Pielęgniarki nie zostaną znów mięsem armatnim.

4 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki nie zostaną znów mięsem armatnim.

Nowa siatka płac pielęgniarek i położnych od 1 lipca 2022 roku

Jesteśmy obecnie na finiszu spektaklu pt. historyczne podwyżki dla pielęgniarek i położnych. Koalicja rządząca odniosła znaczący sukces. Ustawę o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia została przegłosowana w sejmie w dniu 26 maja 2022 roku. Prawie jednogłośnie. Przy jednym głosie przeciwnym i 7 wstrzymujących się.

W zeszłym roku procedowanie ustawy przebiegało przy manifestacjach i akcjach strajkowych środowiska pielęgniarskiego. Duża liczba posłów identyfikowała się z postulatami naszego środowiska zawodowego. Posłowie oraz senatorowie krytykowali rozwiązania płacowe zapisane w siatce płac, która jednak weszła w życie z dniem 1 lipca 2021 roku.

W 2022 roku zgoda polityczna

Jeden z posłów strony rządowej mógł z satysfakcją powiedzieć, w dniu 25 maja 2022 roku, z sejmowej mównicy:

To pokazuje, jak również głosowanie, które było na końcu, również jednomyślne, prawie jednomyślne, bo przy 1 głosie wstrzymującym się, pokazuje, że udało się przyjąć naprawdę dobre rozwiązanie, a co najważniejsze, przepracowane w spokojnej atmosferze, bardzo merytorycznie, bardzo rzeczowo i, z czego mam ogromną satysfakcję, w naprawdę dużej zgodzie politycznej.

Rekomenduję Wysokiej Izbie przyjęcie tego dokumentu. Chciałem podziękować panu ministrowi Bromberowi, bo to rzeczywiście duża rzecz. Nieczęsto się zdarza, aby udało się w tak drażliwej, bo związanej z finansami sprawie uzyskać tak szerokie wsparcie. To naprawdę, myślę, również duży osobisty sukces pana ministra, czego serdecznie gratuluję.

Tyle pan poseł Tomasz Latos przewodniczący sejmowej komisji zdrowia.

Gdzie w 2022 roku jest związek pielęgniarek i położnych

Powyższe słowa obrazują stopień skuteczności działań związku pielęgniarek w zakresie walki o uporządkowanie siatki płac pielęgniarek i położnych.

Najważniejszy postulat środowiska zawodowego pielęgniarek i położnych, zniwelowanie różnic płacowych pomiędzy grupami nie doczekał się realizacji, poprzez odpowiednie zapisy w ustawie. Tylko pojedynczy posłowie i senatorowie poruszali kwestię niesprawiedliwości zapisów ustawy, która za tą samą pracę, nie zapewnia takiej samej płacy dla pielęgniarek i położnych.

Warto podkreślić, że zapewne związek prowadził liczne działania w celu zmiany niekorzystnych zapisów w siatce płac. Natomiast ich ostateczna skuteczność jest zerowa.

Szokujące jest, że strona internetowa związku pielęgniarek i położnych, pomiędzy dniem 21 kwietnia a dniem 14 czerwca 2022 roku, milczała w kwestii informowania środowiska zawodowego w sprawie prac nad ustawą o wynagrodzeniach. To całe 55 dni! Jest zrozumiałe, że związek prowadził także zakulisowe rozmowy ale jest rzeczą zdumiewającą brak informacji przez taki długi czas.

Izba i związek pip zamiast żądać prosi…

Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas mówiła w sejmie na posiedzeniu komisji zdrowia:

Jeżeli by się dało, to nasza prośba, przedstawicieli środowiska pielęgniarskiego, jest taka, czy by nie dało się umieścić albo we wskaźniku 0,1 – w działalności podstawowej, albo troszeczkę wyżej. To jest prośba o zastanowienie się nad tym właśnie problemem. Wiemy, że to są duże koszty i mamy tego świadomość, natomiast byłby to bardzo duży krok w kierunku takim, żeby jeszcze bardziej dostrzec, że są to specjaliści medyczni.

Mocne słowa pani prezes: nasz prośba, troszeczkę wyżej, to jest prośba.

Natomiast przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych pani Krystyna Ptok powiedziała na tej samej komisji:

Od wielu lat prosimy o to, żeby w poszczególnych grupach zawodowych były spłaszczone różnice i o to, żeby w ustawie uwzględnić najliczniejszą grupę pielęgniarek, które mają wykształcenie średnie, ich ogromne doświadczenie zawodowe i również wpłynąć na poprawę zainteresowania zawodem pielęgniarki i położnej.

Znów mowa o prośbie…

źródło: sejm.gov.pl

Znów pada zwrot – prosimy. Szkoda, że pani przewodnicząca nie powiedział posłom, w jaki sposób podzielił związek pielęgniarki i położne. Na lepsze i gorsze. Na te ze średnim wykształceniem zawodowym… Pielęgniarki o tych samych kompetencjach zawodowych. A gdzie jednakowa płaca za jednakową pracę.

Związek pielęgniarek nagle wydaje komunikat

Niespodziewanie w dniu 15 czerwca 2022 roku strona internetowa związku ożywa. Związek informuje:

Manifestacja poparcia dla poprawek senatu – w środę 22 czerwca 2022 r. o godz. 10:00 przed sejmem rozpocznie się manifestacja w związku z ostatecznym głosowaniem nad poprawkami senatu RP do ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych skomentuje powyższe działanie związku w następujący sposób:

Żadna poprawka senatu nie dotyczy naprawy wadliwego podziału pielęgniarek i położnych. Nie znosi deprecjacji pielęgniarek ze średnim wynagrodzeniem w tabeli zaszeregowania. Nie znosi kominów płacowych. Dlatego nie ma żadnego powodu aby poszkodowane pielęgniarki i położne brały udział w spotkaniu przed sejmem. Absolwentki LM oraz SM nie zostaną znów mięsem armatnim.

Mają tego wszystkiego po kokardę…

Natomiast skrzywdzone pielęgniarki i położne bardzo dobrze pamiętają wypowiedź wiceprzewodniczącej OZZPiP pani Longiny Kaczmarskiej z czerwca 2022 roku:

Nie do końca jesteśmy zadowoleni. Jednak tak ustaliliśmy. Był konsensus między wszystkimi grupami medycznymi, że podnosimy te współczynniki. W przypadku tych zawodów, magister ze specjalizacją ma zarabiać nie mniej niż 1,2 średniej krajowej, magister lub specjalista – 1,1 średniej krajowej, osoba po licencjacie równowartość średniej krajowej, a pielęgniarki i położne po liceum 0,9 średniej. Te koleżanki najstarsze i najbardziej doświadczone będą niestety najbardziej pokrzywdzone, ale jakiś kompromis trzeba było znaleźć.

Kolejne informacje o bieżącej sytuacji, w omawianej powyżej problematyce, wkrótce na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych – pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 67

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7409 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – kominy płacowe. Sąd pisze do Trybunału Konstytucyjnego.

4 min czytania
Pielęgniarka podaje szpital do sądu. Sąd zadaje pytanie prawne Trybunałowi Konstytucyjnemu Sąd Rejonowy w Chorzowie, V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (dalej:…
Aktualności

Pieluchomajtki dla dorosłych - kiedy można ubiegać się o refundację?

3 min czytania
Ludzie ciało, jak każdy wie, nie jest pozbawione wad. Wstydliwe niedoskonałości manifestują się coraz bardziej wraz z upływem lat. Nietrzymanie moczu jest…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Płace pielęgniarek – szpitale liczą ile zaoszczędzą na likwidacji stażowego.

2 min czytania
Składowe wynagrodzenia pielęgniarek i położnych – szpital chce pozbawić pielęgniarki i położne dodatku stażowego Sytuację w szpitalu omawiano na ostatnim posiedzeniu komisji…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Ile zarobi pielęgniarka z tytułem magistra, licencjata i specjalisty oraz z samą specjalizacją.