Pielęgniarki – nowa minister zdrowia o ustawie podwyżkowej.

2 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – nowa minister zdrowia o ustawie podwyżkowej.

Nowa minister zdrowia wypowiedziała się na plenarnym posiedzeniu sejmu o ustawie podwyżkowej, której autorem jest związek pielęgniarek…

Na posiedzeniu plenarnym sejmu w dniu 21 grudnia 2023 roku, podczas którego odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy budżetowej na rok 2024. Kilku posłów poruszyło problemy dotyczące środowiska pielęgniarek i położnych. Cytujemy poniżej fragmenty ich wystąpień oraz odpowiedź nowej pani minister w sprawie ustawy podwyżkowej dla pielęgniarek autorstwa związku OZZPiP. To pierwsza wypowiedź pani minister w tej sprawie po powołaniu na szefa resortu zdrowia.

Poseł Patryk Wicher:

Moi drodzy państwo, to też szereg innych działań, oczywiście programów wspierających, dużej grupy darmowych leków, choćby 18- czy 65+, ale także walka z kolejkami do specjalistów, która oczywiście trwa. Główny problem nie zostanie usunięty, będziemy się z tym borykać, jeśli nie podniesiemy liczby kadr, jeżeli nie będziemy mieć na rynku więcej lekarzy. Bo z pielęgniarkami, z paniami pielęgniarkami i pielęgniarzami jest coraz lepiej, już tej kadry jest coraz więcej, zaczyna się pojawiać na rynku, nawet już dyrektorzy szpitali posiadają zasoby CV na zapas, jak to się mówi. Oczywiście nie jest idealnie, ale zmierzamy w dobrym kierunku.

Poseł Joanna Wicha:

Drugie pytanie jest bardzo krótkie. Budżet nie jest z gumy – to wiemy – ale jako pielęgniarka chciałabym prosić, żeby szczególną uwagę zwrócić również na ochronę zdrowia, a w szczególności (Dzwonek) na oddłużenie placówek medycznych i szpitali. Bardzo dziękuję.

Poseł Anna Dąbrowska-Banaszek:

Kolejne pytanie. Pielęgniarki zatrudnione w DPS-ach do końca grudnia otrzymują dodatek 600 zł. Czy przewidziano dalszą wypłatę tego dodatku? Jeśli tak, to gdzie jest wpisana ta kwota?

Poseł Czesław Hoc:

Mam pytanie. Jesteśmy po pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu dotyczącego podwyżek dla pielęgniarek. W budżecie potrzebne jest ponad 10 mld zł. Nie ma ich, nie widać ich w budżecie, panie ministrze. Dlaczego?

Minister Zdrowia Izabela Leszczyna:

(…) I ostatnia rzecz. Pan poseł Hoc powiedział, że on nie widzi w budżecie środków na wynagrodzenia dla pielęgniarek. Jak się jest posłem od kilkunastu lat i w dodatku lekarzem, to wypadałoby wiedzieć, że wynagrodzeń pielęgniarek nie ma w budżecie, tylko są one finansowane z NFZ-etu, panie pośle. To po pierwsze.

A po drugie, mieliście czas od maja do października, żeby tę obywatelską ustawę przeprocedować, a nie ją mrozić. A ja w pierwszym tygodniu urzędowania spotkałam się z Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych, jesteśmy w dialogu. Rozmawiam ze wszystkimi samorządami zawodów medycznych i zapewniam pana, że dojdziemy do porozumienia.

Źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.6 / 5. Ilość głosów: 49

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8118 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki ostrzegały. Ale Zespół Trójstronny wiedział lepiej.

2 min czytania
Dobrze, że te słowa padły… gdyż ukazują role jaką odegrał Zespół w lansowaniu radosnej twórczości legislacyjnej w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek, której skutkiem…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa o pracę. Kontrakt 55- 65 PLN/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Dom opieki dla seniorów we Wrocławiu, gdzie poza domem opieki funkcjonują Mieszkania dla Seniorów oraz Centrum Alzheimera poszukuje…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Na kurs specjalistyczny dla pielęgniarek zapisało się ponad 700 osób.

1 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych prezentowanych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie dowiadujemy się, że kurs specjalistyczny, któremu…
Komentarze