Pielęgniarki o czerwonych plamach na terenie całego kraju.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki o czerwonych plamach na terenie całego kraju.

Przedstawiciel izby pielęgniarek zadaje pytanie wiceministrowi zdrowia

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 16 listopada 2022 roku. Przedmiotem posiedzenia komisji było przedstawienie przez Ministra Zdrowia pana Adama Niedzielskiego szczegółowych informacji w zakresie wypłacania pracownikom systemu ochrony zdrowia podwyżek wynagrodzeń.

Sebastian Irzykowski, Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych:

Przeanalizowaliśmy dosyć głęboko sytuację jaka została tą ustawą wdrożona w życie i mamy obraz bardzo różnorodny. Mamy pracodawców w wielu województwach, którzy realizują ustawę zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami przez pielęgniarki i położne, ale mamy kilka takich obszarów na terenie Polski, jak na przykład województwo świętokrzyskie, jak województwo podkarpackie, małopolskie, gdzie spotykamy się z bardzo dużym oporem ze strony pracodawców, aby kwalifikacje pielęgniarek i położnych uznawać. Także to są te obszary, gdzie prosilibyśmy, abyście Państwo zwrócili szczególną uwagę. Jeżeli chodzi o kwestię uznawania kwalifikacji, to tak jak Pani Przewodniczą ze Związku zwróciła uwagę, bywa z tym różnie, ale mamy też sytuację takich czerwonych plam na terenie naszego kraju, gdzie ustawa nie jest realizowana praktycznie wcale. Wiem, że Związek Zawodowy zgłosił do ministra zdrowia podmioty, które tej ustawy nie realizują, również chcielibyśmy takie podmioty zgłosić.

Czy istnieją przesłanki do braku realizacji przez podmioty lecznicze ustawy o wynagrodzeniach zasadniczych

Mam takie pytanie do Pana Ministra, do Pana Prezesa NFZ – czy istnieją jakiekolwiek przesłanki, aby pracodawca, tłumacząc się trudną sytuacją finansową podmiotu, restrukturyzacją, zbyt niskim kontraktem, mógł nie realizować ustawy praktycznie wcale? Nie dokonać aneksu umów dla swoich pracowników, ewentualnie opóźniać wdrożenie tych aneksów i nie wypłacać wynagrodzeń, zgodnie z nową siatką, wynikającą z ustawy od 1 lipca?

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Bromber:

Odpowiadając na zapytanie co do listy podmiotów zgłoszonych, to wszystkie listy zostały przekazane do Inspekcji Pracy i zakładam, że tam, gdzie Inspekcja Pracy uzna za formalnie zasadne, to czynności kontrolne będą przeprowadzone. Tak jak już wspomniałem w moim wcześniejszym wystąpieniu, Inspekcja Pracy kilkukrotnie już prezentowała ogólnie wyniki, co do liczby tych kontroli na Zespole Trójstronnym, myślę, że w zależności oczywiście od oczekiwań ze strony społecznej, ale myślę, że taką bardziej podsumowującą informację możemy również przekazać, jeżeli dostaniemy taką informację, to również przekażemy stronie związkowej.

Stanowisko wiceministra zdrowia w sprawie wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek

Co do odpowiedzi na pytanie Pana Prezesa, w naszej ocenie, to nie stanowi podstawy do odmowy realizacji ustawy, to o czym Pan wspominał. Pan Prezes szczegółowo omówił, jakie mechanizmy zostały wprowadzone, Przedstawiciel Związku Miast potwierdził, że takie mechanizmy zostały wdrożone, że one również poprawiają sytuację finansową świadczeniodawców. Istotnym tutaj jest podkreślenie, że z jednej strony wprowadziliśmy mechanizm podwyżkowy, z drugiej strony ulokowaliśmy dodatkowe środki, mające na celu wsparcie podmiotów leczniczych w realizacji tej ustawy. To jest też istotne, by to podkreślić.

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 8

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7794 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Na co mogą liczyć pielęgniarki od izb, przechodząc na emeryturę.

3 min czytania
Podziękowanie dla pielęgniarek emerytek W niedziele 28 maja 2023 r. na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zapytaliśmy użytkowników Portalu, czy pielęgniarki…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Chory, mimo zakazu od pielęgniarki wstał z łóżka. Zażądał odszkodowania.

4 min czytania
Szpital musi zapewnić pacjentom bezpieczeństwo Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych często poruszamy tematykę związaną z praktyką zawodową w kontekście orzecznictwa sądowego. Warto…
Aktualności

Przykład na pomiatanie pielęgniarkami.

11 min czytania
Oświadczenie złożone przez senator Alicję Chybicką w dniu 26 maja 2023 r. w sprawie dramatycznej sytuacji pielęgniarek. Oświadczenie skierowane do ministra zdrowia…
Komentarze
×
AktualnościPielęgniarki z Ukrainy

Studia pomostowe dla pielęgniarek z Ukrainy.