Pielęgniarki nie wykonujcie tych zleceń.

3 min czytania
Aktualności
Pielęgniarki nie wykonujcie tych zleceń.

Pielęgniarka wykonuje zlecenia lekarza. Tylko lekarza…

Poniżej publikujemy fragmenty artykułu z dnia 26 listopada 2021 roku, który zamieszczono na portalu plonskwsieci.pl. Jako redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych, mamy nadzieję, że stanie się on przyczynkiem do dyskusji w przedmiotowej sprawie.

W poruszanym zagadnieniu szczegółnego znaczenia nabiera kwestia w zakresie podstaw prawnych wydawania przez poniższe osoby “zleceń lekarskich”. Jaka będzie odpowiedzialność pielęgniarki w przypadku wykonania ewidentnie błędnego zlecenia oraz odpowiedzialność zawodowa w przypadku odmowy jego wykonania.

Radni powiatowi dyskutują o “lekarzach” z Ukrainy

Radny Jacek Ryziński zapytał dyrektor szpitala o kwestię zatrudnienia w Płońsku medyków z Ukrainy i ich status po ewentualnym dołączeniu do zespołu lekarskiego. – W opinii publicznej pojawiały się różne głosy i chciałbym doprecyzować, i żeby pani dyrektor mi to wyjaśniła. Jeżeli ci lekarze zostaną zatrudnieni, to czy będą mogli pełnić dyżury tak jak lekarze, którzy mają dyplom polskich uczelni medycznych, czy też będą mieli jakoś ograniczone prawa wykonania swojego zawodu? – dopytywał radny.

Lilianna Kraśniewska odpowiedziała, że zatrudnione zostaną osoby, które uzyskają pozytywną opinię Okręgowej Izby Lekarskiej. Takie osoby będą mogły wykonywać pracę w swojej specjalizacji, jednak pod nadzorem jednego z polskich lekarzy. Dodała również, że lekarze pracujący w szpitalu są w kontekście tego pomysłu „na tak” i pomagają w procesie rekrutacji.

Ten proces jest długotrwały i może trwać nawet do 4 miesięcy. Póki co, zostały przeprowadzone rozmowy kwalifikacyjne z sześcioma osobami, z czego dwie osoby są godne uwagi i nie ukrywam, że na chwilę obecną firma rekrutacyjna dostała zielone światło co do jednej osoby, dziś była druga osoba – neonatolog – zaznaczyła dyrektor.

Dwa tysiące złotych miesięcznie szpital będzie płacił firmie rekrutacyjnej za pracę “lekarza” obcokrajowca

Radny dopytywał również, na jaki okres została podpisana umowa z firmą rekrutującą lekarzy i na jaką kwotę opiewa? – Firma Optimus Work dostała zlecenie na poszukiwanie 5 lekarzy – 3 lekarzy na SOR i 2 lekarzy na oddział neonatologii. Zobowiązujemy się zatrudnić lekarzy na okres 5 lat, bo tego typu są decyzje Okręgowej Izby Lekarskiej i przez te 5 lat lekarz ma pełnić obowiązki miesięcznie, ale to już będzie umowa między szpitalem a lekarzem.

Firma dostaje jednorazowo 2 tysiące złotych netto od każdego lekarza, za to, że znalazła go, a oprócz tego dostaje 2 tysiące netto miesięcznie przez okres 5 lat, tak jakby to wchodziło w wynagrodzenie lekarza – odniosła się dyrektor Kraśniewska.

Pielęgniarka będzie wykonywać zlecenia wydane przez osobę nie mającą statusu lekarza?

Szefowa SPZ ZOZ odpowiedziała, że Okręgowa Izba Lekarska nie wydała decyzji odmownych, w związku z tym te osoby mają prawo wykonywać zawód na terenie Polski. Dodała, że w listopadzie 2020 roku została wprowadzona ustawa, która pozwala w uproszczony sposób zatrudniać lekarzy, aby poprawić sytuację w służbie zdrowia. – W świetle polskich przepisów nie są oni lekarzami, ale mają prawo do wykonywania zawodu – stwierdziła.

Lekarz czy osoba w randze pomocy pielęgniarki

Były starosta „odbił piłeczkę” stwierdzając, że zatrudnione będą osoby, które nie mają statusu lekarza, nie mogą wypisywać recept, nie mogą podpisywać dokumentacji medycznej, czyli de facto będą osobami pomocniczymi w randze pielęgniarki. Liliana Kraśniewska odpowiedziała, że na ten moment nie jest w stanie odpowiedzieć, czy rzeczywiście te osoby nie będą mogły wypełniać dokumentacji.

Radny Stolpa ocenił, że zatrudnione osoby miałyby być lekarzami, a nimi nie będą, a koszt zatrudnienia jednej z nich będzie wahał się między 18 a 20 tysięcy złotych. – Skoro nie są lekarzami, więc co te osoby będą robiły?

My naprawdę nie zatrudniamy ludzi z ulicy, tylko zatrudniamy lekarzy, którzy zgodnie z procedurą przyjętą przez Ministerstwo Zdrowia, mogą u nas wykonywać zawód lekarza, tyle tylko, że pod nadzorem lekarza o specjalizacji polskiej – stwierdziła nowa dyrektor szpitala.

Czytaj cały artykuł – Tam powstał prywatny folwark… – gorąca sesyjna dyskusja o szpitalu

źródło: plonskwsieci.pl

Śródtytuły pochodzą od redakcji portalu

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3 / 5. Ilość głosów: 21

Bądź pierwszym, który oceni wpis

132 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

160 kursów dla pielęgniarek i położnych. Mimo pandemii.

2 min czytania
Szkolenia pielęgniarek i położnych Ze względu na panujące obostrzenia, prowadzenie kształcenia podyplomowego w 2020 r. zostało ograniczone w znacznym stopniu. Mimo utrudnień,…
Aktualności

Pielęgniarki piją sobie kawę – stanowisko dyrektora szpitala.

3 min czytania
Interwencja izby pielęgniarek W dniu 14 stycznia 2022 roku informowaliśmy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych o stanowisku izby pielęgniarskiej w sprawie…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki z wynagrodzeniem 45-52 PLN/h.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Przedstawiamy ofertę pracy dla pielęgniarki POZ. Oferta dotyczy placówki medycznej Jutro Medical.  Jako Pielęgniarka/Pielęgniarz będziesz obsługiwać wizyty stacjonarnie, jak…
Komentarze
×
Aktualności

Co musisz wiedzieć, chcąc zacząć pracę w służbie zdrowia?