorytmu na 2020 rok, który wynika z rozporządzenia Ministra Zdrowia z 17 listopada 2009 r. (Dz.U. 2009 nr 193 poz. 1495).

źródło: NFZ

Więcej o lipcowej regulacji wynagrodzeń pielęgniarek i położnych w dziale pt. Pielęgniarki – lipcowa regulacja płac

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7265 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

160 kursów dla pielęgniarek i położnych. Mimo pandemii.

2 min czytania
Szkolenia pielęgniarek i położnych Ze względu na panujące obostrzenia, prowadzenie kształcenia podyplomowego w 2020 r. zostało ograniczone w znacznym stopniu. Mimo utrudnień,…
Aktualności

Pielęgniarki piją sobie kawę – stanowisko dyrektora szpitala.

3 min czytania
Interwencja izby pielęgniarek W dniu 14 stycznia 2022 roku informowaliśmy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych o stanowisku izby pielęgniarskiej w sprawie…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki z wynagrodzeniem 45-52 PLN/h.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Przedstawiamy ofertę pracy dla pielęgniarki POZ. Oferta dotyczy placówki medycznej Jutro Medical.  Jako Pielęgniarka/Pielęgniarz będziesz obsługiwać wizyty stacjonarnie, jak…
Komentarze