Pielęgniarki o pobieraniu krwi przez opiekunów. Argumenty za.

3 min czytania
Aktualności
Pielęgniarki o pobieraniu krwi przez opiekunów. Argumenty za.

Opiekun medyczny przejmuje kompetencje pielęgniarek

W dniu 31 stycznia 2022 r. poruszyliśmy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych kwestię poszerzania kompetencji zawodowych w zakresie m.in. pobieranie krwi żylnej i włośniczkowej. Ministerstwo zdrowia stoi na stanowisku, że zwiększenie kwalifikacji opiekunów medycznych jest konieczne ze względu na epidemiologiczno-demograficzne potrzeby kraju. Więcej w tej sprawie przeczytasz w artykule w linku poniżej.

Powyższe zagadnienia spotkało się z bardzo wieloma opiniami wśród pielęgniarek i położnych. Pod postem na fanpage portalu zamieszczono ponad 300 komentarzy. Za i przeciw.

W dniu dzisiejszym, publikujemy wybrane komentarze zamieszczone przez użytkowników pielegniarki.info.pl, którzy uważają, że rozszerzenie kompetencji zawodowych opiekunów medycznych jest dobrym rozwiązaniem. Jutro opublikujemy opinie osób mających odmienne stanowisko w przedmiotowej sprawie.

Wszystkie nowe koleżanki wprowadzałam do pracy tak, jak mnie nauczono z szacunkiem i życzliwością. Tak samo postąpię z opiekunem medycznym

  • Doświadczenie wynika z praktyki, każdy może dojść do wprawy. Jak sięgam pamięcią to w laboratoriach pobierały kiedyś krew laborantki. Nie ma różnicy kto to robi, pod warunkiem że zna zasady
  • Drogie Panie, Panowie. Jak zaczynałam pracę 27 lat temu na oddziale endokrynologiczno- hematologiczno -internistycznym po LM wszystkiego nauczyły mnie życzliwe koleżanki. Szacunku do pracy, pacjenta, poszanowania godności innego człowieka, wykonywania zabiegów, pobierania krwi, mycia chorych, ścielenia łóżka, rozkładania leków, podawania cytostatyków itp. Po szkole wiedza była duża, ale każda z nas potrzebowała czasu, aby pewnie wykonywać swoje obowiązki .Wiele razy słyszałam, że jestem pielęgniarką z powołania od moich pacjentów. Wszystkie nowe koleżanki wprowadzałam do pracy tak, jak mnie nauczono z szacunkiem i życzliwością. Uważam, że tak samo postąpię z opiekunem medycznym, jak będę miała taką możliwość i nauczę go pobierania krwi, jak mnie nauczono. I będę wdzięczna, że mam pomoc w pracy w osobie opiekuna medycznego. Zawsze szanuję i szanowałam pracę sanitariuszki, kuchenkowej, sekretarki, lekarza. Życzę wszystkim zadowolenia z pracy. Ja jestem dumna, że jestem PIELEGNIARKĄ i życzę wszystkim żeby byli dumni ze swoich zawodów jakie wybrali.
  • Myślę że kij na dwa końce… Trzeba nam zmian, wchodzą nowe zawody i rozwiązania. Pielęgniarki w ramach rozwiązań prawnych poszerzają swoje kompetencje. Opiekunki też potrzebne i być może kwestia pobierania materiałów do badań nie jest złym pomysłem ze względu na duże obciążenie pracą. Trzeba nam prowadzić edukacje…. i proces pielęgnowania etc. Trzeba się szanować wzajemnie a nie burzyć…

Obydwa zawody są bardzo ważne, pielęgniarki i opiekuna medycznego – wystarczy tylko razem działać

  • Wszystko jest do nauczenia się….praktyka czyni mistrza…. Wystarczy że taki opiekun medyczny będzie miał możliwość nauczyć się przy pozytywnie nastawionej do niego drugiej doświadczonej już pielęgniarki…. swego czasu miałam przyjemność mieć dyżury z opiekunem…i 30 paru pacjentów. Wystarczy dobrze zorganizować sobie pracę i tak po prostu po ludzku traktować młodsze i mniej doświadczone koleżanki.
  • Czytam te komentarze i naprawdę nie wierzę ile złośliwości, szyderstwa i kpin jest w stronę opiekunów medycznych. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego nie może być tak, żeby zacząć normalnie współpracować razem? Obydwa zawody są bardzo ważne, wystarczy tylko razem działać, Również jestem zdania, że opiekun powinien być opiekunem, pielęgniarka pielęgniarką, Jednoczmy się kochani, a nie dzielmy,
  • Przepraszam, że jestem dociekliwa. Kto pamięta z państwa ile godzin zajmowało w ówczesnych czasach kształcenia pielęgniarek, nauczenie techniki pobierania krwi? Jak sięgnę pamięcią na pracowni ćwiczeń robiłyśmy to jedna drugiej i potem na praktykach w szpitalu. Nie wymagało to wielu godzin. Myślę, że opiekunom medycznym również ta czynność nie sprawi problemu. Umiejętności i techniki oraz doświadczenia nabywamy w praktyce zawodowej dzień po dniu. Pozdrawiam Wszystkich bądźmy dla siebie po prostu uczynni i empatyczni . Nikomu pracy nie zabraknie.

Nikt nie urodził się ze strzykawką w ręku

  • Nikt nikomu pracy nie zabierze, a praktyki każdy nabierze w trakcie pracy. Nikt nie urodził się ze strzykawką w ręku.
    
  • Tak samo jak pielęgniarki, w czasie pracy. Żadna od razu nie umiała, niektóre do tej pory nie potrafią pobierać krwi. Dajmy szansę opiekunom.

Przypominamy, że w dniu jutrzejszym opublikujemy kolejny artykuł, w którym przedstawimy opinie użytkowników Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych, którzy nie popierają rozszerzenia kompetencji zawodowych opiekunów medycznych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.3 / 5. Ilość głosów: 57

Bądź pierwszym, który oceni wpis

427 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki - sąd o skutkach kategoryzacji chorych.

3 min czytania
Raport pielęgniarski – znaczenie w praktyce zawodowej W majowym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, poświęconym w całości orzecznictwu sądowemu w zakresie…
Aktualności

Prywatny dyżur pielęgniarki w domu a marketing medyczny

3 min czytania
Prywatne dyżury pielęgniarki w domu to coraz popularniejsza forma opieki medycznej, która zapewnia pacjentom wygodę i dostęp do wysoko wyspecjalizowanych usług pielęgniarskich…
AktualnościBrak pielęgniarek

Rośnie liczba pielęgniarek do 30 roku życia.

2 min czytania
Średnia wieku czynnej zawodowo pielęgniarki Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w dzisiejszym artykule redakcyjnym podnosi temat zastępowalności pokoleniowej w zawodzie pielęgniarki….
Komentarze
×
AktualnościBrak pielęgniarek

Naczelna pielęgniarka – nie przedłużę umów z pielęgniarkami emerytkami.